Recepture za spremanje koncentrata

Na konto ove priče o aminokiselinama, ne vidim kakav uticaj ima metionin na "razlaganje soje"?

Pisali smo i SAMA i ja o tome zasto treba metionin ako se u hranu ne stavlja rib. brasno, samo treba potraziti na forumu. Ne mogu da pisem ponovo.
Jeste u pravu si za suncokretovu sacmu kod prasica i mene je povuklo ono oko 30 kg, kao da su svinji u porastu.
 
Bez obzira da li se koristi riblje brašno metionin se mora dodavati u hranu. Svaki ozbiljniji višepostotni premiks u svom sastatvu sadrži lizin i metionin, oni bolji sadrže još treonin, a najbolji pored svega navedenog i triptofan i valin. Na ovaj način se "štedi" soja u smešama, jer sintetičkim putem tj. preko premiksa doziramo nivo aminokiselina, a sa druge strane idemo sa smešama sa manje sirovih proteina.
 
@boxkole

Ranije dok nije bilo premiksa sa amino kiselinama u smese je islo riblje brasno koje je bogato sa metioninom i lizinom. Posto je rib. brasno skupo a i ima drugih losih osobina smese se rade bez njega ali sada sa premiksima koji sadrze metionin i lizin bas zbog potpune razgradnje proteina iz soj. sacme. Do pre nekoliko godina niko nije ni spominjao premikse sa amino kiselinama, nego su premiksi samo bili vitaminsko mineralni dodaci smesama.

Bas me interesuje kako su po tvome ranije ljudi hranili stoku bez dodatka metionina u premiksima.:sta:

citat:"Bez obzira da li se koristi riblje brašno metionin se mora dodavati u hranu."
 
Bas me interesuje kako su po tvome ranije ljudi hranili stoku bez dodatka metionina u premiksima.:sta:

U prave ste, svi su koristili riblje brašno, mada se ono i danas koristi i to na našim najvećim farmam (jako skupo), ali i koriste premikse sa metioninom.
Pokušavam da objasnim da svinja ima svoje potrebe za aminokiselinama, i nebitno je da li će je zadovoljiti iz soje, ribe ili premiksa. Gleda se šta je isplativije.

Po meni nekad su išle smeše sa više proteina, a samim tim su se nadoknađivale potrebe za aminokiselinama. Očit primer je predstarter, nekad 21-22% proteina, a sada opušteno ide sa 19-20%, a recimo u Danskoj i ispod 18%.

Svinjarstvo se promenilo, druga je genetika, veće su potrebe i zahtevi u pogledu ishrane i smeštaja, nove virusne bolesti. Teško je praviti paralele. pozdrav
 
Poslednja izmena:
Nemoj me drzati za rec,ali mislim da to za predstarter ima veze sa endemcom.Pokazalo se da prvi koncentrat treba da bude slabiji,da prasad lakse podnesu prelaz sa mleka na koncentrat.Time se izbegava proliv i daleko bilo uginuce.
 
Upravo tako, zbog nemogućnosti da svari sve proteine (enzimski sistem još nije dovoljno formiran) u želucu i crevima praseta stvara se od nesvarenih proteina idealna podloga za razvoj bakterija, E.Coli u prvom redu. Posledično tome javlja se edemska bolest.
Bez obzira na to što se smanjuje nivo proteina, mora se održati nivo aminokiselina. Kao rešenje nametnula se upoteba sintetičkih aminokiselina, koje proizvode u fabrikama. Na našem tržištu najviše su prisutne aminokiseline iz Kine i Južne Koreje.
 
Jedan stari veterinar je mene ucio kada sam pocinjao ovaj posao sto radim da je najbolje krmacama dojarama pred odlucivanje prasadi davati smesu kuju ce prasici kasnije nastaviti da jedu po odbijanju. Kaze covek da tako prasad lakse prime smesu sa kojom ce se hraniti.
 
U prave ste, svi su koristili riblje brašno, mada se ono i danas koristi i to na našim najvećim farmam (jako skupo), ali i koriste premikse sa metioninom.
Pokušavam da objasnim da svinja ima svoje potrebe za aminokiselinama, i nebitno je da li će je zadovoljiti iz soje, ribe ili premiksa. Gleda se šta je isplativije.

Po meni nekad su išle smeše sa više proteina, a samim tim su se nadoknađivale potrebe za aminokiselinama. Očit primer je predstarter, nekad 21-22% proteina, a sada opušteno ide sa 19-20%, a recimo u Danskoj i ispod 18%.

Svinjarstvo se promenilo, druga je genetika, veće su potrebe i zahtevi u pogledu ishrane i smeštaja, nove virusne bolesti. Teško je praviti paralele. pozdrav

Dragi kolega jako je bitno kog su porekla proteini nije isto da li su proteini animalnog porekla ili biljnog ne mozemo samo uzeti aminokiseline koje su nam potrebne bucnuti u hranu i biti ubedjeni da smo napravili koncentrat ishrana je daleko komplikovanija nauka od kupovine 3% ili sad po novome 4% premiksa.
 
Dobre su vam teorije i teze - zato proizvodjači premiksa niču kao pečurke ! Ajde da u buduće razmislite o recepturama koje ne sadrže uopšte premikse ...??
 
Dragi kolega jako je bitno kog su porekla proteini nije isto da li su proteini animalnog porekla ili biljnog ne mozemo samo uzeti aminokiseline koje su nam potrebne bucnuti u hranu i biti ubedjeni da smo napravili koncentrat ishrana je daleko komplikovanija nauka od kupovine 3% ili sad po novome 4% premiksa.

Naravno da je komplikovana nauka. Radio sam izvezno vreme u ozbiljnoj fabrici stočne hrane, da ne komplikujem celu priču...
A što se tiče animalne ili biljne aminokiseline? Pa i sam si se uverio da svinje opušteno zadavoljavaju potrebe iz biljnih hraniva.
 
A što se tiče animalne ili biljne aminokiseline? Pa i sam si se uverio da svinje opušteno zadavoljavaju potrebe iz biljnih hraniva.

Postoje proteini biljnog i zivotinjskog porekla. Iz proteina razgradnjom nastaju amino kiseline. Proteini zivotinjskog porekla su mnogo bogatiji esencijalnim amino kiselinama. Moramo malo citati i biohemiju da bi mogli se upustiti u diskusiju. Forum sluzi za razmenu misljenja i da se nesto nauci ili prenese znanje drugima ali...
 
To ALI i stvara probleme pri pravljenju koncentrata.:osmeh:Hrana MORA biti izbalansirana.Razlicite kategorije i uzrasti zivotinja razlicito usvajaju proteine bilo oni zivotinjskog ili biljnog porekla.To se sve mora poznavati,da bi se napravio KVALITETAN koncentrat.Clanovi koji to ne znaju,a ne moze se objasniti u par postova bolje da usvoje odredjene proverene recepture,nego da eksperimentisu.Moze biti skuplja dara nego mera.Ne izbalansiran koncentrat moze dovesti do raznoraznih metabolickih problema kod zivotinje,pa cak i do uginuca.O losem napredovanju da i ne govorim.Opet ponavljam.Nisu bitni samo proteini i da se stavi npr suncokret,zato sto ga imamo i zato sto njegova sacma ima 33% proteina.Radite po proverenim recepturama,koje su napisali iskusni i ne sebicni ljudi na ovom forumu i uzivajte.:ppozdrav:
 
Nemate brige, načitao sam se ja biohemije i knjižurina raznoraznih. Ako se već hvatate biohemije, trebali bi da zante kako se razlužu proteini u digestivnom traktu živonja, da metionin ne razlaže soju već to radi enzimski sistem i HCl.
Ok , animalna hraniva sadrže proteine veće biološke vrednosti, tj. veća im je iskoristivost, ali opet napominjem da može i bez njih, biljni proteini + sintetičke aminokiseline i rešen problem.

Ovde možete pogledati Danske preporuke za ishranu svinja, možda Vam bude malo jasnije.
http://www.scribd.com/doc/118095130/Danish-Nutritiona

- - - - - - - - - -

Upravo tako kolega , nije baš za svakog da eksperimentiše.
 
Poslednja izmena:
Žao mi je što se i dalje vrtite u krug , spomijnete knjige - zadnju sam bacio u djubre u kojoj je napisano da za proizvodnju prasadi ne treba više od 15 minuta (!) napisao ju je naš poznati prof. dokt . i to će da uče generacije i generacije , a ja sam lično čekao kod njega na farmi više od pola sata njegovu veterinarku da oprosti krmaču od praseta koje se zaglavilo prilikom prašenja . Ne treba imenovati ko čita - znaće o kom je reč . Bio sam kod drugig prof - dokt . koji predaje ishranu svinja uglavnom ovo što pričate - njegov sin hrani svinje na onaj način koji sam ja spomenuo a vi odbacili ! U pravu ste Sama i Duško da se slabije napreduje ali većina koja brzo utovi pravi samo gubitke gde zaradjuju samo proizvodjači hrane . Sva ova priča moja potiče od rada sa svinjama ...Možda je meni pomoglo što nemam drugi izvor prihoda, pa sam morao hranu praviti da i nešto zaradim .
 
Pa lepo sam napisao da ovaj forum sluzi za razmenu misljenja i iskustava a ne za kojekakva isterivanja maka na konac.

@boxkole

Biohemija je moje osnovno zanimanje, i ne bih vise o tome.
 
Pa lepo sam napisao da ovaj forum sluzi za razmenu misljenja i iskustava a ne za kojekakva isterivanja maka na konac.

@boxkole

Biohemija je moje osnovno zanimanje, i ne bih vise o tome.

To sam i pretpostavio, čim ste se uhvatili za biohemiju.:osmeh:
Ako ništa malo smo diskutovali, razmenili mišljenja...malo i terali mak na konac. Želim Vam svako dobro.:cao:

- - - - - - - - - -

Žao mi je što se i dalje vrtite u krug , spomijnete knjige - zadnju sam bacio u djubre u kojoj je napisano da za proizvodnju prasadi ne treba više od 15 minuta (!) napisao ju je naš poznati prof. dokt . i to će da uče generacije i generacije , a ja sam lično čekao kod njega na farmi više od pola sata njegovu veterinarku da oprosti krmaču od praseta koje se zaglavilo prilikom prašenja . Ne treba imenovati ko čita - znaće o kom je reč . Bio sam kod drugig prof - dokt . koji predaje ishranu svinja uglavnom ovo što pričate - njegov sin hrani svinje na onaj način koji sam ja spomenuo a vi odbacili ! U pravu ste Sama i Duško da se slabije napreduje ali većina koja brzo utovi pravi samo gubitke gde zaradjuju samo proizvodjači hrane . Sva ova priča moja potiče od rada sa svinjama ...Možda je meni pomoglo što nemam drugi izvor prihoda, pa sam morao hranu praviti da i nešto zaradim .

Ako nije tajna, dajte nam neke konkretne predloge za ovaj tip ishrane.
 
Nema tu nikakvih posebnih receptura.Vec postavljene recepture,pa izbacite premiks.Premiksi su vitaminsko mineralne smese,koje nemaju proteine.pomenute smese probati bez njih.Po meni ce se povecati konverzija za neki manji procenat i to je to.
 
Nazad
Vrh