Radovi u malinjaku

Pozdrav svima!
Zanima me da li mogu na mjestima gdje su lastari slabiji baciti KAN. Bojim se da ako ga bacim da ne potjeraju bocne grane.
 
Mozete slobodno baciti kan, i preporučljivo je da se KAN baci ako su maline slabijeg porasta! Samo pazite na ožegotine! Pozz
Ne znam da ti nije kasno za kan da ne produzis vegetaciju. Po meni je bolje resenje prihrana preko lista veci je efekat, usteda i brze dejstvo. Ja sam poprskao pre 5 dana, naravno samo one koji imaju problema sa "visinom".
 

Sad neznam jesam li poslao dobro sliku, ovako izgleda ostecenje na malini stim da je ovo ekstremni slucaj na ostalima je mnogo manje, pa me zanima sta bi moglo biti da li malinina musica moze ovo izazvati, opet da kazem ovo se pojavilo nakon tretiranja actarom prije 15ak dana pa sam ponovio opet prije par dana, danas sam presjekao par malina kod kojih je bilo zadebljanje u njima su crvenkasti crvi ocigledno pokrepali od insekticida dok su u ovim pukotinama bijele larve koje se ne mrdaju sad da li su zive neznam.

- - - - - - - - - -

img20150801123150-1.jpg

Sad neznam jesam li poslao dobro sliku, ovako izgleda ostecenje na malini stim da je ovo ekstremni slucaj na ostalima je mnogo manje, pa me zanima sta bi moglo biti da li malinina musica moze ovo izazvati, opet da kazem ovo se pojavilo nakon tretiranja actarom prije 15ak dana pa sam ponovio opet prije par dana, danas sam presjekao par malina kod kojih je bilo zadebljanje u njima su crvenkasti crvi ocigledno pokrepali od insekticida dok su u ovim pukotinama bijele larve koje se ne mrdaju sad da li su zive neznam.
Kod mene cetrvina mladog zasada sadjenog ove godine u aprilu ima slicna ostecenja samo manjeg obima.Vredi li tretirati sa necim ili da se vadi?
 
Sto se tice Kan a ja sam sa njim yavrsio do dogodine,mozda gresim ali tako sam naucio. Sada koristim samo prihranu,mada mozda i tu gresim ali ja je stavljam prilikom svakog prskanja koje dozvoljava takva mesanja.
 
Naravno da nije tajna, menjam ih stalno ali konkretno sada bioplant floru (pomaze biljci da bolje podnese susni period) folijarno u kombinaciji sa ekstrasolom koga sam pustio u kpk koji sam upravo postavio :)
 
pre neki dan posekao sam stare lastare i danas kad sam bio u malinjaku primetio sam deformitete lista na novim lastarima i to na nekih 25 % malinjaka, jel zna neko mozda u cemu je problem? uopste ne lici na list maline
sDBdvusl.jpg
axnsJ6ql.jpg
u62ENNym.jpg
nA4ElYLm.jpg
NzmAjoSm.jpg
 
Drugar to ti je malinina musica izdanka inace rijetka gamad na ovim prostorima, meni je preporuceno nurelle-d insekticid+fungicid npr quadris radi ostecenja zbog moguceg ulaska gljivica na mjestu ostecenja i sinergion prihrana da se rane koliko toliko ako je moguce saniraju, sad ja svoje necu sjeci jbg sad sta bude, mada bih ti ja jos preporucio aktaru insekticid prije ovoga posto ona ide kroz cijelu biljku tj djeluje sistemicno. poz
 
Molim za savet posto sam nova u ovome. Posadila sam ove godine u prolece vilamet malinu. Interesuje me koje prskanje sad ide i cime je tretirati ako treba ? Hvala!
 
Molim za savet posto sam nova u ovome. Posadila sam ove godine u prolece vilamet malinu. Interesuje me koje prskanje sad ide i cime je tretirati ako treba ? Hvala!

1. akaricid Envidor (ili ako ne nadjes njega) moze i Sanmite ili Ortus ili Nisorun
moze i Abastate ali uz njega ti je moj savet da obavezno ubacis neki insekticid kao npr. Fobos (ili Nurelle-d)
zato sto Abastate malo slabije suzbija jaja( dobar je za larve i odrasle insekte )

2. fungicid Akord (ili Quadris) mada Akord ima siri spektar delovanja

ova dva bi trebalo da bude sasvim solidno, nadam se da ce se ostali forumasi sloziti sa mnom

Ako nadjes Envidor nemoj koristiti sada neki insekticid uz to (kao npr Fobos, Nurelle-d ili slicno)

Ovo ti kazem jer je isto tako dobro ubaciti insekticid u jesenjem prskanju, tamo negde pocetkom ili sredinom Oktobra kada vreme dozvoli.
Tad bi ti preporucio npr. Fobos + Cuproxat ili Cuprablau Z Ultra
Umesto Fobosa mozes ici i Nurelle-d ali ako vec prskas sa njim ubaci Cuprablau Z jer su oba kisele reakcije
a moze i kombinacija Cuproxat + Cytrin jer su oba bazne reakcije.
Toliko od mene, nadam se da sam pomogao. :ppozdrav:
 
Molim za savet,naime u malinjaku imam pojavu grinje i plemenjace cak i didileme kako su mi rekli u poljop apoteci i da li su mi abastate,fobos,promesu i slavol i prskao sam je 1.08. zatim ponovio prskanje 15.08. sa aliansa ,lambada,armada,yara ferticale i salitru sam bacio,medjutim iako sam je dva puta prskao primecujem da mi je malo bolji list medjutim ima opet dosta tog narusenog lista neznam sta da radim vise,molim za pomoc
 
Molim za savet,naime u malinjaku imam pojavu grinje i plemenjace cak i didileme kako su mi rekli u poljop apoteci i da li su mi abastate,fobos,promesu i slavol i prskao sam je 1.08. zatim ponovio prskanje 15.08. sa aliansa ,lambada,armada,yara ferticale i salitru sam bacio,medjutim iako sam je dva puta prskao primecujem da mi je malo bolji list medjutim ima opet dosta tog narusenog lista neznam sta da radim vise,molim za pomoc

Prvo okaci slike da vidimo.
 
Nazad
Vrh