Priprema zemljišta za sadnju vinograda

Postovani,

Moje misljenje je Burgundac (49%), Game (bojadiser 5-6%)..Moze i Prokupac za eksperometisanje..Moze i obrnuta varijanta...Cabenrne 49 , burgundac 51...stvar ukusa...Svakako je vrhunska kombinacija, po volji i zelji,ukusu...itd


Pozdrav Misa
 
pozdrav svima!zasadio sam razne sorte grozdja u saksije i drzim ih u sobi!pa me zanima kada bi bilo idealno da ih zasadim u dvoristu?:sta: da napomen da su se sve primile i pocele da teraju!
 
pozdrav svima!zasadio sam razne sorte grozdja u saksije i drzim ih u sobi!pa me zanima kada bi bilo idealno da ih zasadim u dvoristu?:sta: da napomen da su se sve primile i pocele da teraju!
Nisi naveo dali su te sadnice bile ožiljene ili si onako poboo u saksije. Ako si ih samo poboo u zemlju to još nije tnak da su se primile ,treba prvo da se ožile.Ako si već gotove ožiljene posadio ne diraj ništa do posle Đurđeva kada prestanu opasnosti od mraza :ppozdrav:
 
Drugari,hteo bih na jesen da posadim red vinove loze u dvoristu i kasnije od njega pravim vino,crno, za svoje potrebe...
imam mesta za 1 ili 2 reda od po 30,35m... neki su mi preporucili sadnju na 80cm u spaliru...neki na tri metra... naravno isao bih uvis do tri metra sa stubovima i zicom,pa sad dal u V pri vrhu stuba ili ne...
Zanima me sta vi preporucujete... koje sorte(po mogucnosti sa manje odrzavanja prskanja)... rodom sam iz dalmacije pa bih voleo da proizvedem svoje vino.... e sad sta i kako...
Inace koliko ja tu mogu proizvesti grozdja,odnosno vina?
totalni sam laik...:)
 
Pozz Isnogood

Puno pitanja odjednom, ali evo kako bih ja da je to moje.
30 metara, ako ides razmak kalema od kalema na npr. 0.8 m - 0.85 m. bude negde oko 35 kalemova. Svako stablo bi trebalo da da rod u punoj zrelosti od 2.5 - 5 kgr. (u zavisnosti od sorte grozdja) sto je optimalno pa racunaj. A da svaki kilogram grozdja da cca 0.6 litara vina.
Za dobra crna vina da napravis, zaboravi da ne stitis! Jos nisam cuo da ima loza koja se ne prska a da daje lepo vino, koliko moje iskustvo govori.
Pogledaj sta ce ti ostali savetovati, pa sam odluci.
 
Isnogood
Ako vec mislis spalir na tri metra visine ja bih sadio lozu na 45-50cm. razmaka izmedju kalema s tim da bih prvi kalem vodio na donje zice do visine 1.6m .Sledeci kalem bi pustio iznad 1.6m,sledeci donji sprat pa gornji sprat i tako redom.Mnogo je to visine za normalnu sadnju 08m. a dobices duplu kolicinu vina s istim kvalitetom.
''v'' pri prhu je komplikovana varijanta za odrzavanje zaperaka prekracivanje vrhova zastite a i sam kazes da nemas bas mnogo vremena da posvetis lozi.Zato ti savetujem da spalir vodis pravo u vis.
A sto se tice sorte slazem se sa gospodinom zupa 100 ,kod tebe nema jakih mrazeva pa mozes saditi sta pozelis.Meni se licno najvise svidja vranac ili kombinacija hamburg-vranac,ali to je stvar ukusa pa ces morati sam da odlucis. pozdrav

- - - - - - - - - -

33o623m.jpg
[/IMG]
ovako zamisljam spalir na tri metra visine.Izvini nisam uspeo lepse da nacrtam,i ovo je tesko islo pozdrav
 
ja sam proletos posadio 40 kalema , od toga se nije primilo 14,u stvari su krenuli i posle nekog vremena se osusili,iako su imali dovoljno vlage, prskao sam ih sa ridomilom i cabrio top.Rasadnicar od koga sam ih kupio kaze da je to zbog prolecne sadnje.Probao bih na jesen da ih posadim .Najmanji mi je problem da ih zagrnem ,nadam se samo da u slucaju jakih mrazeva ,nece izmrznuti ,i pored parafina i zagrtanja?
 
I ja imam slicno pitanje. Zadnjih par godina sam sa novim kalemovima imao velikih problema. Sadio sam i u jesen i u prolece ali je vecina njih do trece godine (30% se i ne primi) propala. Ako neko ima savete za pripremu,sadnju, djubrenje i ako je potrebno zalevanje istih bio bih mu veoma zahvalan. Da napomenem da je vinograd star preko pedeset godina i da sam sadio uglavnom prokupac i smederevku.
 
Vec godinama dopunjujem i imam sve manje :D Stari vinograd bez spalira ali mi je zao da ga izvadimi posadim novi.
 
Pa onda je sve jasno. Podsada se veoma tesko prima, i kad se primi, muci se. Pokusavaj ti i dalje, ali imam i jedan savet, radim to vec godinama...uzmi i ostavi polozenice, to je sigurnije i bolje. Radja iste godine, i ne moras da se mucis da polivas ili sadis naknadno.
 
..evo, prebaceno pitanje na otvoreni forum po preporuci clana drotos (razmenjeno nekoliko privatnih poruka)..
radi se o mogucnosti podizanja samo jednog reda spalira duzine od prvog do zadnjeg stuba 56m, sa stubovima od metalnih profila koji bi bili 2,5m iznad zemlje i 0,5m uzemlji zaliveni betonom, na razmaku od 7m. Preporuke koje sam dobio u pp za sadnju loze na manjem rastojanju i formiranje spratova su odlicne ali bilo bi dobro cuti vise ideja za maksimalni dobitak...kao sto je neko pomenuo ovde - i ja sam potpuni laik i pocetnik, pa bi molio malo precizniji savet, rastojanje izmedju loze, visina stabala od kojeg se puste lastari ukoliko se postavljaju po spratovima, broj lastara po stablu, duzina lastara itd..da dodam da imam mogucnost za navodnjavanje kap po kap
Hvala
 
2r3xbgw.jpg
[/IMG]
Evo uspelo,ovako bi otprilike bilo za tri reda,nadam sa da je sad jasnije[zelene linije oznacavaju mesto za lastare a njihov broj odredjuju broj puipoljaka i ti koliko ostavis.Svaki cokot ima po priblizno 1.2m /ili krace zavisi od orezivanja/ levo desno osim gornjeg koji ide samo u jednu stranu.Za zelene lastare ostaje po 70-80cm prostora po visini,sto bi bilo sasvim dovoljno da se zadovolji uslov 5-8 listova iznad grozda.
Malo je tesno ali sasvim izvodljivo,bice malo problema sa velikim brojem zaperaka zbog male duzine zelenih lastara ali sa malo vise rada dobices maximalan rod na toj duzini spalira.
Zica od priblizno 4mm sluzi za povezivanje grana po orezivanju a ove tanje za provlacenje zelenih lastara.
za sad toliko pozz
 
... e stvarno si se svojski potrudio, hvala ti jos jednom..pa kao sto sam rekao ranije, ako sidjes ovamo dole najavi, pa da :ppozdrav: po naski
p.s. bilo bi mi drago i zupa100 prokomentarise nesto o ovome - a ja vec polako krecem sa pripremama
 
ako sidjes ovamo dole najavi, pa da :ppozdrav: po naski
Da znas da bih jako voleo da posetim tu divnu zemlju,do tad :ppozdrav:pozz
 
...eto, pripreme su skoro gotove, stubovi postavljeni, lakse mi je bilo iskopati kanal nego rupe sobzirom da ce rastojanje izmedju loza biti oko 40cm, dubina kanala 60 cm, pobacan stajnjak u kanalu...ceka se samo da stignu lozni kalemovi
i9s5.jpg
 
Nazad
Vrh