Radovi u malinjaku

Najverovatnije manji napad eriofidne grinje.

eriofidna-grinja-na-mali.jpg

nije eriofidna grinja u mom slucaju. bio je zastitar koji je diplomirao na grinjama i rekao mi je da apsolutno nije grinja, vec previse azota u zemljistu i napad jedne vrste gusenica tamo gde su izgrickani listovi..... rekao mi je da smanjim osnovno djubrenje i da dam na analizu zemljiste krajem septembra
 
Iste muke

nije eriofidna grinja u mom slucaju. bio je zastitar koji je diplomirao na grinjama i rekao mi je da apsolutno nije grinja, vec previse azota u zemljistu i napad jedne vrste gusenica tamo gde su izgrickani listovi..... rekao mi je da smanjim osnovno djubrenje i da dam na analizu zemljiste krajem septembra
To je najverovatnije to,isto sam konstatovao i kod mene u malinjaku,stvarno je mnogo malinara konstatovalo grinju a ja sam vec govorio i poslao slike slicne su tvojima a vec sam rekao da sam preterao sa azotom,samo sto je kod mene vise zutila na listu.Zahvaljujem se majstorima ovog zanata sto nas stvarno edukuju i pomazu u proizvodnji.Oko analize zemljista stvarno bar ja moram naci dobru ustanovu,jer prethodna analiza je pokazala da nesto ne stima,iz razloga sto su uzeti iz najlosijeg dela malinjaka a rezultati fenomenalni a malina ni prici ostatku njive..Jedna poruka za sve KUPUJMO DOMACE,sve ostalo mi postaje sumnjivo.Ne zamerite mi na ne ZNANJU POZDRAV
 
Nisam zadovoljan duzinom lastara za ovu godinu. Zalivao sam koliko sam mogao ali dva meseca suse definitivno je ostavilo tragove. Kad u principu definitivno prestaje rast lastara?
 
da kazem nesto u vezi lastara za ovo kratko vreme što sam primetio,sad kad su padale ove kiše i temperature se spustiše na 27-28c odma izbiše iz zemlju a celu godinu nešto traljavo,ako uskoro padnu temp. mogu da se nadam novim lastarima.
 
Pocelo je masovno da mi se javlja. Imam li razloga za brigu? Pre desetak dana je tukao grad, posle toga sam presao quadris+ortus+belo ulje.



 
Po svoj prilici to je oboljenje tkz.muva galica i trebao bi je prepisati sa actarom ili kozakom,mada proveri kod polj.apotekama,ponesi im taj jedan oboleli mladar
 
drugari,pitanje:
koliko moze prosecan berac da nabere dnevno kilograma maline sorte Miker ili Vilamet,neki normalni raspon,od kg do kg.
znam da nisu svi isti beraci ,ali neki prosek? 50 kg>60kg?
i jos jedno pitanje:
kolikoo je cena dnevnice bila ove godine za berace?
Hvala unapred.
 
Moze i do 100 kg u jeku berbe,kod mene je decko brao od 90 do 100 kg u jeku berbe,a na kraju oko 45 do 50 kg,prosek cele berbe mu je bio 70 kg i to je maximum i to moze malo ljudi,generalno ako berac tokom cele berbe ima prosek preko 60 kg on je odlican,ako ima oko 55 je dobar,a ako ima 50 i manje lose bere.
Sto se tice cene dnevnice i to je sarenoliko,zavisi cija je hrana,smestaj,prevoz,ponuda radne snage u okolini itd.Ja sam placao 30 din po kg,dva obroka,kafa,kolaci itd do 7 dana pred kraj,tad kad je opalo da ovaj sto je brao 100 kg bere 50 placao sam 150 din po satu.
Ovaj berac je imao dnevnicu 2300 din,druga vecina hjih petoro od 1900 do 2000 i dvoje losijih beraca 1700 i 1800 din.
Generalno ove godine u mom kraju berac je isplacivan 2000 sve moje ili 2400 sve njegovo.
 
Zavisi od krupnoce maline i od faze berbe,

U dobrom malinjaku u punoj berbi reba da nabere 60 kg. za dan.
I realno zene su bolji beraci.:osmeh:
Kod nas je dnevnica ove godine bila 2000,plus cigarete,2 obroka i neko pice.

Tako je kod mene,a bilo bi lepo da se oglasi jos neko.
 
i mi smo beraci

Mislim da sve ispod 2000 hrana prenociste i neko osvezenje bilo bi ponizavajuce bar za ovu god,ali ja sam cuo da je islo od 1400 pa na gore.Licno za iducu god izdacu na procenat koji ide do 35% ali nikakve obaveze nemam prema beracima...ima nas svakojakih...pamet u glavu dobrih beraca je sve manje,dzaba da mi sadimo hektare kad nema ko da obradi i obere
 
znaci moze se reci da je prosek 60 kg na dan,mada je dobra ,a mozda i najbolja solucija placati po nabranom kg,jer kod mene bi beraci bili iz sela tak da nema potrebe za smestajem,i bila bi njihova hrana.
30 din/kg uopste nije velika cena,bar ja mislim.ili nije?
 
znam samo da su kod mene sklopljena lepa poznastva i priljateljstva,da se svi posle tog sa svima i cuju i druze a i ja sa njima :)
nije sve u novcu ima nesto i u ljudskosti ako to danas iole postoji
 
Kod nas se cena rada beraca krece oko 150.din po SATU ,hrana ima...Neki rade i za manje,uglavnom to je prosek...

Lepo je kad je berba,svi gledaju koliko ja zaradim a ne vide da ja tom vrstom prodjem SVAKI mesec po 3-4 puta ili prskanje,plevljenje trave,okopavanje vezanje,kosenje pa ciscenje stare maline, pa vezanje lastara za iducu godinu,pa na zimu pustaj te lastare da ne izmrznu pa na prolece podizi ih opetda bi se bacio stajnjak...da ne nabrajam vise...A sta cemo sa cenom hemije,stajnjaka ko kupuje ili NPK,KAN ISL...,pa ako je susa kao ove godine ili u Arilju pobio grad ili oko Ljubovije gde je zimus izmrzla malina...Po meni 150 din po satu je MAKSIMUM da platim beraca ako je dobar. tacka.
 
pozdrav svima ,zbog bolesti oca morao sam da preuzmem malinjak koji je u jako lošem stanju.malinjak je površine 15 ari i i sa oko 1700 struka maline .pre neki dan sam isekao staru malinu i sklonio iz malinjaka,podigao mladare, pokosio između redova i počupao travu .prilikom tih radova sam primetio da su mladari oboleli od didimele pa sam ih poprskao sa preparatima abstate i kvadrisom.ja sam totalni laik za malinu pa me zanima a i molim vas iskusnije da mi pomognete kada i sa kojim đubrivom da pođubrim ,kada treba da obavim sledeće prskanje.hvala

 
pozdrav svima ,zbog bolesti oca morao sam da preuzmem malinjak koji je u jako lošem stanju.malinjak je površine 15 ari i i sa oko 1700 struka maline .pre neki dan sam isekao staru malinu i sklonio iz malinjaka,podigao mladare, pokosio između redova i počupao travu .prilikom tih radova sam primetio da su mladari oboleli od didimele pa sam ih poprskao sa preparatima abstate i kvadrisom.ja sam totalni laik za malinu pa me zanima a i molim vas iskusnije da mi pomognete kada i sa kojim đubrivom da pođubrim ,kada treba da obavim sledeće prskanje.hvala


Po meni,i ako mozda nisam toliko iskusan,trebao bi uraditi analizu zemljista.Do tada mozes baciti NPK 8-16-24 u toku zime bilo kada.Na prolece KAN.Sada folijarno ja prskam malinu slavol vvl. ili neku prehranu odaberi sam.Za mesec dva imas prskanje bakarnim preparatom.Baci stajnjak ako imas...Toliko od mene...pozdrav,bio sam u Bratuncu skoro ako si bas odatle...:osmeh:
 
pozdrav svima ,zbog bolesti oca morao sam da preuzmem malinjak koji je u jako lošem stanju.malinjak je površine 15 ari i i sa oko 1700 struka maline .pre neki dan sam isekao staru malinu i sklonio iz malinjaka,podigao mladare, pokosio između redova i počupao travu .prilikom tih radova sam primetio da su mladari oboleli od didimele pa sam ih poprskao sa preparatima abstate i kvadrisom.ja sam totalni laik za malinu pa me zanima a i molim vas iskusnije da mi pomognete kada i sa kojim đubrivom da pođubrim ,kada treba da obavim sledeće prskanje.hvala

Na 15 ari bi trebalo da imas makar 3000 struka tako da ili moras ozbiljno na prolece to da prisadis ili si se preracunao u povrsini.Moras imati makar po jedan koren na 25 cm a moze i na 20 cm. Djubrenje sad konkretno nema poente jer je isuvise kasno za bilo sta.Na prolece cim vidis da je krenula vegetacija( to znaci da moras redovno obilaziti malinjak) ako imas stajnjaka razbacis po celom redu(imas dva sistema za to svake godine po malo ili jednom u tri godine ga narokas muski.Ako nemas stajnjaka moze da ide onaj kokosinjak u granulama 80kg na 10 ari u trake 50cm sa obe stane reda obavezno zafrezirati)dalje pre ili po stajnjaku ide yara mila cropcare 11-11-21 500-700 kg/ha i dodatak kalijuma(ovo se radi ovako rano jer se kalijum veoma sporo krece kroz zemlju,a malina ce ga poceti ozbiljno koristiti tek tamo u maju kada krene formiranje ploda i zrenje kasnije u junu) (ja bacam multiK Izraelske Haife 15-0-43+2MgO 200kg/ha)To se baca u trake sirine oko 40-50cm ali ne za red vec sa obe strane reda i to odmaknes makar 5cm od njega.Kada sve to uradis a pozeljno je uraditi isti dan ide duboko freziranje 5cm od reda takodje razmak. To ti je ono osnovno za prolece ,a za prskanja mozes da je predjes nekim preparatom za grinju preventivno tipa abastate recimo i jesenas kada opadne lisce moze da ide bakar ali mora da bude preko 15 C da bi delovao tako da kada se spuste temperature ispod toga tada se prestaje sa svim tretiranjima.Eto za pocetak je dosta.Pozdrav

Ja se inace ne ukljucujem cesto ovde ali ljudima koji pocinju uvek rado pomazem tako da ako ti treba jos neki savet mozes poslati i pp.
 
Marko
Peletirano italpolina moze mnogo vise nego sto pise.Kompleksno moze kasno i jesenas.Formulacija sa sto manje azota a vise kalijuma.I italpolina jesenas.
 
Nazad
Vrh