Radovi u malinjaku

Mislio sam da polako krenem sa kupovinom "potrebština" za narednu godinu, pa bih molio za savet.

Šta je pametnije uraditi kupiti kombinaciju đubriva npr. YaraMila COMPLEX + Italpollina (4N - 4P2O5 - 4 K2O)
ili jednostavno kupiti organo-mineralno ITALPOLLINA 12-5-15 (12N-5P2O5-15K2O) ?
Problem sa Jarom compleh je što ili ne rade istu recepturu ili je kopiraju. Teško je pogoditi original. Pretprošle godine dak sam je bacao ona se skoro odmah zamnom topila a prošle godine se topila od februara do juna. Videle su se neotopljene granule i u berbi. Ja sam u nju definitivno sagubio poverenje. Italpolina je trenutno naj kvalitetnija. Šta odgovara tvojoj zemlji to ne znam bez analize.
 
Kad god vremena malo ostane,izvlacimo...
slike.php
[/URL] [/IMG]
slike.php
[/URL] [/IMG]
slike.php
[/URL] [/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Samo da se nadovezem na temu "jesenjeg vezivanja maline". Apsolutno preporucujem i ja to uvek radim. Nema šanse da bih ih ja mogao gledati kako se mrse i isprepliću po zemlji sa travom, uglavnom u blatu da skupljaju kojekakve zaraze i da ih sneg lomi (da, dobro ste culi, lakse ih sneg lomi kad su savijene u zbunu na izvolte, nego kad su zavezane na tri zice uspravno i orezane). Treba li napominajti sta je lakse u prolece? otpetljavati ih i uspravljati onako drvanste ili samo iseci i urediti vec povezane? I na kraju najveca zabluda: "Nek padnu po zemlji da ih sneg pokrije i sacuva" :osmeh: Pa gde to sneg padne 15 novembra i istopi se 15 marta? Ja realno ne znam bude li 10 sneznih dana u godini, a znamo sigurno da budu najmanje 3 "Mi'oljska leta", isto tako znamo da je (bar kod mene) prosle godine bilo 22 dana sa preko -20 stepeni i nijedna nije izmrzla... Da su bile polegle po zemlji u zamrznutoj travi sumnjam da ne bi smrzle... Ja nastavljam po svom, dakle da vezujem i savetujem svima... Ko sumnja moze po starom, nije zabranjeno.

Ovo je fotografija od 7. oktobra 2017 kada je zavrseno povezivanje maline:
1zya8tz.jpg


A ovo od pre par dana (levo je red kupine, desno maline):
1j4te.jpg

uJfEJ

ch7pTR

ch7pTR
uJfEJ
ch7pTR
 
Poslednja izmena:
Imam i ja pitanjce za Ljuba... Vidim i da ti se mreza nalazi samo iznad redova... Zar ih sunce ne ošteti kada prodje sa strane? :sta:

Kod mene je plac striktno orijentisan sever-jug i ta varijanta sa mrezom iznad bi mi "radila posao" leti od pola 12 do pola 1 jer je sunce u tih sat vremena iznad malinjaka... Ranije i kasnije bi opet sve bilo osuncano... A i posto sam ja na cistini u slucaju grada vetar bi ga gurao bocno tako da mi opet mreze bile ne-efikasne...
 
Imam i ja pitanjce za Ljuba... Vidim i da ti se mreza nalazi samo iznad redova... Zar ih sunce ne ošteti kada prodje sa strane? :sta:

Kod mene je plac striktno orijentisan sever-jug i ta varijanta sa mrezom iznad bi mi "radila posao" leti od pola 12 do pola 1 jer je sunce u tih sat vremena iznad malinjaka... Ranije i kasnije bi opet sve bilo osuncano... A i posto sam ja na cistini u slucaju grada vetar bi ga gurao bocno tako da mi opet mreze bile ne-efikasne...
Da. Bilo je delimično štete, ali zaista male iz razloga što je položaj malinjaka/kupinjaka takav da kada je sunce u zenitu to obično bude blago koso, tj. bočno i onda mi ne pravi veliki problem. Dodatni moji mehanizmmi zaštite su: svakodnevno navodnjavanje, bukvalno svako veče u sušnoj sezoni (ne preterano, tek toliko da se zemlja ne pretvori u betonsku plocu (prasina je kod mene nemoguca), i druga stvar je bocna mreza u obliku cirilicnog slova П, tako da i to cuva od sunca. Ova bocna mreza koja opasava voćnjak nije postavljena zbog sunca, vec zbog americkog cvrcka, ali mi sekundardno radi odlican posao i po pitanju ozegotina.
 
Da li neko baca djubrivo u ovo vreme i koje forumlacije koristite ?
Ja sam planirao da bacim sada NPK 8-16-24 u trake ?

Kakva su vasa iskustva ?

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Ja radim ovako, kad krene vegetacija, izvezemo malinu, ujedno tad i vadimo sadnice, onda pored redova iznesem stajnjak u trake koji je pregoreo, bacim djubrivo dosad sam koristio yaru, i kan trecinu zajedno, onda palim frezu isfreziram, nagrnem, pa plavo ulje i to je.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Ja radim ovako, kad krene vegetacija, izvezemo malinu, ujedno tad i vadimo sadnice, onda pored redova iznesem stajnjak u trake koji je pregoreo, bacim djubrivo dosad sam koristio yaru, i kan trecinu zajedno, onda palim frezu isfreziram, nagrnem, pa plavo ulje i to je.

Kako ih nakon freziranja, nagrćeš ?
 
Ovde bi mogli da nastavimo pricu o prinosima,stanju malinjaka za narednu sezonu i sl......situacija u Prijepolju u malinjacima je bas losa, cast izuzecima....mnogi su se presli sto se tice zaperaka,kasno zakidanje,susa, sve je to uzelo danak...ostali su kratki...pogotovo malinjaci podignuti na juznim ekspozicijama.....na takvim parcelama je obicno i zemlja propustljivija a i izlozenost suncu je ogromna...ima i dosta malinjaka koji su bas zarasli u korov,to su uglavnom oni koji su usli u ovaj posao sa devizom lako cemo,brze pare i sl...ponela ljude euforija,samo se pricalo o malini, na svakom cosku.ako nisi imao zasad maline, kao da nisi bio u prici,nisi bio u trendu heheh,a ti isti nikad nisu zemlju pipnuli rukom pre toga, ni leju luka nisu posadili nikad ni oni ni njihovi roditelji.....los prinos, losa cena ,sve je to uticalo da vec sad mozemo reci da su skoro pa ispali iz igre...game over...ta euforija koja je vladala Prijepoljem u jesen 2015.god i prolece 2016.god tesko je opisati....nesto poput zlatne groznice u Americi svojevremeno.......

kakva je situacija sa zapercima u Arilju....Sapcu....Kraljevu....Kopaoniku....Leskovcu....ajmo kolege...
 
I kod nas u Kraljevu isto.Ima par ljudi koji su udruzili parcele koje su bile pod malinom,preorali i zasadili muskatnu tikvu(skoro 2 hektara),kazu sigurnija cena i plasman jer je muskatna tikva zbog neutralnog ukusa osnova za sve od kasica za bebe do gustih sokova ako sam dobro razumeo..
Ono sto si rekao za euforiju je preslikana situacija kao kod nas.Malo zivnula sela,ko god je imao neko parce zemlje zasadio je malinu,poceli ljudi da se druze,pricaju na ulici ko sta i kad koristi od sredstava...dosla deca..milina videti dok se nije saznalo za cenu i koliki je rad..i onda kao sto si rekao "game over"..
 
Kod nas sitacija polovicna,ko je ranije ostavio zaperke i ko ima mali zasad,tipa desetak ari,da moze sve u fulu sam da odradi,stanje malinjaka je sasvim korektno.Kod mene oko pola malinjaka,gde nisam kasno zakidao zaperke je dobro,druga polovina tanko u svakom smislu,i ono sto je stiglo na drugu zicu nije deblje od cigarete.
Dok sam imao mali malinjak od nekih 6 ari i dok sam to brao porodicno,imao sam rod od 1200 do 1300 kg.
Od kada prosirujem malinjak,troskovi rastu,a prinos po aru opada.Meni dosta maline opadne u berbi.Ne zalim se na radnike,ali niko to ne bere detaljno kao sam vlasnik.

Ali generalno,povrsine pod malinom su velike i kod nas,tako da mislim,ako godina bude normalna,kolicina maline nece biti mala.
 
izdanci katastrofalni! zakidano krajem maja, i uz navodnjavanje uspeli da dodju na 100-130cm. Ostavio sam jedan red nezakinut i bez navodnjavanja eksperimentalno, posto sam nov u celoj prici, i tu su stigli na 170-190cm uz pristojnu debljinu. Ne znam da li je tako na nivou Republike, mi u Nisu nismo imali kisu od pocetka juna do kraja avgusta, a tad je vec bilo kasno, zemlja suva ko barut, uz nenormalno zracenje zvezde nikakvi stimulansi nisu pomogli. Cak mi je i navodnjavanje bilo otezano jer je nivo vode pao, ali eto, uspeo sam da sacuvam koren pa neka to bude satisfakcija. Brace se za sok i za prijatelje samo, jbg.

- - - - - - - - - -

da se nastavim,,,, bar sam uspeo i eto neke zakljucke da izvucem. Nis je nezgodan sto se tice kise preko leta, cak se moze reci i da je podlozniji susnim letima nego li kisnim (znali smo i po 4meseci da prodjemo bez kise), tako da cu s proleca drugacije djubriti, sa intervalima, zakidanje max do 10-15og Maja, uz travnate medjuredove (kosidba-a ako stignem s proleca i da posejem b.detelinu) pa kako god ispadne. Redovi gde sam imao poponac,divlji ovas, pepeljudi i sta sve ne, a koje sam kosio su lakse podneli susu nego goli. Definitivno vise nikad gola zemlja. Ma kakva trava, samo da je zeleno.
 
Po svemu sudeći malina je prešla svoj zenit. Malo novih nasada, stari se ukidaju ili zapuštaju, neki slabo održavaju i slabo štite a tek pojedini održavaju po PSu. Vjerovatno idu manje količine i lošiji kvalitet.
 
Cime prskate po povezivanju ili kacenju lastara? Ja kao i prosle godine sa crvenim uljem. 5l ovde trenutno 3650 din
 
Nazad
Vrh