Radovi u malinjaku

Da li je lanjski sneg provocirao ili su se apetiti malo smanjili ove godine?
Prosle godine je tvrdjeno da je sve ispod dva evra propast, a sad se, vidim, cena od oko evro i malo vise smatra korektnom.
 
Po mojim informacijama pocetna cena ce biti 100 dinara , ali realno govoreci sve ovo sto se pise su samo nagadjanja cena ce zavisiti od roda u Chileu , Poljskoj i naravno Srbiji , potraznji maline u Evropi alavosti hladnjacara alavosti drzave vremenskih prilika i ko zna cega jos .Zanimljiva su ova nagadjanja samo nama paorima .Ako me secanje dobro sluzi onu ekstra cenu pre neku godinu su nam obezbedili upravo nakupci a drzava ih je ove godine svojom uredbom proterala obezbedivsi sebi priliv od poreza bez razmisljanja o tome sta ce biti sa nama . U mom kraju su ljudi cak i kredite podizali prosle i ove godine za podizanje novih zasada , gde god se okrenes - novi malinjaci , doduse to su uglavnom avanturisti koji racunaju da se bave organizacijom posla bez ulaska u malinjake tako da se sve u svemu ja ne nadam dobroj ceni maline ove i iduce godine . Ima tu jos jedna stvar - moramo se ljudi boriti za nasa prava , za uslove otkupa , cene , mogucnosti prosirenja zasada i slicno mozda je bas ovaj forum dobro mesto za pocetak tako necega , ja sam mali proizvodjac i voleo bih da prosirim proizvodnju tako da cu rado ucestvovati u svakoj akciji ako je bude
 
@POLE
po tvom insistiranju vidim da su stvari ozbiljne, slazem se sa tobom uvezi "satelita",pa i oni zaradjuju na nasoj malini.Valjda ce se uzeti upamet ili ce od iduce god. da otkupljuju tartufe i kestenje!!!
 
Sve ispod dva eura je pljacka proizvodjaca, legalizovana od strane drzave... Samo sto su hladnjacari toliko alavi da bi ako mogu da imaju privatnu vojsku i da uvece ulaze u malinjake i otimaju ono sto se nabere... Nema tu mnogo pameti, zna se posto je malina u Nemackoj koja kupuje 80% nase maline, ali izvoz maline je privilegija pojedinih tajkuna bliskih vlasti... MALOG BROJA LJUDI... Da nije tako, ne bi cena maline mogla da u isto vreme padne za noc 40 dinara kod SVIH OTKUPLJIVACA... Pa ostao bi jedan ili dvojica na istoj ceni da ne postoji MONOPOL KOJI JE SVUGDE U SVETU ZABRANJEN U OTKUPU POLJOPRIVREDNIH PROIZVODA OSIM U SRBIJI...
 
@ironman
Ako se nastavi ovako asikovanje hladjacara ,glavni proizvod sa mog polja ce i biti "lanjski sneg''!!!
 
Mani parole sefe i velika slova.
Monopoli su prekomplikovana tema i prekomplikovan problem i za mnogo uredjenije drzave nego sto je Srbija.
Svako tezi da bude monopolista i pokusava to da ostvari, to je prirodno ponasanje svakog u trzisnoj privredi.
I malinari-proizvodjaci mastaju o tome i pokusavaju to da ostvare raznoraznim udruzivanjima ili pokusajima udruzivanja. Zamislimo neku po malinare idealnu situaciju da se svi udruze ujedno udruzenje i da to udruzenje pregovara u ime svih. Da li bi to bio monopol i da li bi ti imao nesto protiv toga?

Ako maline nema dovoljno, ako je traznja za njom velika, ako se na njoj dobro zaradjuje, nema tog dogovora medju hladnjacarima koji neko od njih nece prekrsiti kako bi kupio i time zaradio vise od ostalih. I medju njima sefe vlada konkurencija i ne vole se oni bas pravise medjusobno jer se konkurenti nigde na svetu ne simpatisu previse.

A koja je cena dovoljna?
Ni jedna nije previsoka ako su potrebe prodavaca polaziste, a ako je polaziste cena kostanja onda se tu moze izvesti prilicno precizna racunica.
Aco,

Asikovace hladnjacari ako maline bude dovoljno za sve i ako im bas i ne bude stalo da kupe sto vise, tj ako im zarada debelo ne bude prelazila kamate na kredite, ako budu mogli dobro da zarade poklace se oni vrlo brzo i skakace cena maline iz dana u dan sto se vec mnogo puta dogadjalo.
 
@ aca 77 sto manje da pricamo o niskoj ceni a sto vise o ovoj koju zoran sef propagira ... jer samo je to realna cena na utrosen rad i ostalo .. da bi se postigao kvalitet i kvantitet

@ boban pozega -, ja sam mali proizvodjac i voleo bih da prosirim proizvodnju tako da cu rado ucestvovati u svakoj akciji ako je bude-

Evo jednog predloga .. dopunite ga .uoblicimo ga
Posto na forumu su uglavnom svi odgovorni i savesni , nastojte u vasem okruzenju da se i ostali malinari ..ali samo oni koji imaju dobre malinjake ,koi su savesni da se ukljuce ,registruju u forum .Pa tako umnozeni da formiramo neko udruzenje proizvocaca maline ( znaci jos jedno) za pregovaranje o ceni sa hladnjacarima -- cene bi bile formirane na osnovu ulozenog rada i ostalog ulaganja ,,,, i oko nam ne ispune tu cenu recimo u pocetku ili u sred branja a svi oni koi imaju dobru malinu nece im dati vec je bacamo neko u kacu a neko sljunkaru pa tako ako treba i nekoliko branja to uraditi a za svako baceno branje uvecavati cenu u iznosu bacenog branja ,,A onda neka otkupljuju prcoljke sa puno pesticida od onih koi nemaju kvalitet ni kvantitet
-Mozda ima i boljih predloga ,,,,,, moramo ih iznaci
 
Malinari izgleda da vam je upala kasika u med sneg u poljskoj pravi haos videce se narednih dana ali koji je obim stete ali ono sto sam gledao na TV je puca parkovko drvece pod tezinom vlaznog snega koja prelazi 200kg po m2 sto kaze ona narodna:
-Dok jednom ne smrkne,drugom ne svane!
 
@ Ironman
Bile velike reci ili ne, svima nam je jasno da su hladnjacari u Srbili pohlepna gamad koja se vrtoglavo obogati na nasem znoju... Koji to proizvod u svetu moze da pojeftini 20 puta za godinu dana kao kod nasih hladnjacara kupina. 2007 godine bude 140 dinara, a 2008- 7 dinara...
 
praticemo pazljivo situaciju u poljskoj, pregledacemo njihovu stampu, saopstenja, i biti prisutni na njihovim forumima sve informacije koje budemo dobili podelicemo na nasem forumu, mada bilo je i kod mene jedne godine sneg ali ne ovako kasno i u tim kolicinama, tada nije bilo nekih veci posledica ko je stresao sneg sa redova bilo je ok
 
Sinoc je temperatura u Poljskoj isla do -5 !!!!
x21jr4.jpg



Neznam kako ce se ovo odraziti na poljsku malinu da je ovo kod nas ja bi se oprostio od roda za ovu godinu!!!
od danas najavili sunce:cool:
 
Poslednja izmena:
VARŠAVA - Neočekivani, iznenadni udar zime u maju zavejao je južnu Poljsku i sever Češke, putare sa raonicima isterao na drumove da spasavaju vozače iz smetova, a u Poljskoj je u jednom trenutku čak 102.000 domaćinstava ostalo bez struje. Ostali delovi Poljske takođe su se probudili u najhladnije zabeleženo jutro, a na severu, u Tornju oboren je u utorak majski rekord pošto su termometri pokazivali 7,3 stepena ispod nule.

Do sada najhladniji maj u Poljskoj je bio 1958. godine, kada je u Lemborku, takođe na severu, u Pomeraniji izmereno 6,3 stepeni ispod nule. Ledenu noć bez stuje i grejanja provelo je 26.000 domaćinstava na jugozapadu zemlje, u Šleziji, a vatrogasna straža i spasioci imali su pune ruke posla i preko 1.000 puta su morali da izađu na teren.

"Samo u Donjoj Šleziji zabeleženo je 850 intervencija" kazao je portparol Vatrogasne straže Pavel Frontčak. Sneg uz jak vetar je, baš kao u sred zime, lomio grane, obarao drveće i blokirao vozove. Problema su imali i Poljaci koji su se produženog prvomajskog vikenda, pošto je u Poljskoj i 3. maj neradni dan kao praznik Ustava, vraćali kućama svojim automobilima, a ne vozovima.

"Ljudi su se vraćali sa planina, a već imaju letnje gume. Klizaju se po poledici i snegu na putu, a nisu u stanju da savladaju uspone", rekao je poljskim medijima dežurni u kriznom štabu u Vroclavu.
2j14eno.jpg

04.05.2011 god.
 
@ Pole
Ne valja to mnogo okopavati, samo da razbijaju pokoricu i da pleve... Inace dobro se primila, sta se zalis....
 
Ja danas zavrsio jos oko 70-80ari...ZADOVOLJAN..Ostali deo parcele cemo u subotu ali tamo skoro da nema trave.Mi nismo okopavali,samo plevljenje i malo prstima razbijemo pokoricu oko sadnica,uzbunimo zemlju ali nezno i sporo jer dosta ima izdanaka koji su na 2-3cm ispod povrsine.Okopavacemo samo sa obe strane reda ali ne uz samu stabljiku od ponedeljka...
 
@Malinar
Tako sam ja radio prosle godine u mladom malinjaku i vezao malinu ove godine na 150 cm u prvoj rodnoj godini...
 
evo i nekih mojih slika

2hzpiza.jpg


yfqkj.jpg


xbaarm.jpg


2hzpiza.jpg


2hzpiza.jpg


2010 sam bio poplavljen izlila se recica tako da je malina bila pod vodom 40 -tak dana .Naneta velika steta morao sam da iskopam odvodnjavanje,i pored toga mora sam da dodam puno sadnica!!!
E tada su trebali da me pitaju za cenu .::samo bes::
 
Nazad
Vrh