Priprema zemljišta za sadnju vinograda

Kupih neku zemlju za Borovnicu pa mi lokalni seljaci rekose da je pogodna za VINOVU lozu, pa me zanima da mi neko objasni sta su mislili t.j. kakva je to zemlja (sastav) koja odgovara za V. lozu????
 
поздрав земљаче. када од Ваљева кренеш према Шапцу и пређеш Рабас-Бранковине видећеш и остатке некадашњих винограда. земља је жутоцрвена са песком и каменчићина у себи. посна, 7-8 класа. некада су на таквим земљиштима сађени виногради у околини ваљева. састав не знам, анализу нико није вршио. зато и користе одокативну методу. у ком селу си купио земљу и како је орјентисана парцела? да ли је за садњу боровнице , по анализи, рећи ће ти провац. боље од мене.
 
JUGOistok, kiselost odgovara ali cekam detaljnu analizu!!! A kazu stariji ljudi da pogoduje vinovoj lozi!
 
орјентација је добра и за боровницу и виноград. мада, читам, је исток бољи за боровницу. рећи ће ти анализе све! тако се и понашај.поздрав! види да ли постоји тема за припрему земљишта за садњу боровнице?
 
Srna, pozdrav, kazi mi kod koga planiras da das na analizu. I ja imam nesto malo vise od 1 ha.
 
Pozdrav SaRa13 , izvini so nisam odgovorio na tvoje pitanj . bio sam osutan 4 meseca . posto zivim u RS nosit cu u Banja luku

---------- Poruka napisana u 21:33 ---------- Prethodna poruka je at 21:22 ----------

Pozdrav zupa . vidim da ova tema nije aktivna vec 4 meseca a toliko sa i ja bio odsutan , ajd da ju osvezimo ako je moguce . 21 og jan uzorao sa zemljiste za vinograd 15 ari nisam stigao podjubrit orao sa traktorom 65 do 70 cm dublje nemoze . planiram posejat soju pa kadpocne zreti onda baciti stajnjak ovciji i konjski i zaorati u jesen saditi lozu . molio bih da ispravis ako gresim unapred veliko hvala
 
Srna, sve je to u redu, naravno da može tako. Naravno da može i drugačije. Ja sam mišljenja da je bolje ovako:

što ne bi po dizanju soje, zaorao ponovo tako kako si ove godine, ali odmah. Sad ne znam kada tačno soja stiže, da ne guglam, ali poorćeš do septembra. Ta se zemlja lepo pod uticajem mraza usitni, i s proleća, kad je Bog rekao, lepo zasadiš lozom tu parcelu. Moje mišljenje je da je prolećna sadnja nezamenljiva, i da je bolja od jesenje. Sad ti vidi, kako tebi igra, tako i uradi.Ne kažem da jesenja sadnja ne valja, daleko bilo, ali proleće je proleće.
Lepo pripremiš zemljište, uravnaš ga, pa s društvom to odradiš, da te vidi Bog. Ima ovde kod nas u Župi da neko neko sadi u jesen, ali uglavnom se sadi tamo negde u drugoj polovini trećeg i četvrtom mesecu, kada je najoptimalnije vreme za sadnju kalemova.

S poštovanjem, Srđan, Župa100%!
 
Srna za prolecno zeleno djubrivo L.Moser preporucuje da se koristi bob,letnja grahorica,grasak,i zob oko 150kg semena po hektaru pa se zelena masa povalja i zeore u junu ili julu mesecu.To je otprilike vreme cvetanja a nikako sazrevanja kad gubi zelenu masu i pocinje da se susi lisce.Povaljati treba da bi zelena masa u sto vecoj kolicini pala u dno brazde.pozdrav
 
zupa i drotos zahvaljujem na savetu i razumevanju . prolece me zeznulo i ove godine posto idem zimi radit vani , al sledece godine napustam pre dab odradio vinograd i vocnjak . ostaje da sadim na prolece onda da podjubrim cim stane kisa i posejem zeleno kao sto rece drotos nadam se da nije kasno . pozdrav
 
Asto ne bi prvo posejao posto je vec uzorano i onda podjubrio i ponovo zaorao sve zajedno.Jeftinije je,a i nema potrebe toliko puta orati.
 
u pravu si iskreno receno hteo sam 2 puta da podjubrim tako bi vise pomesao zemlju sa djubrivom

---------- Poruka napisana 17-05-12 u 23:34 ---------- Prethodna poruka je 15-05-12 at 22:37 ----------

Dal je kasno da presadim par vinovih loza ili da cekam jesen ?
 
Bolje je u prolece saditi inace nema ni sadnica u prodaji u jesen.Sad spremi zemlju dobro je nadjubri duboko zaori neces zakasniti ni u prolece. pozdrav
 
Pozdrav. Imam vocnjak gde su vec 15god sljive,kruske i jabuke redovno radjeno,orezivano,okopavano,hteo bih to sve da povadim i posadim vinovu lozu. E sad,zanima me postupak sve sta i kako, vocnjak je oko 20ari.
 
Postar, prvo razmisli dal stvarno zelis da povadis taj vocnjak, ali ako si odlucio da bas zelis da napravis vinograd na tom mestu onda ok, evo mogu ti reci i kod mene je bila slicna situacija kada sam prosle godine krcio stari vocnjak i vinograd. Princip je vrlo jednostavan, poseces grane ostavis samo stablo za koje kacis sajlu i cupas traktorom ako ne ide malo i otkopas, vece zile se trudis ako mozes da pocupas da ne bi ostale kada jer kad sam radio kod mene bojao sam se da ne ostanu i da slucajno ne bih ostetio plug jer posle vadjenja te ocekuje duboko oranje. I bitno je da se povade stare zile jos i zbog raznih stetocina i bolesti koji se nalaze na njima. ako te jos nesto interesuje pitaj :osmeh:
 
Pa gledaj,radije bih radio vino nego rakiju,tj zbog toga sto je to vise sljivar. Deda to posadio jos pre 15god. Imam kazan za pecenje rakije ali ne znam,vise mi lezi vino da radim. Jos razmisljam,istina malo mi zao da to sve raskrcim,planiram praviti vinski podrum i manju kucu kod vocnjaka,abd budem za neku godinu ziveo tamo.
 
Hvala :) Razmatracu svaku opciju i finansije tj raspoloziva sredstva,polako ni Rim nije izgradjen za jedan dan
 
Postar,

Ljubav prema necemu ne menja nista u zivotu! Vidim da si se lepo zagrejao za tu kombinaciju, ako je tako, onda guraj!

Pozz zupa100!
 
Imam Cabernet sauvinonge ali bi hteo da zasadim jos grozdja ali ne znam koja bi sorta najvise pogodovala da bih kasnije mesao sa Caberneom i pravio vino od te dve sorte?hvala u napred.
 
Nazad
Vrh