Rakija od kajsije

koliko moye od 100 kg kajsije da se ispece rakije od 19 /20 gradi
 
Pa dosta zavisi od sorte i procenta secera koji kajsija ima,ili ti tehnoloske zrelosti.Ali ako je dobro zrela trebalo bi da bude oko 5l bez dodavanja secera.
 
Sa 4 posto šećera i preko 8...a to nije tako puno šećera, ljudi stavljaju i 10 posto, moj ćale stavlja 4 posto i svi je hvale....
 
koliko moye od 100 kg kajsije da se ispece rakije od 19 /20 gradi
Kao što ssasa reče sve to zavisi od sorte kajisije, kvaliteta voćnjaka, godine, agrotehničkih mjera, zrelosti, kvaliteta prerade i fermentacije, postupka destilacije, šta se podrazumijeva pod pojmom prinosa rakije i sl. U principu je to koliko procenata šećera prirodno prisutnog u voću toliko litara alkohola ove jačine. Višegodišnji prosjek za rakijske sorte kajsije je od 10-12%. Ove godine bi trebalo biti na gornjoj granici, pa i nešto iznad.
 
Bitno je i to da mi skupljamo svaki dan kajsije koje prirodno padnu na zemlju dok komšija mlati štapom po krošnji...
 
Bitno je i to da mi skupljamo svaki dan kajsije koje prirodno padnu na zemlju...
Onda je to sigurno jedan od glavnih razloga za ovako mali prinos od 4 litre. Od sorti koje se najčešće gaje, u ovakvoj godini, ne znam da i jedna može dati ispod 10 litara. Sve bi to možda bilo i podnošljivo da nema za posljedicu prirodni gubitak i na kvaliteti rakije.
 
Razloga moze biti puno,od kvaliteta voca,preko uslova fermentacije,nacina vodjenja iste.......Da li mozes da opises kako si fermentirao kajsiju ali malo detaljnije,mozda pronadjemo neki uzrok.Evo par slika kako ja to radim.Burici su hermeticki zatvoreni(sto je veoma bitno),na njima postoji vranj ili odusak koji dozvoljava da CO2 izadje iz bureta ali vazduh ne moze da udje unutra.Fermentacija se odvija u hladovini posto nemam adekvatan podrum.

p7090459.jpg
[/IMG]
p7090460.jpg
[/IMG]
p7090461.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Branje u jutarnjim satima zbog temperature. One koje zateknem na zemlji ne koristim za pravljenje rakije. Transport u gajbicama zbog izbjegavanja nagnječenja. Prihvat u prostoriji u kojoj je temeratura 20°C zbog djelovanja enzima. Odvajanje košpice sa pasiranjem na nešto krupniju granulaciju, prosječnih 10 mm. Tretman enzimom i nakon 3-6 sati spuštanje temperature u prostoriji za preradu i fermentaciju. Dodavanje selekcioniranog kvasca i hrane. U obe situacije miješanje mase zbog ravnomjernog rasporeda u cijeloj posudi. Anaerobna fermentacija na cca. 15°C. Kontrola cijelo vrijeme trajanja i nakon završetka fermentacije odmah destilacija...
 
Ja nisam ni rekao da mi je prinos 4 litre a ja sam citiran :)

Vidite, ja se ne bih upuštao u priču jer rakiju pravi moj otac koji je najpametniji. Njemu su burad hermetički zatvorena, kajsije koje ubacuje mora da su same opale taj dan, ne smeš ni malo da protreseš stablo, izmeri jednu kofu pa puta koliko kofa i tako izračuna kilažu koju je ubacio...juče mu prekipe bure itd...
 
Sa 4 posto šećera i preko 8...a to nije tako puno šećera, ljudi stavljaju i 10 posto, moj ćale stavlja 4 posto i svi je hvale....
Iz ovog neminovno ispada da ako sa dodatkom od 4% šećera dobiješ preko 8 litara, tada od prirodno iskorištenih 4% šećera iz kajsije dobiješ 4 litre rakije. Citirao sam doslovno samo ono što si napisao i to bez ikakve druge namjere nago da konstatujem kako je tako nešto moguće samo ako se prave krupne greške u njenom pravljenju, jer inače sve uobičajene sorte u ovakvoj godini daju 10-12 litara pa i više, i to bez nepotrebnog i štetnog dodavanja šećera.
 
Ma ok, ne ljutim se nego se nismo razumeli...nisam shvatio koja 4 litra je u pitanju :) sve znam al već objasnih situaciju u prethodnom postu.
 
Sta mislite ako u prepek dodam 30-40l kljuka, jer kazan na kojem pecam je 180l a imam kljuka 210-220l pa sam mislio kad prepecivam da to resto ubacim?
tako reci polu prepek.
 
Poslednja izmena:
Od 180 litara kljuka ćeš dobiti nekih 60 litara meke rakije. Po meni je to malo za prepek u ovakvom kazanu, a pogotovo ako bi u njega još dodavao kljuk koji sadrži i neisparljive materije. Velika je vjerovatnoća dobijanja rakije sa okusom na zagorjelo i izraženom gorčinom.
Potraži neki manji kazan.
 
Ima od 140l, malo davi dim i nije tako uredno i na kraju moram odneti dzibru! al dobar kazan-bakar, nema nikakvih smekova.
ovaj od 180l kao u apoteci, brzo procuri rakija i ladna-dobar kiler i na kraju gazda ispusti dzibru u bazen.
pa sad ako bas nevalja da istrpim malo muka :osmeh:
 
Za tvoju situaciju bi dobar bio neki manji od 100 litara. U pravilu se radi jedan kazan čistog prepeka od tri kazana kljuka. Kada bih ja u tvojoj situaciji bio prinuđen da izaberem jednu od ove dvije varijante, ne ulazeći u kvalitet kazana, izabrao bih ovaj od 140 litara i čisti prepek na njemu.
 
Nazad
Vrh