Priprema zemljišta za sadnju vinograda

dacqo
ovo vec sad lepo izgleda,kako li ce tek biti ...pozz
 
dacqo, posto si me isprozivao, evo da i ja nesto napisem, mada ti je ovaj mladi fini gospodin drotos, verujem sasvim lepo objasnio na pp, a i ovo ovde je lepo napisao.
Napomenuo bih samo jedno, ako planiras spratove (narocito treci), bilo bi dobro ojacati stubove, 7 metara je pristojno rastojanje, ali tokom vremena kada nategne rod, stradace ili zica (4 mm je odlicno) ili ce stub da se krivi.
Sadi ti kalemove i ne sikiraj, tu smo da pomognemo kada god mozemo.
I naravno, pozz Srdjan zupa100
 
Srdjane :) , ovo je slika na kojoj se vide kako su reseni krajnji stubovi, oni su od profila 80x40x3mm, zaliveni armiranim betonom, na slici se vidi kontra betonska stopa koja se nalazi pod 50cm zemlje a livena je zajedno sa blokom betona oko profila, na slici nije obelezano ali je stopa dugacka oko 80 cm...srednji stubovi su na 6,20m rastojanja... pa akose ovo bude pokazalo kao slabo - onda ankerima, ali mislim da ce biti dovoljno, pa videcemo...hvala ti - sada imam dvojicu mentora
wq81.png
 
zupa jel moze malo deteljnije oko polozenica nije mi to bas naj jasnije

Evo kako to ja radim. S jeseni, onde gde planiram da "utopim" polozenicu, izvadim jamu, i ostavim preko zime da izmrzne zemljiste. S proleca, pre pocetka vegetacije, a odmah posle rezidbe, pre pocetka pupoljenja, prikladan lastar koji nisam odrezao, utopim u vec pripremljenu jamu, i zatrpam.
U tu jamu sam vratio deo zemlje koja je izvadjena s jeseni, i onaj lastar doboljno dobar, zdrav i odrezan na samom vrhu iznad pupolja, utopim i onom zemljom dobro prekrijem i nogom zagazim oko lastara.
Uspeh je zagarantovan, iz pupolja koji su u zemlji (bilo bi dobro da budu bar dva), tokom vegetacije ce izbiti novi lastari, koji ce biti osnova za kasniji cokot. Naredne godine ili trece, taj lastar odrezem do prve zice i imam nov, zdrav, i sto je najbitnije kalem koji radja bez ikakvog problema. Iznad zemlje ima jos pupolja koji ce dati iste godine obilan rod.
Podrazumeva se da "majka" mora malo bolje da se nadjubri, kako bi iznela sve to...
I naravno, pozz Srdjan zupa100 ::vino::
 
Boga mi zupa ovo je savim jasno onom ko to vec odavno radi,ako dozvolis probao bih da uprostim.Polozenica se koristi da bi se brzo i sigurno popunilo prazno mesto u redu spaliru,i to tako da se najblizem cokotu izneguje u toku vegetacije dovoljno dugacak lastar i po mogucstvu sto blize zemlji.Sjeseni a moze i u prolece se iskopa kanal dubine 30cm i duzine do mesta gde treba da bude cokot,u taj kanal poloziti granu-lastar- sa kojeg smo poskidali sve pupoljke osim dva krajnja koji treba da vire iznad zemlje na kraju kanala.Ceo lastar se zatrpa i dobro sabije zemlja,vrh lastara sa dva pupoljka vire iznad zemlje i njih je potrebno zatrpati zemljom u debljini oko 3cm iznad gornjeg pupoljka.
Samo da nije puno babica ... ako i sad nije jasno ja cu na prolece raditi tako nesto pa cu postaviti slike,ako mi proradi skener kopiracu uputstvo iz knjige ,ma objasnicemo mi i ovu temu pa makar na silu:osmeh: pozzz
 
Eto ti ga sad, ja sam mislio da je dovoljno jasno, al' ono vidis da nije hehehe...pa dobro razumemo se, to je najbitnije. Fino, i ja planiram na par mesta da dodam polozenice, slikacu takodje, i sto je rekao Lane Gutovic, neznam dal' ce ovo nekome koristiti, ali da skodi nece sigurno.:osmeh:
 
img20131118144848815.jpg


Zaista nisam znao gde da smestim ovu sliku, a da ne otvaram novu temu, paaa...
Elem, skupilo se drustvance kod moga kuma pre par dana i tradicionalnom metodom zasadilo 2.850 kalemova. Ovde nedostaju gazda, koji jadnicak nije mogao da stigne samo vino da toci, i onaj sa druge strane aparata. :)
Na vec pripremljeno zemljiste, razorano jos pocetkom avgusta, uravnato i istackano, nas 10 smo zasadili gore pomenutu kolicinu kalemova. Sorte su prokupac i frankovka, u procentima 60:40.

I jos da dodam, nadam se da se nece administrator ljutiti, imam da prodam svega 30-ak kalemova tamjanike, kalemljeni s proleca od moje loze kod drugara s one strane Morave. Ako ima zainteresovanih, rado cu poslati.
 
img20131118144848815.jpg


Zaista nisam znao gde da smestim ovu sliku, a da ne otvaram novu temu, paaa...
Elem, skupilo se drustvance kod moga kuma pre par dana i tradicionalnom metodom zasadilo 2.850 kalemova. Ovde nedostaju gazda, koji jadnicak nije mogao da stigne samo vino da toci, i onaj sa druge strane aparata. :)
Na vec pripremljeno zemljiste, razorano jos pocetkom avgusta, uravnato i istackano, nas 10 smo zasadili gore pomenutu kolicinu kalemova. Sorte su prokupac i frankovka, u procentima 60:40.

I jos da dodam, nadam se da se nece administrator ljutiti, imam da prodam svega 30-ak kalemova tamjanike, kalemljeni s proleca od moje loze kod drugara s one strane Morave. Ako ima zainteresovanih, rado cu poslati.
Svaka čast vinogradari!!!
 
Поздрав свима. Кажите ми које хемијско средство да купим да попрашим јаму пре садње лозних калемова? и да ли је уопште потрепно дезинфиковати јаму.

и још нешто, кад се посади калем да ли је потребно комплет нагрнути земљу преко њега без да ишта вири из земље?
 
Poslednja izmena:
stole77 sto bi dezinfikovao jamu? Sadis odmah, samo je bacanje para dzaba. I na drugo pitanje da ti odgovorim odmah, jer evo vidis gore da smo vec ove jeseni radili isti posao, skratis lastar na dva pupolja, malo zile oblikujes, potopis ih da stoje par sati u rastvoru kravlje balege i sadis. Naravno da ces odmah nagrnuti komplet kalem, bez obzira je li voskiran ili nije, zbog izmrzavanja. Sto bi gledao u nebo i nadao se da nece biti mraza.
I neka ti je sa srecom sadnja...nakrivi kapu i uzivaj.
I naravno pozz zupa100::vino::
 
Samo da se nadovezem,nije na odmet da se unese u jamu neki zemljisni insekticid (GalitionG-5,Force,Foksim...).Cisto malo preventive za koren od mogucih stetnih zivuljki,dok ne ojaca.
 
Пао је снег. Да ли је касно за садњу? Претпостављам да није јер земља није смрзла, а и за који дан јављају топлије.
 
Samo da je temperatura u plusu i da nije previse blatnjavo da mozes lepo da uradis i nema zime.Ceo period mirovanja vegetacije je pogodan za sadnju,samo sto ranije to bolje za blagovremenu adaptaciju biljke.
 
Пријатељу посадио сам било је блатњаво јер нисам смео да чекам да дође зима и стегне минус. Уосталом нисам профи већ обичан домаћин са мало места у баштици.. посадио сам 5 афус али, 5 мушкат хамург и 5 викторије. Сад укупно имам посађених 30 лозних калемова.:osmeh:
 
Ma bice sve u redu,bitno je da je ubaceno u zemlju,ostalo ce sama priroda urediti.U kakvim smo mi uslovima jedne godine sadili blizu 100 komada stenleja,bilo je vise za plakati nego za radovati.I gle djavola,sve se lepo primile i evo i danas su OK.
 
Pozdrav svima.

Na vikendici imam 4 ara pod lozom (Muskat Hamburg). U nastavku je jos 2 ara praznog zemiljista.
Hteo bih na prolece i tu da posadim lozu. Evo hvatam poslednji voz da podjubrim i preorem tu zemlju pre jace zime.

Na raspolaganju mi je freza, ili asov. Sta mislite da je bolje? Meni se cini da ni jedno ni drugo ne moze da zahvati vise od 30cm.
Nisam napomenuo da nemam plug za frezu, pa bih morao to da nabavim.
 
Od mehanizacije i ja imam bas ta dva alata koje si naveo, dve god iskustva obradjivanje zemlje i puno vremena ovde na forumu - ali nista bolje nego kada ti neko konkretno odgovori...
evo ti moje iskustvo... mislim da je asov bolja ali i mnogo teza varijanta jer njime prekrijes djubre koje se bolje raspada ispod zemlje pogotovo pre jacih mrazeva - a na prolece kada je mraz ucinio ono sto ni jedna alatka ne moze, onda bi freza bila dobar izbor... kada spominjes frezu ako mislis na one manje motokultivatore (kao sto je moj 7 ks) onda te plug nece puno ocarati ..to je moje skromno iskustvo i ako ti vredi bice mi drago
 
Probao sam da kopam na dva asova, medjutim ispod je zemlja jako suva i tvrda.
Na kraju sam zakazao traktor da mi preore tu parcelu.
 
Pozdrav svima, podsadila sam lozu polozenicama kao sto je gospodin "zupa100" objasnjavao...

Ovu lozu sam imala u planu danas da orezem, i u zadnjem momentu promenim misljenje.
Posto mi je trebala podsada izmedju postojecih kalemova, ja sam ovu lozu iskoristila i od nje sam podsadila prazan prostor polozenicama.

Iskopali smo rov dubine jednog asova, skoro do samog stabla...

Polozili smo prut loze zajedno sa lastarima u rov. Dodali zemlju preko i dobro izgazili zemlju nogom po njemu.

Orezali lastare koji vire iz zemlje i ponovo dodali zemlju i ponovo izgazili. Dodali zemlju i izravnjali je.

U medjuvremenu maler se desio...posto je prut bio krut, pri savijanju do rova on pukne. Stavili smo vlaznu zemlju i zalepili tj napravili grudvu zemlje i zalepili je na puklinu pruta.
Videcemo sta ce biti... PS mislim da ce biti sve ok
Da napomenem da sam prosle godine na ovaj isti nacin razmnozila staru lozu koja je imala preko 20 godina i koju sam trebala da isecem jer mi je smetala. Na zalost nemam slike ali sam se cudila kako su novi kalemovi rasli ko ludi prosle godine.
Pozdrav.
 
Nazad
Vrh