Racunica u ishrani bikova

2018-2019 godine sam vodio detaljnu evidenciju za bikove. Racunica je bila solidna oko 300-350 eura po komadu. S tim da su sve zitarice moje osim suncokreta. Racunao sam ulaganja u svaku kulturu nisam racunao prodajnu cijenu zitarica. Prosla godina katastrofalna. Jedva sam ih uspio prodati po 3.5KM imali su prosjek 760kg. Zaklali su me za narednih 5 godina. Ove godine u januaru sam ubacio novu turu. Kupovao sam sve telad iz sela od razlicitih domacina ne od nakupaca i ispalo je odlicno. Prosjek sam ih platio 1100KM kilaza od 110 do 160. Do dana danasnjeg nisam imao intervencije veterinara dok za proslu turu sam na lijecenje dao 720KM. Nadam se da ce ove godine cijena biti bolja.
 
Meni je interesantna ta cena koju dajete za teoce, kod mene se nikad nije moglo uzeti vise od 3 evra po kg za musko tele
 
Napravi sad kalkulaciju sa tom cenom teladi i trzisnom cenom hrane.
Ja racunam koliko je mene kukuruz i psenica kostao u proizvodnji. Trzisna cijena mi ne znaci nista. Cijena zitarica je otisla gore ali su i bikovi poskupili. Ovde se pominju cijene 4.2-4.3 na papire i 4.6-4.7 KM bez papira.
 
Kod nas uvijek su telad bila 1100-1300 KM i uglavnom su to nakupci. Ne prodaje niko na kilu kod nas.
 
Vecita tema...kako bih ja moj kukuruz trebao da racunam ove godine kad mi je rodilo 1200kg po jutru a ulozeno je sve kako treba?da ga racunam po trzisnoj a on me kostao vise od toga...
 
Pa dobro svako ima svoje. Ne mogu ja racunati trzisnu cijenu jer ja kukuruz ne prodajem. Sad je cijena dobra po vasem bi trebao da rasprodam stocni fond? I onda ako sledece godine cijena ode dole da kupujem ponovo. Neke godine bude vise neke manje ali raditi se mora.
 
Znam da je uvijek racunica "rak rana", ali ako se gleda za koliko je mogao prodati zitarice onda ce se razocarati u tov.
Po meni se gledaju inputi i posto prodaje utovljene bikove-cijenu po kg.
Ako je ulozio 1000e u gnoj,sjeme,herbicide,sjetvu,obradu tla itd,onda je to 1000e,i kad proda bikove za određenu svotu,vidi koliko je dobio/izgubio.

Da kupuje zito,onda opet gleda cijenu koju je platio,ili sam u krivu?
Barem ja to tako gledam.
Jer ako prodam zitarice koje sam proizveo,s cime cu hraniti bikove u ovom slucaju?
Ovo je moje misljenje i nemora biti ispravno.
 
Kakva je trenutna korist od tova? Ulazes cele godine i dobijes novac na gomili. To je OK, ali racunica je da si ulozio 1200E, a da si na gomili dobio 1150.
 
Neznam bome kakva je korist,nemam u tovu ništa.
Ali jedu krave,junice,telad kao da su u tovu.
Imam sustav krava-tele i da ih nemam 6 mjeseci na pasnjaku,bilo bi tesko.
 
Nazad
Vrh