Racunica u ishrani bikova

Znam da je uvijek racunica "rak rana", ali ako se gleda za koliko je mogao prodati zitarice onda ce se razocarati u tov.
Po meni se gledaju inputi i posto prodaje utovljene bikove-cijenu po kg.
Ako je ulozio 1000e u gnoj,sjeme,herbicide,sjetvu,obradu tla itd,onda je to 1000e,i kad proda bikove za određenu svotu,vidi koliko je dobio/izgubio.

Da kupuje zito,onda opet gleda cijenu koju je platio,ili sam u krivu?
Barem ja to tako gledam.
Jer ako prodam zitarice koje sam proizveo,s cime cu hraniti bikove u ovom slucaju?
Ovo je moje misljenje i nemora biti ispravno.
??
Neznam bome kakva je korist,nemam u tovu ništa.
Ali jedu krave,junice,telad kao da su u tovu.
Imam sustav krava-tele i da ih nemam 6 mjeseci na pasnjaku,bilo bi tesko.
Hteo sam da ti odgovorim na onaj gornji post, ali si ovim drugim malo razjasnio. Drugaciji je taj tov krava- tele i jos na ispasi. Klasika je bila ... Tele sa vasara tov koncetratom i licerkom i silazom. Taj vid tova mislim da izumire.
 
Nema tu nikakve racunice kao i u suvom ratarstvu... ove god u kukuruzu vecina je u minusu vrcem ili manjem ali niko nece odreci zakupe i prestati da radi neho idu dalje i cekaju bolju godinu, od druge kulture se poklapaju ulaganja itd. Tako je i u tovu junedi il radis il batalis i kraj....
Jedan je ovde iz sela racunao koliko zena kosta i nije se ni ozenio... para ima, nema zenu mozda mu je bolje nego drugima 🤔
 
Cifre sam naveo figurativno. Ako je tele 550-600E i treba da pojede tonu koncentrata i isto toliko lucerke izracunaj koliko je to na kraju.
Nisam racunao koliko izadje tona koncentrata ali po ovim cijenama ne izadje vise od 250E po toni, prosle godine je to bilo daleko manje. Treba mu od 1600 do 2000 kg koncentrata. Sto se tice sijena jedu obican dts bala sijena je ispod 1.5E. Ne pojede bik jedan vise od 150 bala.
Otprilike
Tele 570e
Konc 450
Sijeno 225
Ukupno 1245E
Bik 600x 2.52e= 1512e
Agrarni fond 70e
Podsticaj 90e
Ukupno: 1672e
 
Nisam racunao koliko izadje tona koncentrata ali po ovim cijenama ne izadje vise od 250E po toni, prosle godine je to bilo daleko manje. Treba mu od 1600 do 2000 kg koncentrata. Sto se tice sijena jedu obican dts bala sijena je ispod 1.5E. Ne pojede bik jedan vise od 150 bala.
Otprilike
Tele 570e
Konc 450
Sijeno 225
Ukupno 1245E
Bik 600x 2.52e= 1512e
Agrarni fond 70e
Podsticaj 90e
Ukupno: 1672e
je li to cena za bikove preko 2,5 e
 
Nisam racunao koliko izadje tona koncentrata ali po ovim cijenama ne izadje vise od 250E po toni, prosle godine je to bilo daleko manje. Treba mu od 1600 do 2000 kg koncentrata. Sto se tice sijena jedu obican dts bala sijena je ispod 1.5E. Ne pojede bik jedan vise od 150 bala.
Otprilike
Tele 570e
Konc 450
Sijeno 225
Ukupno 1245E
Bik 600x 2.52e= 1512e
Agrarni fond 70e
Podsticaj 90e
Ukupno: 1672e
Tesko da mozes naci koncentrat po 250E po toni. Pa toliko kosta kukuruz.
 
Nazad
Vrh