Ranija setva kukuruza

Evo jedan grafikon višegodišnje statistike iz USA o uticaju vremena sjetve na prosječan prinos kukuruza . Primjer je iz SADa jer tamo rade detaljne statistike o svim uticajima , možda ima i ovde takvih istraživanja al ja nenadjoh. Inače istraživanje je za centralni Ilinois , otprilike to je klima slična našoj :

7166101654f6c8a18bd24f.jpg
 
Evo jedan grafikon višegodišnje statistike iz USA o uticaju vremena sjetve na prosječan prinos kukuruza . Primjer je iz SADa jer tamo rade detaljne statistike o svim uticajima , možda ima i ovde takvih istraživanja al ja nenadjoh. Inače istraživanje je za centralni Ilinois , otprilike to je klima slična našoj :

7166101654f6c8a18bd24f.jpg

pa obzirom da je bušel kukuruza -24,401 kg a ACRE ( akra mera površine )koja iznosi 0,4047 h pa njima rodi 4191kg a nema ni pola hektara ja sam mislio da imaju mnogo veći prinos
 
Poslednja izmena:
Po nekim zakonima tamo nekih pametnih ljudi zemlja se sporije hladi od vazduha. na dubini od 6 cm kukuruzu ne moze nista spoljni vazduh . Danas cu posejati tretirani ZP 600 poprskati ga acetohlorom i terbisom i preci kembridžom.
 
ja sam juče počeo posejano 4ha zp 666 danas ću 2 ha ns 640 i posle mi ostaje dava puta po 10,5 ha ns 6010 i as 72
 
@Pidikanac , tu im se vrti prosječem prinos oko 10t/ha , ali na državnom nivou , imaš li podatak kolki je prosječan prinos u Srbiji zadnjih 10g? U Bosni pretpostavljam da je oko 7-8t.
 
Mi danas posejali uslužno 30 kj... Sutra nastavak... A za vikend planiramo da završimo naše ako vreme dozvoli...
 
Pozdrav svima.
Kada govorimo o vremenu setve kukuruza u proteklih 40 godina ispitivali smo za naše područje, Pančevo - černozem karbonatni - oko 82 m nadmorska visina, setvu kukuruza od 25.03. svake godine. Nikada nije bio problem sa ovim rokom setve. Ali smo našim proizvođačima predlagali da setvu kukuruza počnu od 05.04. Naime, tada je zemlja na dubini setve u zoni od 5-10 cm, konstantne temperature od 10 stepeni celzijusa. To je ono što je neophodno. Naravno, teža i slabije ocedna zemljišta se sporije zagrevaju i tu se rokovi pomeraju ka sredini aprila meseca. Postaviću link na kojem možete da pogledate u svim ogledima Instituta tamiš i ogled sa ROKOVIMA SETVE KUKRUZA. Nekada je bilo 10-15 hibrida a danas je to 4-5 hibrida. Link je http://www.institut-tamis.co.rs/index.asp?Pid=372 .
Gariša.:osmeh:
P.S. područje Vojvodine po svim karakteristikama zemljišta, padavina, korovske flore i uslovima proizvodnje odgovara jugoistočnoj Nebrasci. Proverio po MLRA i video u SAD kada sam boravio u poseti paorima i fakultetu.
 
Pocetkom sledece nedelje opet neko zahladjenje, sa slabim jutarnjim mrazevima, tako da se setve odlaze bar do 5-6 aprila...
Za petak i nedelju neka kisa prognozirana, arl.noaa predvidja oko 19 mm/m kvadratnom, tako da ako se to ostvari, bice EXTRA
 
Nazad
Vrh