Rakija od kajsije

Tačno može se i sa prvencom odvojit metil, to jeste dobro i nekad sam tako odvajao dok nisam počeo peći preko filtera. Samo kad ide preko filtera čitavo vrijema dok rakija teče odvaja se metil alkohol i druge razne kiseline. Kad se završi jedan katao i nastavi drugi, onda se iz filtra se ispusti otpad. Bude najmanje po 5-6 litara otpada po kotlu (kazan je od 120 litara). Osjeti se razlika u kvalitetu rakije kad se pače sa filtrom u odnosu na klasičan način odvajanja metil alkohola prvencom.
 
Vi ste sigurni da ste tako odstranili metil alkohol? Ne bih rekao, mozda mesavinu svega sto bih nazvao patocna ulja ali metil sumnjam!
 
Vi ste sigurni da ste tako odstranili metil alkohol? Ne bih rekao, mozda mesavinu svega sto bih nazvao patocna ulja ali metil sumnjam!

Grešite, fitrer je patentiran Srbiji i zaštićen je. Kažu da su na njemu radili oko 20 godina dok ga nisu usavršili. A rakija koja je pečena na njemu prije dvije godine na takmičenju dobila je zlatnu medalju za kvalitet (ne moja već od komšije čiji je kotao). Prilikom ocjenjivanja pored degustacije rađene su i razne hemiske analize koje su pokazale koliko je prisustvo metil alkohola, raznih kiselina pa čak i kolko se dodavalo šećera u kom. Tako da je taj filter zaista pravi filter.
 
Pozdrav forumašima,
pročitao sam celu temu i sve je jasno kada se radi sa većim količinama voća
ali kako sa manjim količinama,
konkretno imam oko 20 starijih stabala kajsije koje sazrevaju u različito vreme,
koja je vaša preporuka za skupljanje i pravljenje koma, skupljati po manje količine ili neki drugi predlog...

do sada smo skupljali dok poslednja ne otpadne i tada dodavali 4% šećera, kom je celo vreme skupljanja vrio i kada se završilo vrenje pekli, ali koliko vidim to nije OK.

Vaš neki predlog ?
 
Postovani @brkic123,

Dobro je sto si procitao sve stranice od 1-9.Naravno, postavlaja se pitanje da li si sproveo sve kako treba.Ako nisi , a nisi , vidim iz tvog komentara "ali koliko vidim to nije OK!'.Naravno da i nije..Prvo pitanje je priprema kljuka ????.., Drugo destilacija ..prva ,druga i treca frakcija...itd.itd..Pazljjivije procitaj sve postove od 1-9 strane...uvideces greske koje si napravio i dobro se pripremi za sledecu godinu ,jer 20 stabala kajsije nije za podcenjivanje !!!.

S postovanjem Misa
 
Jasno je meni kako treba sa većom količinom koja se ima na gomili,
ali tih mojih 20 stabala sazreva u razmaku više od mesec dana i tada bih po pravilu,kako sam razumeo, trebao skupljati par dana pa prekinuti puniti tu bačvu i pripremiti kljuk, pa preći na sledeću bačvu... ??
Ispravite me ako grešim.
 
Postovani,

BAs tako!Po zavrsetku vrenja,odmah "peci" rakiju iz prvog suda komine gde je zavreno vrenje,odnosno izdvoji meku rakiju i odlozi je u neki sudu.Tako uradi i sa ostalim prikupljenim kajsijama,znaci kako stizu za branje tako ih skupljaj i pripremaj kominu..peci rakiju i izdvajaj meku za sledecu kolicinu koju si prikupio itd.....Na kraju balade uradi prepek , drugu frakciju,iz kompletne kolicine meke i mirna Backa.jednostavno zar ne,???To i jeste resenje za vocke koje imaju i rane i kasne sorte,kao u tvom slucaju,a zelimo da kompletan rod uporebimo za spravljanje rakije..

Misa
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, bio sam kod jednog coveka sto se bavi ovim poslom i saznao nesto korisno. Na ovogodisnjem takmicenju je dobio zlatnu medalju za najbolju rakiju od kajsije, rakiju je pekao na 17,4 grada (da toliko)!
 
Pozdrav, bio sam kod jednog coveka sto se bavi ovim poslom i saznao nesto korisno. Na ovogodisnjem takmicenju je dobio zlatnu medalju za najbolju rakiju od kajsije, rakiju je pekao na 17,4 grada (da toliko)!


Odlicno, ili su "sudije" u transu ,ne znaju sta je rakije, ili je neka greska..sa 17.4 grada "razblazivano" patokom nema rakije,bez prepeka ...zakon je zakon...Neko ovde j..be..nekog..

Misa
 
Pozdrav, bio sam kod jednog coveka sto se bavi ovim poslom i saznao nesto korisno. Na ovogodisnjem takmicenju je dobio zlatnu medalju za najbolju rakiju od kajsije, rakiju je pekao na 17,4 grada (da toliko)!
Šta je to bilo? "pivo "od kajsije :haha:Pa te sudije il su dobili pare ili su lečeni alkoholičari pa im i voda jaka:osmeh:?!
 
Ne vidim šta je tu čudno, to je 42,3 % alkohola, mi smo našu kajsiju 2008 godine ostavili na 43% alkohola.
Šalim se . Za mene sve što je ispod 20,5 je pivo .Većina voćnih rakija najbolju aromu ima iznad ove granice izuzetak su po meni rakija od višnje i lozovača koje najbolju aromu imaju od 17 do 19, ali o ukusima se ne raspravlja .Ko je ljubitelj dobre "kapljice" taj želi da oseća aromu "pola dana od jedne čašice a to može da pruži kajsija samo iznad 20,5 do 22 ove meke su za napijanje.:ppozdrav:
 
Rakija od kajsija posle prepeka i svodjenja na jačinu od 43 %vol do 45 je sasvim OK i ako zadržite aromu prave sorte onda je to pravo, a ne da je preko 50 i da ne osećaš ništa. Zato nemojte da se čudite na informaciju Yoce koju verovatno nije preneo upotpunosti. Ja takodje proizvodim rakiju od kajsija jačine 44 do 45% vol sa izuzetnom aromom.
 
Јоцо,све што лети не једе се.Бар код нас ,па се ни све што ти кажу о дуњевачи и кајсијевачи ,не прихвата здраво за готово.
Дотични то ради одавно и заиста је МАЈСТОР и за мајсторство носи кући златне медаље.И шта мислиш да ће ти само тако одати процес од воћке до дооооообрррррееееее ракије.Немој да се завараваш.
А кад ставиш гутаљ његове дуњеваче уста ,мало задржиш па прогуташ,ал` полако у устима ти остане пар минута осећај као да имаш парче зреле дуње у устима.Исто је и с кајсијевачом.
Свима вама који правите ракују желим да такву имате у својим подрумима.
 
Nazad
Vrh