Rakija od kajsije

Izgleda da me nisi razumio. Ne igramo se ovdje žmurke, i traženja na slijepo. Nego zaključenja ugovora, onako kako je to i uobičajeno u ozbiljnim poslovnim odnosima. U formi strogo preciznih odrednica kvaliteta, cijene, količine i sl.

разумео сам шта ти предлазеш али незнам од чега да испечем ракију да сезове касијевача за 5 евра и да буде екстра квалитета а да ја небуд ем у минусу
 
разумео сам шта ти предлазеш али незнам од чега да испечем ракију да сезове касијевача за 5 евра и да буде екстра квалитета а да ја небуд ем у минусу
Sad tek nisam siguran da li uopšte razumiješ o čemu pričam. :osmeh: Ne znam ni ja da podesim kombajn, pa opet ne kažem kako je to nemoguće.
 
Sad tek nisam siguran da li uopšte razumiješ o čemu pričam. :osmeh: Ne znam ni ja da podesim kombajn, pa opet ne kažem kako je to nemoguće.

оћеш рећи да незнамо да испечемо чисту ракију од кајсије за 5 евра.........................? ако си на то мислео она си упрву мора се додати 10%шећера да би била 5 еура
 
@geber Poštovanje za stručnjaka, kako je? Majstore, hajde ti ovde nama napravi specifikaciju koliko će tebe iskoštati 1l kvalitetne rakije od kajsije, ako je prvi parametar 1kg kajsija - 0.5€. Iskreno, ni meni nije baš najjasnije sve, a provereno si izuzetan stručnjak, pa bih te molio da to podeliš sa nama. Ovo je iskrena molba, bez cinizma, pa bih molio i takav odgovor. Pozdrav i hvala ti unapred.
 
Ne zaboravimo i održavanje voćnjaka (traktor - gorivo, prskanja, rezidbe) kao i radnu snagu za skupljanje kajsija i prvu stavku - održavaje voćnjaka ko ima puno.
 
Ja imam oko 450 litara dobre rakije od kajsije, prodajem je po 7 eura, prodaja i ne ide tako dobro kažu skupo je.

Konacno jedan iskren upis, bas o tome sam pisao, skupo je ljudima a rakije ima u izobilju prosle godine je svaka vocka prerodila!
Pojedini sami sebe lazu kako prodaju po 15 evra litar kajsijevace, kao da mi ostali zivimo na marsu..
 
Ja imam oko 450 litara dobre rakije od kajsije, prodajem je po 7 eura, prodaja i ne ide tako dobro kažu skupo je.
Продаја не иде добро јер је цијена шљивовице 3 евра. Прошле године је воће обилато родило. Родиле су чак и шљиве савке (пожегаче) заражене шарком и изнијеле плод до краја.

- - - - - - - - - -

На крају не знамо да ли је члан конобар успио да набави ракију.
 
U svakom slučaju, formiranje cene ima više faktora koji utiču. Moj otac tokom godine uspe da proda sve po 10 eura i briga njega ko šta misli i koliko bi platio. Neko ko ima 500 kila, živi u kraju i komšiluku gde svako ima svoju rakiju, ne može da proda ni za kilo kukuruza.
 
Oktopod
Lako je plasirati robu kad imas Beograd veliko trziste. Komsije oko tebe su pretpostavljam bez vocnjaka, pa samim tim nemaju ni rakije, ako imas kvalitet i ljudi poznaju nemas problem sa prodajom i ne sumnjam da za 10 evra ne moze da se proda dobra rakija u Beogradu.

Moj upis se odnosio na ove ljude iz unutrasnjosti koji lazu sami sebe kako prodaju kajsijevacu po 15 evra litar.
Jos nesto da dodam, cena voca i kolicina potrebna za 1l ciste rakije uopste ne utice na cenu rakije. Kada bi se tako racunalo Dunja bi kostala 50 evra litar.
 
Prvo reći da neko laže je malo težak izraz. Treba proveriti činjenice da bi se tako nešto tvrdilo.

Neki jesu rekli da prodaju po 15 eur, ali ne i da su uspeli da prodaju, čak kažu da im slabo ide...dok neki kao ja kažu da prodaju po 10 eura i uspevaju da prodaju za mene zadovoljavajuću količinu.

Tako da manite se takvih komentara oko cene. Eno u Mirijevu u butiku jakna perjana košta 33.000 dinara (300 eura) a znam da joj je nabavna cena 100 eur iz Turske ali da kupiš 10 komada. I prodaje se. A ista takva u Kaluđerici je 220 eur. Vazdušnom linijom 8 kilometara od butika do butika.
 
@radashin, veliki pozdrav i tebi.
Radije ne bih pisao, ali tebe ne mogu odbiti. Nije nikakav problem napraviti tako nešto, nego izbjegavam zbog toga što bi se onda morao upuštati u daljnju priču koja nema kraja, a često ni argumenata, i u kojoj na žalost ponekad budem primoran odgovoriti na neprimjerenost istom mjerom, pa i cinizmom. Izbjegavam još iz razloga što mi se najčešće dešava da ja moram iznositi i podastirati argumente, a mnogi drugi bi se radije ponašali kao u priči sa selektorom. Svi znaju sve o fudbalu kada njega treba pljuvati, a rijetko ko ima neko konstruktivno ili bolje rješenje. Ne mislim na tebe.

Da ne pišem paralelno šest raspona sa suhoparnim brojkama kalkulacija, opisat ću to sa parametrima i krajnjom cijenom koštanja. Tako da je to sve jednostavno provjeriti u excel-u. Moram naglasiti da sam učestvovao u priči samo zbog tvrdnji da se ne isplati prodavati rakiju po cijeni ispod 10-15 EUR-a. Po kojoj cijeni će je neko prodavati, naročito ako to uspije, je samo njegova stvar i u to se ne miješam.

Kajsija sadrži 10-12% šećera, nije neobično ni 12,5, 12,8, ali nećemo upotrebljavati tako nešto. Od toga se dobije dvostrukom destilacijom 12-16 litara rakije jačine 40-45 stepeni. Nadam se da za ovo vjeruješ kako je apsolutno tačno i neminovno. Kao što je i činjenica da se najbolji kvalitet pa i količina rakije ne postiže kajsijom koja je ubrana za prodaju i stonu upotrebu, njego onom potpuno dozrelom pa i prezrelom za industrijsku preradu. Kajsija za industrijsku preradu, u kojoj se itekako vodi računa o količini rastvorljive suve materije pa time i šećera i aromatskog kvaliteta, se otkupljuje po cijeni od 0,25-0,35 EUR-a. Mislim da su ovi linkovi više nego dovoljni, u Bosni je to često i niže od ove cijene.
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Cena-za-sva-vremena.lt.html
http://www.znanjenapoklon.rs/clanci/vocarstvo/kajsija-iz-zaklopace.html
http://www.vesti.rs/Vesti/PALA-OTKUPNA-CENA-KAJSIJE.html
Ako je neka godina nepovoljna po rodu pa time i po cijeni, ionako nije pametno praviti rakiju od takve kajsije zbog njenog u pravilu slabijeg kvaliteta. Ne vjerujem da neko ima baš toliku prodaju da ne može birati godinu u kojoj će to raditi. Pogotovo kada se radi o količinama od par stotina litara ili svim onim manjim od nekih 5.000-10.000 litara.
Kada se prerada i fermentacija rade uz maksimalne troškove za enzime, kvasce, hranu pa i namještanje pH, onda to sa troškovima loženja kazana povećava trošak od maksimalnih 50 EUR-a po toni voća.
Ako ćemo se dalje igrati nekih dodatnih troškova u koje se profesionalno može uračunati amortizacija opreme onda se treba imati na umu i činjenica da je u profesionalnim sferama nepoznat pojam 50%-tnog profita a pogotovo 100%-tnog. To je onaj dinar na dinar koji se ostvaruje ovom kalkulacijom.
A amortizacija je ionako nešto što se realno može prikazati samo kod optimalnog iskorištenja kapaciteta. Ne može se raditi ni amortizacija automobila po kilometru ako ćemo njime preći par hiljada godišnje.
Kvalitetan kazan kao najveća stavka ionako traje preko 100 godina, pa je sve to na punom kapacitetu ionako zanemarljivo.

Dakle iz gore izloženog je vidljivo da je cijena koštanja rakije u jednoj grupi raspona od 1,88-2,5 EUR-a, a u drugom od 2,5-3,33. I metodom dinar na dinar dobija se prodajna cijena od 5-6 EUR-a, kako sam i napisao. To su bile kalkulacije na 300 i 400 EUR-a po toni. Ako je ona 500 onda je to od nekih 3,33-4,16, ali sam već rekao da se to izbjegava raditi ne toliko zbog ove nevelike razlike u cijeni koštanja nego zbog kvaliteta. Mada je i tu profit itekako prihvatljiv, u odnosu na trošak nekih 45-80%. Ko ne vjeruje da ću raditi i na cijeni kajsije od 500 EUR-a neka mi pošalje i fakturiše 100 tona kajsije. Vratit ću mu rakiju po ponuđenoj cijeni. Za tri nepuna i nesvakodnevna mjeseca koliko traje cijeli ciklus zaraditi 22.500-40.000 EUR-a mislim da nije nimalo loše.
 
Гебер, хвала ти пуно!
Већина је писала да се добије испод 10 литара ракије на 100 кг плода. Могуће да су рачунали на јачу ракију нисам преводио граде у постотак алкохола. Рачуница је поткријепљена подацима.
Једино што треба имати у виду да је 2013. година била изузетно родна и са невиђено ниским цијенама свог воћа. Мислим да би у просјечним годинама за прорачун требало узети цијену од пола евра по килограму кајсије. У сваком случају да имам кајсијевачу не бих је продавао ове године већ касније кад се повећа цијена.
Род воћа из 2013. године неће се задуго поновити.
 
Da li bi mogao da napravis istu racunicu i za gorivo? :)
Da vidimo koliko stvarno kosta, kada imamo dinar na dinar. :)
 
Ovako to izgleda kada se inače previše kalkuliše, pa se zbog loše procjene uradi i kada ne treba. :osmeh:
Gospodin ulazi u svoj omiljeni restoran i vidi prekrasnu ženu, koja sjedi sama za stolom blizu njegovog. Pozove konobara i zamoli ga da prekrasnoj ženi odnese bocu najboljeg i najskupljeg vina s vinske liste restorana. Muškarac je bio uvjeren da je, ukoliko ona prihvati njegovu gestu, pred njima vrlo zanimljiva veće. Konobar odnese bocu vina za gospodin stol i kaže joj:“Ovo je ljubazna gesta gospodina koji sjedi za onim stolom“. I pokaže na njega. Žena pogleda bocu veoma hladno, s visoka, i odluči poslati poruku gospodinu. Pripremi papirić i da ga konobaru. Na papiriću je pisalo:“Da bih ja prihvatila bocu vina, koju ste mi Vi ljubazno ponudili, trebali biste u garaži imati Mercedes, u banci milijun dolara i u hlačama 20 centimetara"!
Nakon što je pročitao poruku, gospodin odluči odgovoriti. Na njegovom je papiriću pisalo:“Da bih izašao u susret Vašoj ljubaznoj molbi, mogao bih eventualno, prodati moj Ferrari Modena, pa čak i moj Rolls-Royce, tako da mi u garaži ostane samo Mercedes 600SEL. Mogao bih investirati ili pak donirati 19 od 20 milijuna dolara, koje držim na računu u banci. Ali, ni za što na svijetu, pa čak ni za tako lijepu i privlačnu ženu kao što ste Vi, ne bih odrezao 5 centimetara onoga što imam u hlačama!
 
Свако ко се озбиљно бави прављењем пара од било чега (у овом случају од кајсије у течном стању) сигурно ће узети у обзир и коефицијент обрата тј. укалкулисаће цену капитала у претпостављеном периоду.
Следећа непознаница у калкулацији би била ризик од илегалног промета. У колико се продаја уведе у легалне токове уместо ризика калкулишемо порез, акцизе, таксе за регистрацију ... и друге трошкове које прописује држава и захтева тржиште.
Елем, шта оно рекосмо о цени квалитетне ракије од кајсије (или било које воћне ракије)?
 
Rekosmo još prije da se kalkulacijama trebamo baviti samo ako ćemo to raditi objektivno i uz ozbiljan pristup. Pošto znam da od ozbiljne priče o cijenama najčešće nema ništa nisam ni mislio nastavljati ovu priču ali ću ipak morati, samo još ovaj put.
Свако ко се озбиљно бави прављењем пара од било чега (у овом случају од кајсије у течном стању) сигурно ће узети у обзир и коефицијент обрата тј. укалкулисаће цену капитала у претпостављеном периоду.
Ako prodavanje rakije na kućnom pragu, kako sam i naglasio, odnosno na crno u količinama od par stotina litara nazivaš ozbiljnim pravljenjem para, onda je koeficijent obrta na godišnjem nivou uslovljen jedinom ozbiljnom dostupnom prinosu kapitala na tržištu. On u ovom slučaju iznosi 3,6% na godišnjem nivou, a to bi onda za isti period bilo 0,09 EUR-a po litru rakije. Konkretna cijena koštanja ne bi bila prosječnih 2,50 nego 2,59, što bi opet spadalo u kalkulaciju dinar na dinar obzirom na prodajnu cijenu od 5-6 EUR-a. Mrzi me gledati koliko bi godina trebalo da dostigne 3 eura, što i nije bitno jer bi to u ovoj relaciji bilo loše gospodarenje, zarobljavanje kapitala i loše upravljanje koeficijentom obrta.
Следећа непознаница у калкулацији би била ризик од илегалног промета.
Rizik od ilegalnog prometa sam stvarno propustio uzeti u obzir, možda zato što je on u našim krajevima stvarno ogroman. Toliko je velik da ilegalni promet možemo vidjeti na svakom koraku, :osmeh: bez obzira što bih ja volio da je drugačije.
У колико се продаја уведе у легалне токове уместо ризика калкулишемо порез, акцизе, таксе за регистрацију ... и друге трошкове које прописује држава и захтева тржиште.
Na ovo sam već napisao odgovor...
Ako ćemo se dalje igrati nekih dodatnih troškova u koje se profesionalno može uračunati amortizacija opreme onda se treba imati na umu i činjenica da je u profesionalnim sferama nepoznat pojam 50%-tnog profita a pogotovo 100%-tnog.
Za nekog ko barata koeficijentom obrta i cijenom kapitala bi ovo trebalo biti sasvim dovoljno. Da ne ponavljam ostalo na šta sam vidljivo stavio naglasak u priči, i kako o stvarnim maloprodajnim cijenama uopšte nismo pričali, jer bi u toj situaciji prodajna postala proizvođačka cijena (a što proizvođaču dođe na isto) na koju bi se dogradila akciza i porezi kao i veleprodajna i maloprodajna marža distriburtera pa bi ta rakija u konačnici dobila cijenu kao na rafama trgovina.

P.S
Елем, шта оно рекосмо о
cijeni kapitala, koeficijentu obrta, riziku ilegale prodaje, porezu i ozbiljnom pravljenju para? :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Molio bih članove foruma da me na leto obaveste ako budu imali na prodaju kajsija za industrijsku preradu po ceni do 30 dinara, i da od 100 kilograma mogu dobiti 16 (min 15)litara rakije od 45 %.
Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh