Romanovske ovce

Pozdrav ljudi nov sam na forumu interesira me ovcarstvo i sve o njemu narocito romanovka jer sam je ove godine prvi put u zivo vidio.Imam 140 ovaca rasa nepoznata jer nema sta nema a sad sam nabavio ovnica romanovca dal je cist ili nije nemam pojma uglavnom ima sve koliko se ja razumiem od Romija.Dosadilo mi je drzati glavu za glavu ustvari od 140 ovaca dobijem 160 janaca nesto krepa pa ostane glava na glavu ako ne i manje.Dajte malo savijeta iako sam dosta vec citao.
 
Stvar ti je prosta,kupi za taj broj ovaca 3 kvalitetna romanova ovnica,ne zali para za kvalitet i vec od prvih njihovih cerki ce ti biti uglavnom dvojke ako pristojno hranis ovce
 
Pa ranim kako mogu nemaju zobanja osim 15-stak dana dana prije janjenja i 15-stak dana poslje janjenja ali sijena,dijeteline im nefali soli svaki treci dan davam.U pasu idu od proljeca do zime.Janjcima sam prosijekao otvor da se provlace i da mogu zobati meljem tritikal,jecam zob i nesto malo psenice(to imam) i to im davam koliko zele i malo posolim ali slabo to nekako jedu dok neporastu ustvari do mijesec i po starosti.Sad imam 20-tak ojanjenih ali tek od 01.03 se pocimlju masovno janjiti.Osijetio sam da se nesto ceskaju a cijepio sam ih protiv suge,za 15 dana cu cijepiti protiv enteroshemije i na proljece od parazita ocistiti.
 
romanova se blizni i pri losijoj hrani ne brini,ako imaju lepog sena i pase po volji ne fali njima nista,od bolesti vidim cistis sve po propisu tako da neces imat problema
ako imas neke slike okaci
:ppozdrav:
 
Ok sad bi isao da poslikam ali slabo se od svijetla vidi pa cu sutra ovnica romanova i ovce sa janjcima i bez njih.Samo me muci njihovo českanje "upiru dupetom" i ceskaju se a cijepio sam ih jesenas ustvari u proljece i jesen ih cijepim od sugarca tako isto cistim od parazita,obrezujem papke,mijesec dana prije jagnjenja protiv enteroshemije ali nisam zadovoljan nekako im je dlaka pukla i ovo cesanje poneka me zivcira cak sam i primijetio da kao vuna odozgo po hrbatu bude kao da je netko cupao.Pricam o ovcama koje nemaju janjce.
 
vidi sa veterinarom to oko cesanja,sad kupanje ne dolazi u obzir u nekim preparatima.
a slike okaci kad stignes
 
Pozdrav Miladinoviću! Nije me bilo cijeli dan jer kod mene je ludnica tek je pošteno počelo janjenje a ja više ne znam kud sa janjcima i ojanjenim ovcama.Vidim da uz Pankyja imamo i Cara e pa dobro došli :cao:
Jel vidite kako je romanova genetski jaka na slici kod Miladinovića što je za svaku pohvalu.Moramo poraditi da na njegovoj farmi bude koja romanova sa moje farme ::prica::
 
Znaci dadilja si na veliko cika Pavle,ako ako dobro je to,sladak je to napor.Ako sve bude kako treba i nadlezne sluzbe ne budu smarale sa propisima preterano,mozda nesto od tih prinova zavrsi i kod mene,nadam se tome iskreno.
:ppozdrav:
 
Pozdrav Miladinoviću evo malo osvježenja od jutros to je ljubimica Mica koja dade trojke! :cao:
bewt4m.jpg
 
Vidim da su se neke "pocupale"takav je i kod mene problem kod pojedinih grla.
Post je spojen: [time]1264258760[/time]
_________________________________________________
Joj sad tek vidje da je dobar dio takav a i imaju papke neuredjene koliko vidim.Ja imam par koje su se "progulile"samo zasto se to desava neznam ali svake godine iste ovce.
 
Ako mene pitas ode ovcama bacati veceru,jedna ovca se obliznila i "neljubi jedno"sta je sa ovcama kad su se tako progulile.
 
Cestitam na prinovama Pavle,prvo jagnjenje i 3 krupna jagnjeta je zaista lep rezultat.Na slici ovca je nekako ispala suvise niska na prednjim nogama,slika i vuna umeju da prevare.Ne bi ona bila ljubimica da ne valja:):)
Ovnove uslikaj i postavi ako mozes,jos su nam samo oni ostali nefotografisani;)
Puky,po ovome sa slike vidi se da su grla u rasi i kvalitetna ,malo mrsavija al verovatno su pri kraju laktacije slikana,romanove se cupaju kad se ne sisaju 2 puta godisnje moze bit i zbog toga a i zbog nedostataka u ishrani.Slavisa je to lepo pojasnio u prethodnim postovima.Ovan je zaista lep.Papke im podrezi to nije neki velik posao a znaci im.
Mogu se proguliti na vratu i kad im trina iz sena upada u vunu na vratu pa im to smeta pa se cesu da to skinu,kao nama kad je trunje u kosi,nervira nas to zar ne
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Mislio sam na ILL DE FRANCE!A Care zašto ti je ovca jedno janje odbacila može biti više razloga najveći je to što izgleda ti živiš dalje od farme pa dok tabe tamo nema može se svašta da dogodi npr. dok je ovca sušila jedno janje drugo je odlutalo u masu i ona ga je odbacila,ako je sam porod bio dug i bolan uplaši se i ode od tog janjeta itd. a opet ponavljam moraš biti prisutan sto više vremena možeš pa makar i platio čovjeka da dežura jer smatram da je to isplativije od gubitaka.Ja dežuram 20 sati i nastojim biti prisutan pri svakom kotenju i odmah odvojim u poseban boks,upišem prinove i tek kad vidim da su bar malo jeli onda sam miran. :haha: Pozdrav svima!
Post je spojen: [time]1264261494[/time]
_________________________________________________
Hvala Miladinoviću! :bravo:Sa ovom tvojom teorijom se u potpunosti slažem jer i ja imam nekoliko koje su se ogulile na leđima i vratu a ja imam šilježice koje lani nisam ni šišao jer su lanjski janjci! ::svaka cast::
 
Nema na cemu:).Moraju da se sisaju 2 puta izgleda u nasim uslovima i klimi romanove.
Kod ovaca koje jagnje velika legla najveci je problem jagnjenje,ko spava u stali danima zna o cemu pricam.Jos ako su dvisk e kao kod Pavla a ima ih puno pretp da je to haoticno ako se zapostavi,dviske nekad hoce a nekad ne da prisvoje dvojke,odluta im jagnje... i slicno
 
Agro lug ovako imam farmu "daleko" od kuce cca 250m sta cu kad je takav teren a i moj otac neda djubar pred kucom da mu ljeti muve govnare po tanjiru prsu dok ruca.Napravio sam par slika sa svojim stadom od 140 kom. ali u stali i Romanovca ovnica-janjca ako je cist a mislim da jest vise nego nije.Samo mi je kolega odnio blutut pa nemogu na komp.sa moba prenjeti slike valjda ce veceras doci i donjeti mi.Ovca mi se ojanjila a sama je bila ja nisam bio sa njima jer nemoze biti "koka i jaje"imao sam drugih obaveza pa sad kuburim moram stajati 3 puta dnevno uz nju sa stapom u ruci a i na dudlu mu po pola litre kravljeg pridodam dok se (neotme)malo i pocne jesti kako treba.Od oca netrazim previse nije ni nesto sa zdravljem najbolji,jednostavno mu rodni list pozutio on cobani kad treba ali manje vise su u elektricnom pastiru,samo mi kaze ta i ta ovca se tako ponasa itd,jer nemam vremena nekad ni za jesti imam 12 koza dvije krave i sve ostalo na vratu meni najvise pa zeni i ocu.Idem do Bijelovara nekad ali rijetko ali u tvoj kraj nikad a volio bi doci da malo obidjem i vidim "scim raspolazes"i koji savijet i misljenje razmijeniti.Ima jedan nakupac koji iz VT dovozi svinje na ovaj teren njega dobro znam.
Post je spojen: [time]1264254269[/time]
_________________________________________________
Momci evo moga stada trazili ste gledajte i komentarisite davajte kritike,predloge itd.itd.Ovo janje sto gleda uzbrdo misli da mu dudlu nosim.


98428fc0.jpg
b5cd9f4d.jpg

71d02268.jpg


Post je spojen: [time]1264283158[/time]
_________________________________________________
Evo ovnica koji ce ako bog da ove godine "raditi posao" a najvjerovatnije ce biti jos koji.
 
Lepo blago u tipu oplemenjenih pramenki,ovnic po glavi lici na romanova,po danu ga slikaj iz vise uglova ako nije cist videt ce se.
Ako nemas zadovoljavajucu plodnost moj ti je savet forsiraj mesanke s romanovim dobrim i na to pustaj nekog tovnog ovna,moze i dobar W,dobijas janjce za razanj.
Na hrani i lekovima ne zali nikad sve se to vrati kroz janjce.
Svaki ulozeni euro u dobrog ovna se vrati bar trostruko,veruj mi na rec
Bolje i lakse je drzati 100 kom koje ojagnje 180 jagnjadi za godinu neko 140 koje ojagnje toliko jagnjadi
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh