Rakija od kajsije

Matkee dužan si ako se ne varam one tabele za snižavanje rakije. Poz
Kolega ne morate da me opominjete, svakako sam to planirao da postavim danas u toku dana, tek pre par dana mi je mašina stigla iz servisa, evo kao što sam obećao, ako ima nekih grešaka nemojte kriviti mene, navodim tabelu iz knjige...

vmrwus.jpg
 
To je to.A subjektivni osecaj postoji.Popite casicu votke i potom casicu bilo koje domace rakije iste jacine.Imacete osecaj kao da pijete patoku.
 
Probaću kolega @SAMA, ali zašto porediti domaću rakiju i vinjak, votku i domaću rakiju, pre bih poredio npr. domaću rakiju od šljive i kupovnu šljivovicu. Ili lozu, ali "istog" voćnog porekla... :ppozdrav:
 
Ok ovo mi je palo prvo na pamet.Jos bolje porediti od istog voca.Napominjem naravno odvojiti prvenac.Mislim da on daje tu prividnu zestinu.Slozicete se da je 40 uvek 40.Ili bi barem trebalo.A inace KUPOVNA industrijska , daleko joj lepa kuca.Domaca zakon.:ppozdrav:
 
Gledao sam istraživanje u novinama, ispitivali su poreklo rakija u Srbiji, neverovatano koliko rakija nije voćnog porekla...::lose::
 
Ja sam probao rakiju koja je od nasih uglednih strucnjaka ocenjena srebrom kajsija,mada veze nema niti je videla ali zato od nasih rakija u svetu mozes da vidis rakije od Pljakica Flores Kragujevac i nista vise a bijemo se u grudi jednostavno moramo da promenimo pristup:ppozdrav:

Znaci sad sam posle male dremke procitao ovu temu od pocetka do kraja i zao mi sto nisam ukljucio cam pa da okacim taj snimak ja sam se slatko smejao da je to cudo :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Skupio sam bure kajsije, odstranio koštice,lepo izgnjavio plodove, svi su bili zreli ili prezreli. Dodao sam 10-15l vode,razmutio sam 2kg šećera. Posle 10ak dana vrenje je stalo i odmah sam ispekao rakiju.
Odvojio sam prvenac, nekih 3dl i bacio ga. Rakija je krenula sa nekih 57 stepeni, pustio sam je do 40 i ispalo je 8l.
Problem je što sad,nakon nekih 5-6 dana kada probam rakiju,oseća se miris kao oho lepak:haha: A rekao bih i da je malo kisela rakija :(
Da li je to kiselina koju mogu da eliminišem sa kalcijum karbonatom ili nešto drugo?
 
cek cek, soda bikarbona direkt u rakiju? Znam da se sa sodom tretira komina da izvuce kiselinu al nisam siguran da moze u rakiju...
Zar to ne ide sa kalcijum karbonatom tj sa kredom? Koliko ja znam treba manju kolicinu (20gr na 10l rakije) rastvoriti u malo rakije pa to dodati u rakiju i onda ostaviti da se istalozi...Al reko da proverim sa pametnijima :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Kićo doktore, ajde pogledaj ovo pa mi pomozi, kako da znam kada je kljuk sreman za pečenje, koliko treba da pokaže, i kako mogu kljuk da izbistrim dodatkom vinobrana ?

2m2e1k6.jpg
 
Joj bio sam na nekim oglasima cek da vidim taj Babo je los on ustvari meri u mostu razliku u tezini i "podrazumeva" da je to secer e sad ja sam malo corav a trebalo bi da ova tablica sadrzi vrednosti nesecernih materija u mostu koje treba da se odbiju od rezultata merenja poslacu ti na pp rest odgovora:osmeh:
inace oeksleov siromer je zakon za ovo i postoje tacne tablice kako se odredjuje kolicina secera na pocetku vrenja a kako na kraju.
jbg kad sam skinuo sliku video sam sta je u tabeli kakvi ludaci nista poslacu ti sad pp
 
Poslednja izmena:
За вечерас завршио печење кајсије, остало је још неких 500 кг, али то морам да завршим до четвртка, сутра настављам, лепо је дала у почетку, ни једна није кренула испод 60 % алкохола. :ppozdrav:
 
Evo drustvo ja sam tek danas ,,naceo rakiju" od letos.Ima tacno 26 gradi.Proces pecenja je bio kao i kod vecine vas,meku sam pustao do sedam a prepek sam prekidao na 15,ono ispod u poseban sud.Destilovanu sam kupio u apoteci 115,oo pakovanje od 5 litara.Ne secam se ko je rekao ali ona racunica od o,8 vode na 10 litara po gradu pije vodu i mislim da je prilicno tacna ,pogotovo kod rakija cija je jacina ispod 23-24 grada.Tu se poklapa maltene u litar.Naravno ,gradomer radi svoj posao ali kada treba na brzaka otprilike izracunati koliko bi trebalo priblizno kupiti destilovane vode racun je ok!
 
Kolega pele na koliko procenata alkohola ste na kraju sveli vašu kajsiju ? Zašto ste destilovanu vodu kupovali u apoteci, svako ko ima kazan, malo znanja, ogreva i vremena može da spremi dobru destilovanu vodu. Mi smo ove godine kao i nekoliko poslednjih kajsiju sveli na 45 % alkohola. :ppozdrav:
 
Rakiju sam ostavio na 46% alkohola,mozda sam mogao i na 45 ali to se lako dotera.Ima veoma izrazenu aromu pa nisam hteo da preterujem i da je pravim na 18 gradi jer kao sto rekoh lako je smanjiti jacinu ali kad neko hoce jacu...povratka nema.Sto se tice destilovane vode mislim da i tu ima razlike,ova iz apoteke je extra cista,koristi se i za razblazivanje lekova pa verujem ipak da je bar nesto cistija.Neke stvari destilacijom u nasim kazanima i ne mozes otkloniti.Kod mene gradska voda nije za pice zbog povecane koncetracije arsena koji se tesko uklanja i destilacijom pa ja reko ajde da kupim.Jeste da kosta ali nije to toliko puno.Potrosi se i ogreva dok se ne destilise voda.Naravno,ja za sada nemam neke velike kolicine pa kupujem vodu a posle videcemo

---------- Poruka napisana u 18:03 ---------- Prethodna poruka je at 18:00 ----------

 
Nisam imao problema sa oporošću. Oporost dolazi od košpe, a ja sam vadio sve košpe. Mada sam je i pakao na kotao koji ima filter za odvajanje metil alkohola i raznih drugih kiselina. Uglavnom je kao "Mlijeko", mada nisam neki rakidžija, ali ponekd dobra rakica sjedne.
 
Poslednja izmena od urednika:
to je verovatno zbog tog "Filtera" ;-) . eh.....

da taj tvoj filter ne radi slucajno na istom pricipu kao na ovoj stranici
http://www.tiroler-kupferschmiede.at/shop/Alkoholmess-Set.html
posto su mi to neke kazandzije vec pokusali prodati kao filter za metil, inace sluzi za merenje alkohola na izlazu iz lule a postoje i verzije sa flasom ,teglom i cega vec ne , pa ispiranje kroz vodu itd , itd
 
Poslednja izmena od urednika:
Iskreno ne znam kako radi, kotao nije moj već od komšije. Znam da je i kotao i filter kupo u Rumi, a mislim da se kazandžija preziva Stanić ali nisam siguran. Ako te interesuje mogu provjeriti i broj telefona.

Uglavnom kazan i filter izgledaju ovako, samo što je ovaj od 120 l a na slici je od 200. Evo link.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh