Romanovske ovce

Nadam se da je "muflon" u životu i da ga nije neki "vrhunski" lovac odstrelio, posto je ponekad takva praksa. ::namigivanje::
Ovan je namerno ostavljen u priplod da pari pramenke i neke melezenke, jednostavno da živi.

Ništa nije slučajno, pa ni "čuvanje". Postoje za to opravdani razlozi. :ppozdrav:
 
Da se pohvalim:),
Od mesanke rom x sjenicka pre par minuta dobio sam 2 curice,ipak romanov genetika radi svoje,stara je 13 meseci,a majka joj je prve dvojke dobila tek sa 2,5 godine.Inace za sve ove godine samo 2 sjenicke su ojagnjile dvojke sa god dana a jagnjilo ih se preko stotine.ovde prvo pa odmah 2 komada.
slike kad odem kuci okacicu,F2 su od romana jedno je sareno drugo crno,kazu niko ne bi provalio da je F2 sada,kad poraste naravno da ce se videti razlika.
 
Istina jagnjenje u tijeku pa sam malo uz komp.imao sam neke probleme (post pod temom bremenitos i jagnjenje ovaca).No da odgovorim na neka pitanja:
Ovce sam kupio od prijatelja iz okolice Pitomače, a on ih je nabavio od jednog od največih uzgajivača romanovki u Hrvatskoj, možda i šire.Bio sam prije dvije godine na toj farmi tada je imao 700 komada, prema pričanju vlasnika ovnove je nabavljao iz Češke.
Ako netko treba kontakt javite mi mail adresu i poslat ću vam, nebih ovako bez znanja čovjeka javno objavljivao podatke.
Ove koje ja imam , mislim da nisu sve čistokrvne već da ima par mješanaca sa slovenkama(jezersko-solčavska).Sad se janje drugi puta, no još nemaju pune dvije godine.U prvom janjenju nisam imao iskustva pa sam ih držao u stadu, trečina janjaca se pogubila, a one kao prvorotkinje nisu imale osječaj za janjce pa ih nisu ni prihvačale.Sada sam pripremio dovoljno boksova i nije bilo takvih gubitaka.
Različite su veličine.najmanje 35 kg ,a najveće preko 55.Do sada niti jedna nije ojanjila više od 2, čak dvije su imale po jedno krupno.Naravno nisam vodio računa o ishrani kako mi je Miladinović preporučio.

No, iako imam 4 knjige o ovčarstvu, ono što sam pročitao na ovom forumu u zadnjih par dana potpuno je promjenilo moja razmišljanja.Do jučer sam planirao povečati stado, a sada ga kanim smanjiti i popraviti kvallitet rada pa sa time dobiti bolje rezultate.
Pozdrav svima.
P.S. Mislim da ovan sada ima oko 100 kg.
Post je spojen: [time]1263428711[/time]
_________________________________________________
Zaboravih nešto o muflonima.Kada sam bio na farmi u Pitomači vlasnik mi je pričao kako su eksperimentirali sa muflonima i romanovkama ne bi či dobili ovcu koja nema vunu več dlaku, pa se ne morala šišati.Ako nekog interesira više o tome morao bi ipak sa vlasnikom farme popričati, ukoliko je on raspoložen za podjelu iskustava sa drugima.Navodno je u stvaranju romanovske pasmine korišten i muflon.
 
Romanov ovan od 100kg,e to me malo buni ili je jako redak primerak ili je po sredi neki mesanac.Masa ovaca je u granicama normale za romanovu ako vec kazes da ih ne hranis bas vrhunski.
Da li je ukrstanje s muflonima bilo slucajno il namerno o tome se malo zna,rusi to kriju ko i sve sto naprave.
Na toj farmi od 700 komada kakav je kvalitet grla ,sve su ciste ili drzi i mesance?imas li neke slike?
Ako su sve rodile po 2 a samo 2 1 jagnje to nije lose,obzirom na uslove i da imaju manje od 2 god i da se vec jagnje 2. put.
Ulaganje u uslove drzanja,hranu i genetiku se uvek isplati,to je fakat, samo je pitanje u kom procentu.
:ppozdrav:
:ppozdrav:
 
:ppozdrav: :bravo: :ppozdrav: ::novac:: ::novac:: :D
Post je spojen: [time]1263501434[/time]
_________________________________________________
Romanovsku sam nabijao na razanj vise puta prosle godine- nema nista ukusnije :cao:
 
To mogu samo da potvrdim,nadam se da ce se namnoziti romanove da ih za par godina bude dovoljno pa da bude dostupna romanov jagnjetina svima.
:ppozdrav:
 
Imao sam problema sa kompjuterom, pa ne odgovorih kolegi Miladinoviću .
Što se tiće ovna moram ga izvagati pa ću javiti točnu kilažu, zadnje noge su mu bijele, kao i vrh njuške, vjerojatno baš nije čistokrvni.
Na farmi u pitomači je bilo od 700 ovaca oko 330 matičnih romanovki, stado muflona i nešto križanaca romanovki i muflona.Objekti su namjenski građeni, a u sastavu farme i pregonski pašnjaci.Prema tvrdnji vlasnika 5 janjaca po ovci godišnje.Na žalost nisam slikao iako sam tada prvi put vidio romanovsku ovcu uživo.
 
Javi nam vaga sta kaze,verovatno j emesanac cim je te kilaze odokativne.
steta sto nisi slikao sve to.
Jesi li ih pitao zasto ukrstaju muflone i romanove?
:ppozdrav:
 
Jesam, to je počeo vlasnikov tast prije puno godina, sa ciljem da dobije ovcu bez vune, dakle sa dlakom koju ne bi morao šišati.
 
strile je napisao(la):
Imao sam problema sa kompjuterom, pa ne odgovorih kolegi Miladinoviću .
Što se tiće ovna moram ga izvagati pa ću javiti točnu kilažu, zadnje noge su mu bijele, kao i vrh njuške, vjerojatno baš nije čistokrvni.
Na farmi u pitomači je bilo od 700 ovaca oko 330 matičnih romanovki, stado muflona i nešto križanaca romanovki i muflona.Objekti su namjenski građeni, a u sastavu farme i pregonski pašnjaci.Prema tvrdnji vlasnika 5 janjaca po ovci godišnje.Na žalost nisam slikao iako sam tada prvi put vidio romanovsku ovcu uživo.
Код романовске расе се дозвољавају бела поља па глави, ногама, репу, и испод браде на врату а јагњад која имају белог по телу осим набројаног се не остављају за приплод.
 
Melezi se najlakse po repu razlikuju(ako je sve po standardu al vam mirise na meleza),cim je rep nesto duzi ili ima malo vune na njemu,melez je 99 posto
 
Hvala na savjetu kolege, upravo sam to pitanje htio postaviti.
Imam još jednu nedoumicu.Znam da se ženska janjad za rasplod bira između blizanaca, a šta je sa ovnićima?
Mogu li ostaviti ovna koji je ojanjen kao jedinac?Na broj zametnutih janjaca presudno utiče majka i njene reproduktivne osobine.

Evo još koja slika mog ovna:
v6kb5u.jpg

73iedw.jpg

P.S.Još mu dakle samo trebam uslikati rep :D
 
E pa Strile ovan po mom mišljenju za križanca je SUPER. 4/5 Romanov i zanima me Miladinovićevo mišljenje jer kolega je realan jako se dobro razumije! :bravo:
 
Sto se tice dal da ostavljas jedinca sve zavisi da li mu je majka ranije jagnjila dvojke i trojke i kakva je njoj genetika(ako hoces da radis na plodnost selekciju),ako jeste mozda je sad rodila jedno zbog iscrpljenosti i slicno pa ga opusteno ostavi ako je dobar.
Za ovna,pre svega mi se svidja grlo nezavisno od cistoce krvi,vidi se da je sirok i krupan,lepo negovan :D
Po obliku glave,duzini usiju i vuni kao i kilazi reklo bi se da je F3 krizanac,kolega Pavle mislim da je lepo procenio.
Naravno ovo je ocena na osnovu slike i greske su moguce.
Ako ti nije problem uslikaj ga lepo sa zadnje strane da se vidi rep,procena ce biti daleko laksa
:ppozdrav:
 
Odlicna fotka,moze lepo da se uporedi njegov rep i rep ciste romanove desno,njegov je skoro duplo duzi i skroz beo(do pola beo je ok,vise od toga se ne preporucuje po standardima),ja ostajem pri svim da je dobar melez sa bar 3/4 krvi romanove
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh