Romanovske ovce

Kod nas vreme skoro pa ko u prolece dok je cela Evropa okovana ledom:).
Jagnjenje standardno malo sporije nego inace,bit ce malih tokom cele godine ima to prednosti ali i mana.
vecina je zauzeta oko jagnjenja pa ne pokrecu nikakve diskusije u ovoj temi
Pozdrav
:ppozdrav:
 
Da i kod mene je tako ali kad ulovim vremena volim malo prosurfati i vidjeti šta ima lakše podneseš naporan dan, a i noć. Kod nas i nije neko vrijeme prvo nekoliko dana kiša padalako da nikad neće stati, a sad opet zima, mraz i uglavnom bez veze!!
 
Pozdrav svima,
prije par dana sam se registrirao na ovaj forum i prvo sa velikom pažnom pročitao ovu temu o romanovskoj ovci.Ja imam stado od 50 kom, a od njih 20 romanovskih (i ovan), sada im je 2. godina.porijeko vuku iz Pitomače, a po ovnu mislim da je linija iz Češke.
Nemam rodovnike i svjestan sam da to nije prvorazredni genetski materijal.
U našoj literaturi su informacije o romanovki prilično oskudne.
Htio bih zahvaliti svima koji su učestvovali u ovoj temi, da i nama koji o tome ne znamo gotovo ništa, pomognu svojim iskustvom.
Kako su moje zdrave i prosječno razvijene, a nisu imale više od 2 janjeta u prva dva janjenja , pretpostavljam da je u pitanju ishrana.
Da li mi netko od uspješnijih ovčara može nešto više reći o ishrani, strukturi i količini.

Srdačan pozdrav svima.
Post je spojen: [time]1263320799[/time]
_________________________________________________
Pokušat ću ubacit sliku ovna i par ovaca
http://s6.tinypic.com/2ni8gvo_th.jpg
http://s6.tinypic.com/20zbiur_th.jpg
Ispričavam se unaprijed ako nije uspjelo.
 
Koliko puta ti se jagnje u godini dana tj jel se pare dok jagnje sisa ili se pare kasnije kad ih ugojis zasusene?
ima i to uticaja na broj jagnjadi.
ako znas sta je flesing metoda onda to koristi za veci br jagnjadi,pred parenje ovce prihranjuj koncentratom i zitom lepo,npr 300 gr po grlu dnevno ako imaju odlicnu pasu dosta je
:ppozdrav:
 
POZDRAV RECIMI KAD SE DESI DA TI ovca rodi 3 jagnjadi dali ovca moze sama da ih odhrani ili moras da ih prihranjujes.pozdrav iz sjenice.
 
Ne znam kome je upuceno pitanje,ja cu odgovoriti u svoje ime.
Uz dobru hranu svakako da ne treba da je problem da ovca othrani trojke,dojenje je mali prolem ako nisu jagnjad non stop uz majku tj kao ih lucis onda na podoju pazis da svi sisaju ravnomerno tj jedno drzis dok 2 sisaju i procenis kad da g apustis a drugo izvuces i drzis.
:ppozdrav:
 
Nemam takva mukotrpna iskustva, obicno ovce koje ojagnje vise od trojki odvajam u zaseban prostor, sve ostale majke idu u grupni boks, ako nema prostora. Jagnjad odmah, nekoliko minuta po rodjenju prihvataju sisu i stalno vise na vimenu kao "grozd". Obicno sa pet dana starosti jagnjad pocinju pomalo uzimati hranu, automatski rasterećuju majku koja se pojačano hrani. Tako ih drzim odvojeno sve dok mi se ne pojavi potreba za prostorom. Nekad to traje tri, a nekad i sedam dana. Posle ovcu sa jagnajdima prebacim u zajednicki boks sa predhodno ojagnjenim ovcama i pratim situaciju u boksu da li jagnajd uspešno prate majku, odnosno ona njih i kako ostale ovce reaguju na pridošlice. Ponekad znaju udarati novu jagnjad, ali to traje veoma kratko, nekoliko minuta. Stvarno ne znam kako bih se snašao sa ojagnjenih pedesetak i vise ovaca u jednom momentu,a da moram udajati jagnjad.
:ppozdrav:
 
Mi drzimo ovcu s jagnjadima najduze 10 dana zasebno,onda jagnjad idu u zaseban box i pustaju se 2 ili 3 puta na podoj a onda luce,u tom boxu imaju da jedu po zelji.posto trojki nema mnogo na ovaj nacin moze da se radi jer ja imam 30-ak majki koje izlaze napolje svaki dan a jagnjad ostaju u stali.
jagnjad posle 10-ak dana sama nauce da se vracaju u box po komandi,retko koje se pravi blesavo .kada su ovce non stop za vreme dojenja u stali onda je ovaj sistem koji je Gosp. Njegic opisao ponajbolji.
dok se ne napravi savremenija stala ovaj sistem ostaje kod mene(inace i mom kraju tako skoro svi rade,tj muce se realno)
kada ima puno trojki i vecih legala i grla ovaj "moj "sistem je potpuno neprihvatljiv
 
P.S. Zaboravih, u zajedničkom boksu se obično pojave "indijanci" ili "hajduci" jagnajd koja potiču obično iz četvorki i petorki. Oni koriste svaku priliku da sisaju druge ovce. Kradu mleko. U pocetku se poneke ovce bune, ali posle se priviknu. Postoje ovce koje ojagnje i jedno jagnje, one se teško brane ili im odgovara kad jagnjad sisaju u paru. Borba i nagon za opstanak kod romanovske jagnjadi je izraženija nego kod drugi rasa koje sam uzgajao. Postoji i mašina za ishranu jagnjadi mlečnim zamenicama, ali o tome drugi put.
 
Takvi mali kradljivci i lopovi obicno budu najbolji,ko umije njemu dvije:).
Sto se tice zamene za mleko(oko toga za jagnjad malo znam),koliko je to isplativo,da se ovca odmah zasusi i pari(naravno da doji jagnje prvih 15-ak dana),jesi li kalkulisao to Slavisa,ili imas neke podatke o tome?
:ppozdrav:
 
Hvala Miladinoviću,
pokušat ću tako kako si preporučio, nisam vodio računa kada se pare jer je ovan stalno sa njima.Dakle bolje je da se pare kad se janjci odbiju?
 
Nema na cemu:).
Vise ces jagnjadi dobiti tako po jagnjenju ako ovce dobro hranis,ako imas uslova i sredstava(hrana je jako vazna,nista bez dobre hrane ne valja,dzaba vrhunska genetika ako se ne hrani dobro),jagnjad zalucujes s 2,5 meseca,popravis ih i pustis ovna,trebalo bi da to da rezultate odmah.Ovo su opste cinjenice za bilo koju rasu, o romanovima pitaj odgajivace ovde(Slavisa,Agro lug,Velimir) oni ce ti sve to lepse i tacnije pojasniti.
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1263335499[/time]
_________________________________________________
strile je napisao(la):
Pozdrav svima,
prije par dana sam se registrirao na ovaj forum i prvo sa velikom pažnom pročitao ovu temu o romanovskoj ovci.Ja imam stado od 50 kom, a od njih 20 romanovskih (i ovan), sada im je 2. godina.porijeko vuku iz Pitomače, a po ovnu mislim da je linija iz Češke.
Nemam rodovnike i svjestan sam da to nije prvorazredni genetski materijal.
U našoj literaturi su informacije o romanovki prilično oskudne.
Htio bih zahvaliti svima koji su učestvovali u ovoj temi, da i nama koji o tome ne znamo gotovo ništa, pomognu svojim iskustvom.
Kako su moje zdrave i prosječno razvijene, a nisu imale više od 2 janjeta u prva dva janjenja , pretpostavljam da je u pitanju ishrana.
Da li mi netko od uspješnijih ovčara može nešto više reći o ishrani, strukturi i količini.

Srdačan pozdrav svima.
Post je spojen: [time]1263320799[/time]
_________________________________________________
Pokušat ću ubacit sliku ovna i par ovaca
http://s6.tinypic.com/2ni8gvo_th.jpg
http://s6.tinypic.com/20zbiur_th.jpg
Ispričavam se unaprijed ako nije uspjelo.
Pojasni nam to poreklo vuku iz Pitomace,to je neka farma ili...?gde si ih kupio i znas li odakle vode poreklo,Han pijesak ili Ceska,po slikama mi se cini da su ciste rase?
Koliko su se puta jagnjile ako imaju 2 pune god,2 ili 3 puta do sada?
Koji ti je prosek po ovci po jagnjenju,za romanove naravno?
Koliku su tezinu dostigle?
Dosta je pitanja nadam se da ces odgovoriti bar na neka
:ppozdrav:
 
Pozdrav Strile! Sad vidih da imamo novog prijatelja i ovo što rekoše gospoda Miladinović i NJegić je potpuno na mjestu samo bih ja dodao da ja odlučujem janjce sa 2 mj. starosti i super se je pokazalo a tako mi je rekao čovjek od kojeg sam ja kupio Romanove. Vidim Miladinović uz genetiku posebno naglašava pravilnu ishranu od samoga rođenja što je i po meni najvažnije jer ako se tu pogriješi onda više ništa nije po Rooanovim "normama" i vidim da kažeš da nisi uzeo papire (rodovnike) ne znam zašto kad koštaju 7€ apoticaj je50€ godišnje što nije zanemarivo? Pozdrav Strile! ::svaka cast::
 
Kalkulacija je jednostavna. U Holandiji na farmama gde se nalaze desetine hiljada ovaca mesno-mlečnog tipa teksela jagnjad kad posisaju kolostrum idu na hranjenje uz pomoć elektronske hranilice. Odbijaju se od majki koje se muzu celu laktaciju. Svako jagnje ima elektronski čip koji je transparentan sa bazom na hrnilici (pocezana na struju, vodu i kutiju sa zamenicom) i uz zvični signal se aktivira u odredjenim intervalima. Kod mene je cena mlečne zamenice oko 0,16 Evra po litri. Sličan princip kao kod muzni krava. Kolika je cena ovcijeg mleka ne znam, ali znam da je kod nas premija oko 0.25 Evra ne postoji organizovan otkup mleka.
 
zdravo i pozdrav za sve Romanovce.Za mene kao pocetnika u ovcarstvu je bitno da je sto veci procenat bliznjenja i da se ovce jagnje bar tri puta u dve godine.Pa me interesuje da mi neko iz svog iskustva kaze o Romanov-melezima.
 
Znaci princip i kalkulacija je slicna kao kod krava,samo sto ovcije mleko u Srbiji niko ne otkupljuje,a ovciji sir nema neku veliku potraznju.
Kod krava se radi i u Srbiji ponegde tako,oni koji prodaju mleko u ekstra klasi po dosta visim cenama od mlecnih zamena,a i tako im je lakse organizovati posao.
Ne znam sta su Cesi hteli reci ovim tekstom o rogatom romanovu,sta mislite Vi o tome Slavisa?
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1263390033[/time]
_________________________________________________
ovcar80 je napisao(la):
zdravo i pozdrav za sve Romanovce.Za mene kao pocetnika u ovcarstvu je bitno da je sto veci procenat bliznjenja i da se ovce jagnje bar tri puta u dve godine.Pa me interesuje da mi neko iz svog iskustva kaze o Romanov-melezima.
Nabavi romanov ovna sto boljeg mozes(da mu majka ima prosek zivotni bar 2,5 po jagnjenju),a ovce na koje ga pustas takodje vidi da su dobre(po mogucstvu sto plodnije i krupne,cerke krupnocu vise povlace na majku nego na oca,ja ti savetujem da ti osnov bude W,Idf ili Bergamo ili melezi tog tipa).
kad dobijes cerke od njega na njih pustis tovnog ovna i to ti je to.kasnije selekciju naravno vrsis u zavisnosti kao se koja pokaze.
to ti je sva mudrost koja mora sa se realizuje godinama rada
:ppozdrav:
 
Pozdrav svima! Sta je naš novi kolega je utihnuo a ja cekam da vidim odgovor na pitanja koje je postavio Miladinović Striletu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :udri:
 
Poznato mi je ime Kadir Malkoc, veliki je entuzijasta i zaljubljenik u romanovsku rasu ovaca i kangale, inače Turčin. Dosta radi na širenju rase u svojoj zemlji. Na zvaničnom češkom sajtu pominju da su u Tursku iz Kanade uvezli embrione romanovske rase ovaca. Rogate romanovske ovce se mogu videti u Njemačkoj, Belgiji, Holandiji, pošto u Kanadi postoji tolerancija u vezi rogatosti zbog malog broja krvni linija i nemogućnosti nabavke sveže krvi,kanadski embrioni su verovatno srodnici sa evropskim krvnim linijama. Poznat mi je podatak da je samo jednom radjen uvoz izvorne ruske romanovske ovce na severno-američki kontinet.

Što se tiče same rogatosti savremena selekcija je radila na eliminaciji te osobine ali povrati gen zna vratiti rogatost na daleke potomke. Kod mog kolege, lane je ovca ojagnjila 95% muflona. Nisam ga video odavno, moram otići da ga fotografišem i postvim fotografiju na forum. Kompletan izgled, konstitucija, rep, zastavice, plašt, oblik rogova kao u muflona. Često se desi da u Rusiji muflon iz divljine priđe stadu i pari vise desetina ovaca. Skoro mi je jedna Ruskinja pisala da je muflon pario preko trideset ovaca u njenom stadu. Verovatno će neki njegovi potomci ostati u priplodu.
Post je spojen: [time]1263397950[/time]
_________________________________________________
P.S. Pozdrav Agro lug i Strile,

sad sam pročitao post koji napisao kolega Strile. Verovato je kod Strila jagnjenje u toku pa ne stiže da nam se javi.
:ppozdrav:
 
Znaci ipak ima smisla ta polulegenda da mufloni u Rusiji nekad pare ovce.
Okacite tu sliku ako fotografisete to muflonce.
Po izvorima s neta samo jednom je vrsen uvoz u Ameriku mislim iz Cehoslovacke da je vrsen.
Pri fakultetu za veterinu mislim da imaju departman gde vrse istrazivanja Turci i imaju stado romanovih.
Gospodin Malkoc zaista vrednuje 2 izuzetne a ipak retke rase,koje se tesko mogu dobiti iz njihovih postojbina nazalost,ljubomorno ih cuvaju.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh