Ranija setva kukuruza

I kod mene isto, ne znam šta da radim. Zemlja se suši nevjerovatnom brzinom, danas sam gledao kako lik sa RD zatvara veliku parcelu od 7ha sa Landini 8880 i RD od 2.5, diže takvu prašinu da sam morao da pridjem na jedva 10m jer nisam mogao da prepoznam ko radi ni koji je traktor. Juče sam frezao nešto malo za krompir, ima vlage u dubini ali neće dugo. Problem je u tome štoje zemlja još uvijek jako hladna, štaviše ledena. Dok se zagrije, daj bože da ostane nešto vlage u njoj. Ako bude kakvih kiša biće dobro al slabe su šanse...
 
Ove godine ako nastave ovakve temperature trebalo bi obaviti setvu sto ranije zasad ima vlage da nikne a za posle ce kisa pasti nadam se.

---------- Poruka napisana u 20:31 ---------- Prethodna poruka je at 20:29 ----------

I kod mene isto, ne znam šta da radim. Zemlja se suši nevjerovatnom brzinom, danas sam gledao kako lik sa RD zatvara veliku parcelu od 7ha sa Landini 8880 i RD od 2.5, diže takvu prašinu da sam morao da pridjem na jedva 10m jer nisam mogao da prepoznam ko radi ni koji je traktor. Juče sam frezao nešto malo za krompir, ima vlage u dubini ali neće dugo. Problem je u tome štoje zemlja još uvijek jako hladna, štaviše ledena. Dok se zagrije, daj bože da ostane nešto vlage u njoj. Ako bude kakvih kiša biće dobro al slabe su šanse...


Sto plice sa setvospremacem treba ici i nemas brige
 
Pa i nije zemlja baš hladna:
Na 2 i 5 cm je danas bila 9,5C,a na 10cm je bila oko 9,2C.
Trenutno je na 2 i 5cm oko 8,5 i 8,6C ,a na 10 cm oko 8,9C.
 
Pionir je kriv što sav škart uvaljuje na naše tržište.Jer na dva metra razmaka je nemoguće da je DKC imao bolju temperaturu.
 
Vjerovatno si u pravu , al neki hibridi bolje podnose niske temp a neki lošije . Nego slično vrijeme je bilo i prošle godine , a sjećate se onih mrazeva i muke nakon nicanja ranih kukuruza.
 
Kod mene prošle godine nije bilo problema sa nicanjem i nije bilo nikakvih mrazeva.
Sejao sam 2-3 aprila.
 
Dileme, dileme... Plan je do 25. marta nista, onda konsultacija sa dugorocnim prognozama, pa ako nista nema od kise-setva. RHMZ nesto najavljuje kisu pocetkom aprila, pa videcemo...
 
Juce sam merio popodne temperaturu zemlje i bila je 13,2 stepena.Jutros sam ponovio na istoj njivi i na istom mestu i bila je:
1zgvnm0.jpg

Praticu veceras i tako 3 dana za redom.Videcemo da li ce se ustaliti na neki podnosljiv prosek.Sad sam dosao iz obilaska,ima 13,1C a vazduh je 14,6C.Znaci slicno kao juce u 18h.
 
Poslednja izmena:
Danas sam počeo setvu ne kod mene sejo sam ujaku četri ipo hektrra pito me jel možemo ja mislio zeza se kad on juče pita jeli ostaje po dogovru i danas mu posejo suvo ljudi prašina oblak zamnom zaboravi sam telefon pa nemam slike da postavim
 
Evo malo danasnje setve :
slika0234.jpg
slika0235.jpg

r92 tj njegova zamena,malo n01 i as 160 silaz,za siliranje tj. hranjenje je predvidjeno,pa sad ako bude mraza bice veselja.
 
Nazad
Vrh