Problemi sa preprodavcima poljoprivredne mehanizacije(prevare,navlakuše i ostalo)

Ja sam 2 puta išao bez veze u jedno selo u Podunavskom okrugu a blizu Velike Plane.Prvi put da kupim auto a drugi put da kupim kombajn.Preko telefona jedna priča a na licu mesta sasvim drugo stanje i priča.Bar sam se lepo provozao i upoznao domovinu da bi je više voleo. :haha:
 
Kada sam ja kupovao traktor (prvi put :) ), nadjem na oglasima International 743XL. Na slikama savršen, gume dobre, nema mane. Nazovem vlasnika, pitam za stanje, sve OK, prodavac ozbiljan stvarno, fin lik. Kaže, on ide u inostranstvo ali traktor ostaje kod njegovog brata i da mi broj. Bila zima, sijeg neki zavalio i niske temperatuee, nisam stigao da odem nekih 20 dana. Na kraju odem, nadjem prodavčevog brata, ajd da vidimo traktor, gdje je, ono traktor stoji u njivi, 100m od kuće. Bilo mi to čudno, ajd odemo do traktora i imam šta da vidim. Na traktoru vitlo neko pravljeno, mislim da bi ga zglobni traktor teško nosio, zadnje staklo na kabini razbijeno, na zadnjoj gumi otkinuto pola ripne skroz okolo (a gume bilo dobreeee), filter vode probijen, lik mu pustio vodu a nije ispraznio filter i led ga razvalio. Vidim ja od toga nema ništa, on navalio da ga pali. Upali on njega onako bez vode, traktor drnda, neujednačen rad skroz, kvačilo kardana ne može da se uključi, desna kočnica zablokirala namrtvo. Ja se već naljutio, kažem pričao sam sa tvojim bratom, rekao mi lik da je traktor u redu, na slikama je sve bilo čitavo. Kaže on meni, bio je traktor sve kako je i rečeno, al ja i sinovi sa njim desetak dana izvlačili drva iz šume, nekih 100 kubika, kao da ne stoji džaba dok ga ne prodamo...


Druga priča.

Kada sam krenuo da kupujem Zetora, vidim na oglasima neke Zetore u Pelagićevu. Znao sam da su mašine tamo sumnjive al bilo mi usput da pogledam još neke mašine, skrenuo i pogledao nove Belaruse u Agrosimeksu, malo se provozali, baš lijep dan bio. U Pelagićevo sam išao zbog jednog 7011. Na slikama bio dobar traktor, ja zvao, pitao, kao sve je OK, automatska kuka, servo, dobre gume, kabina...

Stigli mi i...ne znam kako ono opisati. Gume nejednake, jedna Rekord ćelava, druga kineska još ćelavija. "Automatska" kuka je kuka, dakle samo onaj dio sa kukom, fiksno zavaren sa nekim pločevinama na traktor, kao djeca da su se igrala, užas jedan. Kabina rasturena, obložena sa nekim izlizanim tepihom i po plafonu i po podu. Servo NEMA niti ga je ikad bilo, čak ni pumpe nema a ono mehanike što je na traktoru ima kilometar lufta. Akomulator mrtav. Ne radi aposlutno NIŠTA od instalacija. Kvačilo hvata negje na samom vrhu. Donesoše sa viljuškarom akomulator od viljuškara čini mi se, ogromno neko čudo, jedva upali. Kažem ja tamo nekom momku koji tu radi, ljudi pa ja zvao za ovaj traktor, rekoše mi traktor samo takav, šta je ovo? Kaže on meni, ne znam ja ništa o tome, ne znam ko je pričao sa vama.
 
Tako sam i ja prošao kada sam išao da kupim rakovicu120.Vidim slike u oglasima stvarno korektne.Odrađena nova hauba na rakovici i vrlo lepo izgleda.Neko malo mesto između Kovina i onog mosta kada se ide prema Smederevu.Kod nekog hotela sa desne strane se skreće levo....zaboravio sam kao se zove.Malo mi daleko ali oni traže samo 10000evra pa ajde da odemo.Prvo smo te ljude čekali u tom motelu dva sata.Oni iz neke Rače.Odvedoše nas oni u dvorište kod nekog čiče.Veze to dvorište i to u njemu nema sa poljoprivredom.Počeli ćale i ja da zagledamo traktor.Zadnje staklo popucalo,jedno bočno na prozoru uopšte nema,motor ubačen mercedes,posebne hladnjake napred nema,jedna podizna poluga kriva......ajd sve to nekako još i nije problem.Ja tražim da ga probam ,a vidim oni se sve nešto uzvrpoljili.Ja upalim i to iz dva tri pokušaja.Dimi šerpa samo zvoni.Ja po gasu turbina se slabo čuje.Pritisak ulja drži na 1 bar ,a kad pustim na ler padne skoro na nulu.Ja im kažem šta je to ,a oni meni normalno objasne da tako treba.Ja je poteram niz ulicu i kad iz 5 prebacim u 6 on nema snage sam sebe da nosi.Vratim ja i parkiram i kažem pred njima da je traktor jako loš i da nije za mene.Odmah u sekundi spuste oni meni cenu na 8000evra.Ajd reko da ga još jednom pogledamo pa da se preračunamo vredi li to sve sređivati.Pa onda videh nalepnice na njemu Raca Zrenjanin,hidraulična ploča curi na sve strane,curi ulje na crevima za klip volana,curi orbitrol......krenemo mi prema autu.Trči onaj jedan lik i kaže da će oni za džabe da nam dovezu traktor gde god treba.Ja im lepo objasnim da sam par godina vozio takav traktor u firmi i da ovde nema ništa ,a da valja.Odemo mi kući.Za tačno dva dana zovu oni mene.Kaže čovek da mi oni doteraju traktor za 6000evra.Mi seli pa sve stavili na papir i ja ga nazovem i kažem da ako hoće da dobije 4000evra neka ga dotera.Počeo on tu da se cenka ali neće da spusti na 4000evra.Naravno ja nisam pristao na ni evro više i tako se završila ta kupovina.
 
Moj otac kupio u Crepaji traktor imt533 davnih dana od nekog cige evo traktor i danas dani radi bez problema .Inace nagurao je preko 10000 sati a druzi se sa frezom Batuje uglavnom
 
To je bilo vreme kad još nije bio dovoljno razvijena ova vrsta trgovine/prevare.
 
Neznam dal uopste da pocinjem svoju pricu,jer je u pitanju nas drugar sa foruma i traktor koji je kupljen po njegovoj preporuci.
Ali,da ispricam pa ako se prepozna,nek mu sluzi na cast.
Po preporuci odem da vidim Univerzal 445 '78. god,a na osnovu slika i njegovog opisa-preporuke.Traktor ofarban,kabina,dobre zadnje gume,sve kao sto je opisao,upaljen bio kad smo stigli,lepo radi,itd. Receno da mu je odradjena generalna i remont bos pumpe,i da ima sitnih ulaganja u instalaciju.Sva ulja zamenjena zbog generalne,filteri novi,reklo bi se domacinski bas.Kupim ja njega,po ceni koju smo ugovorili-bez mog cenkanja,za 2250e,i traktor stigne u Kv.Cim je stigao uzmem malo da ga proveravam: u filteru vazduha blato skamenjeno.Ajd nema veze,zaboravili da ociste i naliju ulje. Proverih hidrauliku-radi.Odem u selo,za par dana da zakacim korpu-nece da podigne poluge.Crkla servo pumpa.Sredjuj pumpu,filter,ulje.Alnaser zakovao,bem li ga koliko puta je do tada bio lemljen,alternator nepuni.Posle 6 meseci propisao ulje na izduvnu granu,dizne katastrofa,AC pumpa budzena,deklo na dzizmama puklo i vareno,blok varen,grejac neispravan,kuciste filtera nafte puklo i falsira vazduh,pisa ulje iz hidraulike,menjac pakovan,nijedan brezon nije isti,skroz pojedene caure u prednjim tockovima,i bem li ga jos koliko sitnih gluposti me poprckivalo.Traktor se trese kao paraplegicar,al sto jest-jest,lepo je ofarban. Neverujte nikom,pa ni sami sebi,majstor je svetinja.
 
Slobodno stavi ime tog clana foruma,cisto da budu neki ostali ljudi upozoreni na "dobrotu" tog clana.
 
Iz tih razloga ne kupujem farbane strojeve... Desavalo se da poderane daske na plugu zakitaju, osmirglaju-ispoliraju i prefarbaju... Ko bi reko da se takve stvari rade??

Bio sam prisutan jednoj takvoj prodaji gdje je "iskusan" vlasnik takvog traktora isao s ljudima gledati jedan 577 DV novije linjie s prednjim utovarivacem. Jedan kolega prodavao i ja sam znao da je traktor iz kombinata, da su se samo sagnuli ispod vidjeli bi da kuciste diferencijala na sebi ima metar vara, prednji tockovi svaki na svoju stranu gleda, hidraulicni volan ne radi bas naj bolje...

Ovaj "iskusan" je provozao traktor, isprobao je "sve" i dosao do zakljucka da ima volan od stare tipe i da zato ima lufta i da zato bas i ne skrece?!?!? Ja gledam, slusam i ne vjerujem samom sebi. Servo i hidraulik nemaju veze s vezom a ovaj ubjedio ljude da kupe...

Na kraju su dali 7000€ za traktor bez i jednog stakla, s rasklimanim prednjim krajem i prednjim utovarivacem koji ima jednosmjerne podizne cilindre... Traktor izradjen na kombinatu i kod kolege ja imao posla ohohoho. Jedini plus u cjeloj prici je da je bio novi tip hidraulika s mokrim kocnicama.

Kolega je samo sutio i brojao pare i dobro je prosao. sve sto su ga pitali je iskreno i odgovorio a ovi nisu pitali NISTA bitno.


Farbe se cuvajte jer ona puuuno toga moze sakriti. I vise nego sto mislite.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
nikad mi nije bilo jasno kako ljudi mogu tako da trguju,slikaju jedno a posle prodaju drugo ali ajd i da se potrudim da ih do nekle razume,teska su vremena tesko se dolazi do novca ali me jos vise bune ljudi koji gledaju tu istu stvar i jos je i pazare i nakon toga se zale a sto se tice mog nekog iskustva sa tim ljudima za sad ga ni sam imao i nedao bog da ga steknem ali se slazem da treba da se zna za svacije ime ko je i kakav je jer ako se on "MUCI" da zaradi na taj nacin tako se neko isto mucio i od usta odvajao i trpeo da kupi to "POSTENO" a na kraju ga opeljese "NERADNICI"
 
dugo je stajao moj traktor i berač u oglasu nekog švercera iz zrenjanina...zvao ga drugar interesovao se i pita ga jel to baš taj sa slike a ovaj mu kaže taj je skoro prodat ima nesmalo isti... :haha:
 
Tako sam i ja skoro imao problem,posto radim remont plugova i sredjujem ga do detalja neki lik iz Sr.Mitrovice stavio oglas da prodaje Leopard plug sa sve mojim slikama.Ja lepo nazovem i pitam kakav je plug,jel taj sa slike,a on kaze to je taj jutros sam ga slikao.Ja mu kazem lepo,nisam te nesto video od jutros u mom dvoristu,on se pravi lud i kad sam mu reko neke stvari on kao pocne da se smeje i kaze nisam stigao da moj slikam pa sam stavio te slike ali je isti.E tako moze i mene da zezne,pomislice ljudi da sam neki prevarant jer su moji plugovi obelezeni sa nazivom "LIM".
Ja dosta idem po srbiji u potrazi za plugovima,da vam kazem,sve sam prevarant,svaki drugi je lopov zestok,ali lako ih ja eliminisem.
Takodje svaki drugi prodavac iz oglasa napise cenu i kaze nije fiksna,naprimer pise 200 eura i kaze bice malo niza cena.Kad odem tamo on kaze neda ispod 230 naprimer,ja tako ne kupujem,da mi da dzabe ne uzimam.Ovo je primer kod svakog drugog obicnog poljoprivrednika u celoj Srbiji.
 
Koliko god se trudio da razumem prevarene kupce zaista ne mogu da ih razumem!

Prevaranata je na sve strane, njegovo je da pokusa prevaru vase je da se upecate ili ne. Ako neko postavi oglas, traktor u ekstra stanju i kad odete da pogledate nije taj traktor vec neki drugi "krs" valjda i sami vidite da je prevara okrenete se i kuci.

Letos nadjem na oglasu traktor MF135 okolina Varvarina, sredjen do savrsenstva svaki srafcic na njemu ofarban, kaze vlasnik motor izuzetan,gume solidne,traktor bez ulaganja. Posto volim takav traktor hteo sam da ga kupim, sednem u auto i odem da pogledam. Na kapiji me sacekao domacin rasirenih ruku, pokaza traktor gledam ja i krenem da nabrajam sta mu sve fali i sta me je sve slagao preko telefona. Covek lepo kaze slazem se sa svime sto si naveo od nedostataka, izvini sto sam rekao da je sve ekstra nisam znao da si majstor mislio sam da si seljak(znaci pokusao je prevaru)..
Hteo je da spusti cenu za sve sto fali ali nisam hteo ni da cujem o kupovini, okrenem se i kuci...

Niko ne moze da vas prevari ako mu ne dozvolite i niko ne moze da vam na silu proda ono sto necete da kupite!
Velika vecina prevarenih kad ode da pogleda neku masinu cak i ako nije ta iz oglasa padnu na price prevaranata o spustanju cene vozikaju po nekim selima i gledaju neke krseve na kraju ispadnu prevareni. Ko zeli da vas prevari taj je vec dobro pripremio teren za prevaru ako nije ta masina iz oglasa okrenete se i kuci, lakse vam je da prezalite 10-20-30 evra za gorivo nego mnogo vise...
Cesto idem u Dolovo ali ne zbog masina vec zbog drugih poslova, cim te vide Dolovci da nisi iz Dolova odmah te salecu i nude traktore, maksimalno ih treba izbegavati i nikakve dilove sa njima inace ste prevarena strana...
 
Poslednja izmena:
Do sad sto god sam kupovao i od prekupaca i od ljudi koji su bili dugogodisnji vlasnici strojeva nitko nas nije uspio prevariti. Pokusaja je bilo ali svi bezuspjesno...

Bilo je i ljudi koji su mi rekli, "Necu ti prodati, nije to za tebe, trazi nesto bolje..." i svaka im cast!

Npr kad sam berac kupovao, covjek je na oglasu napisao jednu cjenu koja je bila ispod svih (radi se o tornadu 40). kad sam ga nazvao, rekao je cjena je ta i ta (200€ visa nego ona u oglasu) i ja sam rekao da je toliko pisalo, ja ne bi ni zvao! Pogleda on oglas i zbilja pise koliko sam rekao i pristao je da od te cjene krenemo. Sto god sam ga pitao, sve je rekao i sve OK, dosli, vidjeli stroj, rekao mi covjek sve sto je bilo, probali ga radi, suti sve fino. nije htio ni uzeti kaparu, nego, dodji po stroj i daj pare i teraj. Dosao sutradan, pokopcali sve, izbrojao ja pare, pa on i ja mu kazem: "Aj da se kao ljudi i rastanemo reci mi sve sto znas o beracu da znam sta me ceka". sve mi covjek ispricao i to se sve na kraju ispostavilo da je bilo istina... Nazdravio mi je i rekao ne d'o Bog veceg zla od aldumasa i sretno, javi kad stignes kuci da je sve proslo OK...

Djed od kojeg smo uzeli traktor ista prica, sve rekao od A do Ž odakle mu traktor, na koji nacin, registrirao ga je sve je ispostovao od pocetka do kraja...

Takvih ljudi da je vise, ne bih nista novo ni kupovao ;)
 
Jbg,ja se nerazumem u traktore,i tako sam prosao. A traktor je bio isti kao na oglasu,nije bilo poturanja.
Zoki,ta je lokacija.
Hteo sam kasnije da ga zovem,ali cemu? Rekao bi mi,verovatno,zasto nisi gledao ili slicno_Ovako,pomirio sam se sa sudbinom,polako ga sredjujem,i nadam se da ce od njega biti traktor nekad.SAmo da do tada ne bankrotiram.
 
Nazad
Vrh