Romanovske ovce

Miladinovicu imam cistog Safolka star dvije godine ali ga ove godine nisam ni pustao na ovce upravo radi rodoskrvnuca jer imam 20 ovaca od njega a nisam bas bio u prilici da kontrolisem,odvajam itd.itd.Pustao sam 4 ovna 1 pramenac i 3 melezi izmedju pramenca i slovenca.Kao sto sam rekao na jesen ce pustiti 3 Romija i sve zenke koje budu za rasplod ostaviti.Pa cemo malo kombinirati od 160-70 komada ce se dati nesto skombinovati.Agro lug da necesljam koliko ti rece da tvoje stado broji.
 
Po meni da si pustio tog Safolka na taj broj ovaca i ovnova ne bi mnogo izgubio cak naprotiv,iako bi bilo skarta zbog rodoskrvnuca sve bi to na prirastu vratili debeli trostruko:):)
 
Pozdrav Care!
Već sam rekao prije koliko imam matično stado, a pošto si ti novi imam 200 kom. umatičeno romanovskih ovaca kojima je u toku prvo janjenje. Kroz ove vaše rasprave u kojima puno spominjete meleze(križance) ja se u potpunosti slažem i smatram da to ima i nekih prednosti.Ali nakon desetak godina ovčarenja gdje sam u istom stadu imao min. 5 pasmina ovaca i najmanje dve ovnova sam takvo ovčarenje prekinio i kupio čistu romanovu sa pedigreom i smatram da sam napravio dobar potez. I još jednom ponavljam da volim pogledati sve što je na forumu jer više ljudi više zna.
POZDRAV SVIM FARMERIMA!!! :cao:
 
evo novih slika
2qwk28k.jpg

Post je spojen: [time]1264340129[/time]
_________________________________________________
ova bude ostala
2i9018p.jpg
he he
 
w1xn42.jpg

Post je spojen: [time]недеља, 24. јануар 2010. 07:08:43 MST[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]недеља, 24. јануар 2010. 07:12:02 MST[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]недеља, 24. јануар 2010. 07:22:06 MST[/time]
_________________________________________________
što se tiče prve slike i papaka tak se vidi na toj ovci desno do ovna ali papci su podrezani" slika vara" bez brige.strana 25
 
Zahvaljujuci prijatelju s foruma dobio sam danas ove slike,slikano danas inace,ovce vode poreklo sa farme porodice Basar iz Breze,Hr.Inace neko kaze da su najbolji odgajivaci u HR,bar od onih koji izlazu svoja grla,slike njihovih ovaca nisam video sve do sad.Opet drugi ih kude,kazu da su prevaranti i da deru s cenama,istina je verovatno negde tamo:):)
2vsncwi.jpg

spvr5t.jpg

vebr68.jpg
 
Steta,mozda te komp zeza il ti net kuje ako ne vidis ni jednu sliku gosp. Njegicu
Evo jos par fotki ovog lepog stada

2gv7og7.jpg

28kou8z.jpg
 
Preuzeto sa www.psss.rs

Enterotoksemije su zarazna oboljenja ovaca koja nanose ovčarstvu najveće gubitke. Inficirani pašnjaci mogu da uzrokuju širenje enterotoksemije , a moguća je pojava ove bolesti i kod goveda kada su ona boravila na pašnjacima gde su napasane ovce obolele od enterotoksemije.
Na razmnožavanje uzročnika enterotoksemije u crevima utiče i nagli prelaz sa suve na zelenu hranu. Vrlo značajnu ulogu u nastajanju infekcije mogu imati lezije(mikro povrede sluzokože)organa za varenje izazvane različitim parazitima ili grubom hranom. Ozleđeno tkivo sluzokože pruža izvanredne uslove za razmnožavanje klica i za njihovo brzo prodiranje u krv.
SIMPTOMI
Oboljenje se javlja uglavnom u stadima u kojima su ovce bile u dobroj kondiciji. Kod jaganjaca oboljenje se javlja u perakutnoj i akutnoj formi.U prvom slučaju obično se ne primećuju nikakvi znaci oboljenja.Najčešće se događa da se jaganjci koji su uveče zatvoreni u ovčarnik kao zdravi, ujutro nađu mrtvi. U akutnim slučajevima oboljenje ima vrlo kratko trajanje i obično se završava uginućem posle 48 h od pojave prvih simptoma. Zapaža se slab proliv i nervne smetnje koje se manifestuju nekoordinisanim kretanjem.

Kod ovaca klinička slika nije uvek ista. Enterotoksemija može trajati 2-3 dana i 5-6 nedelja. Kod slučajeva sa kraćim tokom obično se javlja proliv i nervne smetnje.
TERAPIJA

Zbog brzog toka bolesti i suviše sporog oporavljanja životinja,lečenje je bez praktičnog značaja. Pošto ovakve životinje zaostaju u razvoju one su bez značaja za proizvodnju pa ih zato treba isključiti.

PROFILAKSA

Profilaksa enterotoksemije je vrlo složena i treba da se sastoji od : a) vakcinacije
b) higijenskih mera
c) dezinfekcije
Treba koristiti polivalentne vakcine protiv anaerobnih oboljenja ovaca kojima se postiže evidentan uspeh. Posle prve vakcinacije, preporučuje se i druga u periodu od 15-21dan (revakcinacija).
Jagnjad treba vakcinisati 15-21 dan pre odbijanja. Vakcinaciju ovaca treba sprovoditi jedanput godišnje, najbolje ujesen , mesec dana pre jagnjenja.
Osnovne higijenske mere trebalo bi da se sastoje od najmanje dva tretiranja godišnje protiv parazita svih ovaca u stadu.
Ishrana treba da se vrši kvalitetnom hranom, a prelazi sa jedne na drugu hranu da se vrše postupno.

Za vakcinu i sredstva za dezinfekciju koristiti uputstvo lokalnih veterinara.



Radiša Petrović dipl.ing.poljoprivrede
stručni saradnik za stočarstvo
 
Поздрав свим новим члановима,
и једно питање за житеље Хрватске: Знате ли колико отприлике има грла Романовске расе и колико крвних линија у Хрватској?
 
Ako sam dobro razumeo,3000 ovaca vam je pod nadzorom strucnih sluzbi,sve imaju rodovnike i slicno?
Ako je tako to vas cini najvecim odgajivacima posle Rusa.Cesi barataju brojem od 1000 do 1600 komada u selekciji,kod Rusa su podaci skrti i sarenoliki,ono na sta sam ja naisao ni to ne prelazi 2000 u selekciji i kod Rusa,mada s njima se nikad ne zna.
http://www.beraniraj.cz/view.php?cisloclanku=2008010010
:ppozdrav:
 
Prijatrlju moj la imam 200, čovjek od kog sam ja kupio 300 u Grubišnom Polju 500 i jedan u Bjelovaru 600, Koprivnica i Križevci 3 velika o kojih se jedan bavi samo uvozom i tranzitom romanovih ovaca,a još barem 30 je manjih farmi 25-60 ovaca za neke znam po imenu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A imena svih koje sam naveo izostavio sam zato što ne znam dali se slažu da o njima pišem javno. Možda to malo zvuči čudno ali i je kad mi ti kažeš da u Srbiji ima svega 50 kom. u selekciji onda mi je to jasno i zato dođi da trgujemo jer vidiš kolike su ti mogućnosti da zaradiš paru,a čehe ne računaj ozbiljno jer oni uživaju zadnjih godina pogidnosti EU što čeka i sve nas tj. politika te EU je da uništi naše stočarstvo (poljoprivredu) pa da kupujemo od njih što i je već slučaj!
 
Ta brojnost je za svaku pohvalu,do skoro nisam znao da u HR ima velikih stada tako.U Srbiji ih nema vise od 50 sigurno,i to nista nema papire,po evidenciji uprave za veterinu ta rasa i ne postoji:).
Samo sam izrazio cudjenje i prijatno iznenadjenje za brojnost,nisam hteo reci da si preterao s brojem,jer su cesi u EU glavni a imaju manji broj duplo,komentari kvaliteta su vec druga stvar.
EU trazi trziste jer proizvode vise nego sto potrose,zato se i trude da osakate zemlje oko njih.
Ako se uredi papirologija,bit ce trgovine bar neke za pocetak:)
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh