Rakija od kajsije

Pa gosp Mišo, mene ste uspeli da zbunite svojim odgovorima, al ipak vam hvala na odgovorima.
Ne bih da vučem ovu raspravu do beskraja, al na jednu vašu sugestiju moram da reagujem.
A to se odnosi na "ali,ipak,moras da razumes ljude koji stavljaju u kom sta imaju i poluzrele plodove i lisce i jbg ...,a zele kvalitet.''
E ovo mi nije jasno skroz,jer po meni ne može u bure ni poluzreli plodovi, ni lišće ni granje pa ni koštica ako hoćemo kvalitet a tek vaš primer da neko hoće da napravi jabukovo sirće pa se predomisli pa hoće rakiju e tek me to zbunjuje.
A što se tiče lečenja rakije , to radi onaj koji je negde zeznuo stvar pa kao posle hoće da popravi, od toga nema vajde.Poz.
 
Da malo izbistrim što bi moj kum rekao :haha:, večeras kazanče detaljno očišćeno, obgoreo, destilacija oko 60 litara vode izvršena, sutra počinje pečenje kajsije, ako Bog da da uradim i par ljudi uslužno i na konju sam... :ppozdrav:
 
Pa gosp Mišo, mene ste uspeli da zbunite svojim odgovorima, al ipak vam hvala na odgovorima.
Ne bih da vučem ovu raspravu do beskraja, al na jednu vašu sugestiju moram da reagujem.
A to se odnosi na "ali,ipak,moras da razumes ljude koji stavljaju u kom sta imaju i poluzrele plodove i lisce i jbg ...,a zele kvalitet.''
E ovo mi nije jasno skroz,jer po meni ne može u bure ni poluzreli plodovi, ni lišće ni granje pa ni koštica ako hoćemo kvalitet a tek vaš primer da neko hoće da napravi jabukovo sirće pa se predomisli pa hoće rakiju e tek me to zbunjuje.
A što se tiče lečenja rakije , to radi onaj koji je negde zeznuo stvar pa kao posle hoće da popravi, od toga nema vajde.Poz.

Rasprava u beskraj je nekorisna,slazem se sa tobom...Zaista si video da sam se svojski potrudio da ti odgovorim na svaku tvoju nedoumicu,osim kod ovih ljudi koji skupljaju i lisce i ovo i ono....itd..Naravno,ima i toga,pricam ti iz iskustva,narocito kod ovih ljudi koji tresu sljive "masinski " ,plodvi padaju na najlon , radnici skupljaju i naravno ne odvajaju lisce ,grancice,....i na kraju ne koristi masinu za odvajanje kostica...itd..itd...eto ,mislim da sam ti razjasnio i zadnju nedoumicu....Prijateljski pozdrav od Mise i naravno :ppozdrav:
 
U principu smo se razumeli osim ovog dela oko aktivnog uglja rekao sam da je priznat za odstranjivanje kiselina a ne da je lek za sve!
Ja sam imao jedanput peh sa mekom lozom da je povukla kiseline iz bureta u kome je prethodno drzano vino i ukiselilo se to bure smo izbacili iz vinskog podruma dobro oprali sodom i ubacili u rakijski podrum i doziveli iznenadjenje da su sircetne bakterije delimicno prezivele i osetilo se u toj mekoj koja je svakako bila za prepek posle dva prepeka stavljanja kukuruza u kazan i jos nekih drangulija pepeo od krila slepog misa i sl. totalno se izgubio ukus na grozdje ali je ipak malo ostao na kiselo.

E hvala Bogu da se dva Srbina razumeju (naravno,u principu :haha:)...Nego,evo ti moje iskustvo sa ovim tvojim pehom sa lozom...Naime,ti kazes radio si dva prepeka meke itd...i nista.Evo, tvog slucaja i kako sam ga ja odradio,naravno uz pomoc kazandzije, koji je preporucio isto dva prepeka itd...:posto ja za prepek koristim odnos 70:30 (meka:voda) i naravno ne punim kazan,nego idem na "optimalnu povrsinu isparavanja u kazanu ",znaci kazan od 120L punim na ,oko 100L,ja sam ta dva prepeka sveo na jedan,s tim sto sam isao 50:50 (meka-ili rakija koju imas :voda, jer 2X 30% vode= 60% ali iz dva prepeka)...Ako mi verujes...bila je "oprana" do jaja...s tim sto sam je zadrzao na 60% (24 grada) u zbanetu...ostalo je otislo u neki drugi prepek itd...Tada sam prvi put video blagodetno dejstvo vode....Znaci,probano,radi,,,I sto kaze Lane Gutovic..."ne znam sto sam ti ovo rekao,moze da pomogne....nece da steti,sigurno...itd)...Prijateljski pozdrav od Mise D_fiskal i :ppozdrav:

P.S.
Nego, ne rece mi ,kako koristis aktivni ugalj...posto si pomenu "ispiranje preko akt. uglja",nije mi bas najjasniji taj pojam..
 
Poslednja izmena:
Da malo izbistrim što bi moj kum rekao :haha:, večeras kazanče detaljno očišćeno, obgoreo, destilacija oko 60 litara vode izvršena, sutra počinje pečenje kajsije, ako Bog da da uradim i par ljudi uslužno i na konju sam... :ppozdrav:

Druze ,brate...@matke...kreci vec jednom..izgoresmo od zelje da vidimo kako sve to izgleda,msm kakvog je ukusa:haha: i nije pripremljeno tradicionalnom tehnologijom ,mozda malo itd ...uuuu jbg znakovi pitanja odose u smeh....


Umesto uzastopnih postova koristite opciju -Uredi poruku-.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kao da sam znao da treba da se prijavim i napišem u ovoj rubricu detalje sa današnjeg pečenja. Prezadovoljan sam prijtelju Mišo, dobar smo posao odradili. Ruke mi mirišu skoro ceo dan na kajsije, procurela sa 61,2 % alkohola. Pošto je kazan od 120 litara, sipao sam 60 litara kljuka i 20 litara vode, imao sam prosečno 21 litar meke rakije ili prve frakcije, nisam mogao da izmerim % alkohola jer sam sipao u plastične balone od po 6 litara dok ne stigne sva kajsija, pa onda prepek, nadam se da što je u balonima od vode neće smetati mekoj rakiji...
 
Matke bravo za tebe kazi mi koliko jos kazana imas da ispeces?
Naravno da krace stajanje u balonima od vode ne smeta mislim da je ta plastika inace stabilna i za duze ali ne preporucujem
 
Hvala kolega @kicca. Nzm tačno koliko još ima kazana da se ispeče, tata je sa nekim čovekom razgovarao za kajsiju oko 1t po 30 RSD, nadam se da će biti i uslužnog pečenja, nisam još ništa ugovorio, ali načelno smo se dogovorili sa par ljudi... :ppozdrav:
 
Kao da sam znao da treba da se prijavim i napišem u ovoj rubricu detalje sa današnjeg pečenja. Prezadovoljan sam prijtelju Mišo, dobar smo posao odradili. Ruke mi mirišu skoro ceo dan na kajsije, procurela sa 61,2 % alkohola. Pošto je kazan od 120 litara, sipao sam 60 litara kljuka i 20 litara vode, imao sam prosečno 21 litar meke rakije ili prve frakcije, nisam mogao da izmerim % alkohola jer sam sipao u plastične balone od po 6 litara dok ne stigne sva kajsija, pa onda prepek, nadam se da što je u balonima od vode neće smetati mekoj rakiji...

Bravo :bravo:,odlican rezultat...Znaci, bespekorno pripremljen kljuk, uz duzno postovanje tadicionalistima,ili ti tradicionalnoj tehnologiji..E sada,ako imas vremena,ispricaj nam ,kakva je bila razlika u pripremi kljuka - koma , ove godine i ,recimo prosle....mislim, na "fino podesavanje koma " ,ili ti tuning...Evo jos jedna mala caka,ako ti je pocela sa 61.2% alkohola ili 25 grad ( 24.5 gradi ) ti bi trebao da imas oko 13L ljute rakije +voda da je spustis na 45-50% ...To ces videti odmah u drugoj fakciji...ako podje sa 28 gradi (maksimalna velicina) imaces oko 14L rakije +- voda za rablazivane..(ovo je caka kazanzija, i naravno nije tacna u mill..,i sluzi u "informatibne svthe",znaci 28:2 = 14L na 100L meke ) .E sada , prepek...vodi racuna , molim te...kazan puni na 100L , s tim da odnos bude 70:30 (meka:voda), ili bar probaj na jedan prepek..pa tvoj je kazan , ne placas ga...itd..Skidaj sa 12-13 gradi iz lule,ostatak u sledeci ...
 
Poslednja izmena:
Mišo od 310 postova svaki ti je na mestu. ::super:: Pa pre tri godine sam imao kajsiju, kada sam je pekao bila je kisela i to prvenstveno zato što je kljuk burno vrio, sada sam em bure stavio u hladniju prostoriju, em dodao selekcionisani kvasaci i svako jutro jednu flašu zamrznute vode. Kada sam napunio pola budeta dodao vinobran, pre kvasca šećešni sirup...Pekao čim se kolač spustio, izvršio test šibicom. Pa ima da bude rakije kao drva, samo da je razblažim posle 3 meseca pa da vidimo kakva je, onda ide na odležavanje 2 godine kao i prošlogodišnja jabuka koju još nisam razblažio ! :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
pozdrav svima!!
imam pitanja za vas:
zasto se rakija razblazuje destilovanom vodom ?
pekli smo je pre 5 dana i dobili smo 19 litara ciste kao suza ostavljene na 20.2 grada!!! stavljena u staklene boce,da li ce jos izgubiti na jacini i koliko(otprilike)!!
 
Malo ce omeksati,a razblazuje se ako ti je jaka.Ako ti odgovara ne moras razblazivati.Neki je cuvaju sa 60 ili 65 stepeni.Manje mesta zauzima,pa razblazuje po potrebi.Inace izgoreee.
 
To je stepeni ili procenata isto je.U poredjenju sa kupovnih 40 ili 41.Mada je domaca 40 meka.Mora biti bar 45,da bi imala tu zestinu kupovne.Neko izrazava u gradima a to je vec druga stara mera.Inace destilovana voda je 0 stepeni.2litra od 60 stepeni i jedan litar destilovane 2x60+0=120:3=40 stepeni.Cista matematika.
 
To je stepeni ili procenata isto je.U poredjenju sa kupovnih 40 ili 41.Mada je domaca 40 meka.Mora biti bar 45,da bi imala tu zestinu kupovne.Neko izrazava u gradima a to je vec druga stara mera.Inace destilovana voda je 0 stepeni.2litra od 60 stepeni i jedan litar destilovane 2x60+0=120:3=40 stepeni.Cista matematika.

Jedan "stepen" ili "grad" jačine rakije u sebi sadrži oko 2,5 % alkohola, tako da stepen i procenat nisu isto.

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
Mada je domaca 40 meka.Mora biti bar 45,da bi imala tu zestinu kupovne.

Kolega @SAMA možete li ovo malo da objasnite ? Koliko će rakija imati procenata alkohola zavisi pre svega od vrste voća od koga se rakija pravi, mi smo šljivu ekselenciju i jabuku ostavljali na 45 % alkohola, kajsiju na 43 %, a trešnju na 45 % alkohola...
 
SAMA, ti si negde nešto zeznuo, Matkee dužan si ako se ne varam one tabele za snižavanje rakije. Poz
 
Kolega @SAMA možete li ovo malo da objasnite ? Koliko će rakija imati procenata alkohola zavisi pre svega od vrste voća od koga se rakija pravi, mi smo šljivu ekselenciju i jabuku ostavljali na 45 % alkohola, kajsiju na 43 %, a trešnju na 45 % alkohola...
Da sta tu ima nejasno.Vinjak i votka su recimo 40,41.Domaca rakija od cega god da je,je meka na 40.E sad u cemu je fazon,kazite vi meni.Ja pretpostavljam da je razlika u prirodnom i kako ga ja zovem sintetickom,Tj etil alkoholu,koji stvara opticku varku u zestini.Inace kolega stepen i procenat je isto,a grad je grad i stara mera za jacinu.Jeste 2,5odnos.
 
Ako si mislio na ovako nesto onda je to:

W=(K*J/Z)-J

W=Voda potrebna za razredjivanje
K=kolicina rakije koju treba razrediti
J=jacina rakije koja se razredjuje
Z=zeljena jacina rakije
imamo 100l rakije jacine 60° i zelimo da je svedemo na 43°
w=(100*60/43)-100
w=39,53l
:ppozdrav:
 
Nema razlike u jacini etil alkohola to je subjektivno misljenje svakoga od nas "ucini nam se",za proizvodnju zestokih alkoholnih pica strogo je zakonom zabranjeno dodavanje cistog/96%/etil alkohola "spiritusa"
cinjenica je da se receptori u ustima koji osecaju ukus i arome iz rakije postepeno zatvaraju kada prelazi 43° tako da bilo koja rakija jaca od 45°nije dobra jer ce samo da nas napije a uzivanje u ukusu cemo da preskocimo :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh