Priprema zemljišta za sadnju vinograda

VETOINE,

dobro odradjeno, bolje je sto nisi ove godine odvojila, bolje ce se uziliti. Neka jos sezonu-dve, bice to odlicno.
 
zupa 100
video sam staru lozu koja nije nikad odvojena od majke.Ja sam isto radio sto i VETOINE,luk od majke prema cerki mi ne smeta i ne mislim da ga secem.Inace hteo sam da probam koliko se moze dugacko poloziti grana u zemlju pa sam dve grane -cerke -polozio 1.5m duzine i digao ih odmah na prvu zicu 40cm,treca grana je dugacka oko 3m vrh joj samo malo viri iznad zemlje.Uzilile su se dobro prosle godine i sve teraju,sad je isterala jedan lastar na sred polozene grane i nju cu ostaviti tako da cu od jednog cokota imati jos tri.Super je ovaj nacin popunjavanja sve se primi i odmah i radja:osmeh:
 
Gospodo, drago mi je sto ste se javili...
Prosle godine ideja mi je bila, kad se loza primi da je presadim na drugo mesto.
Medjutim, zakasnim ove godine i tako je ostala gde je. Na kraju se ispostavilo da joj je tu odlicno i da mnogo dobro napreduje, jos pored majke:osmeh:. Mislim da necu je ni dirati, ni odvajati. Jedino ako nesto ne zasmeta majci u razvoju... Kakva su vas iskustva?
Pozdav i sve najbolje.
 
evo kako to kod mene za sad izgleda
2a6ov0i.jpg
[/IMG]
2n7nqmd.jpg
[/IMG]
 
Ja nisam to radio u dvorištu nego u vinogradu...Mislim na položenice...Mi ih nikad nismo odvajali od " majke"...jer se desi da , nije dovoljno užiljena i osuši se...A inače takve kombinacije ne traju dugo...zavisi od sorte ...ali petnaestak godina otprilike, pa posle se osuše i majka i položenica...Mada ja imam još, mislim dve, koje su položene pre, ja mislim, tridesetak godina...e , sad reći ću vam sortu kad uzrije grožđe, da ne lupam sad...Inače pričam za uslove vinograda , bez zalevanja....
 
Pozdrav,


Imam Muskant Hambur u drugoj je godini. Svi cokoti dobro napreduju ali jedan je skroz pozuteo. Da li je to nedostatak nekog elementa u zemljistu ili nesto drugo?


Normalan cokot:





Pozuteli;





 
Ovde je najverovatnije u pitanju hloroza (nedostatak gvozdja).Hoce da se javi na krecnim zemljistima,kao i zemljistima bogatim fosforom.U svakom slucaju sto pre odraditi folijarni tretman nekom prihranom na bazi Fe-gvozdja i ponoviti na nekih 5-7 dana.Ukoliko se stanje ne popravi,a obicno se vide rezultati vec posle prvog-eventualno drugog tretmana,onda uraditi analizu zemljista i videti sta je glavni problem neusvajanja ovog mikroelementa,kao i da li ga ima dovoljno u tlu.Postoje preparati sa Fe kojim se zalivaju biljke,ali je u startu bolje odraditi folijarno.
 
Dali ste prilikom sadjenja koristili glistenjak?Ako jeste kakva su iskustva?Dali loza brze napreduje?
 
Pa ako se loza posadi na jesen, onda se korenvv sistem vinove loze ima vremena priviknuti na novije uslove na duži vremenski period. Sadnja u proleće može biti problematična u godinama kada se zima oduži i hladno vreme potraje duže od prosečnog perioda.
 
Bas tako novii. Nekada je zakon bio sadnja kalemova u prolece, sada je obrnuto. Vise nista nije kao sto je nekada bilo, izgubili smo dva godisnja doba, iz zime se ide odmah u leto i iz leta u zimu.

Sada je sadnja kalemova u martu cista lutrija. Ako sadite par komada, onda mozete kad hocete, polivate ih redovno i to je to. Mada, opet je bolje to odraditi tamo negde krajem oktobra ili u novembru, kako vam vreme dozvoli. Naravno, uz pripremu zemljista za sadnju prethodno.

Pozdrav zupa100
 
Ajde posto sam citao bas u vezi te pripreme zemljista i dubokog oranja koje preporucujete - nesto mii se tu ne slaze
Moje misljenje ide vise u pravcu podrivanje [koje se sad radi dok je zemlja suva] na dubinu nekih 80, na jesen djubrenje stajnjakom i onda oranje do dubine dokle zemlja ima kvalitet. Sta meni vredi orati na 80cm kada mi u proseku plodna zemlja sloj od 50 cm, oranjem na 80 izbcujem 30cm zute jalove zemlje na povrsinu.
 
Ratko, pa saddd...

Ako u Somboru nema kvalitetne zemlje na vecim dubinama gde ce je biti?! U Zupi sigurno ne. Sustina tolike dubine oranja (podrivanja) je da rastreses zemljiste i sto je bitnije, tu kvalitetniju zemlju ubacis na dubinu buduceg korena. Sad, nisam merio duzinu kalema sa korenom, ali verovatno je tu negde oko 40-ak cm. Logika je da jamica za buduci kalem ide do 50 cm dubine...onda moja prica ima smisla zar ne? Taj koren ce se razvijati u prevrnutoj kvalitetnijoj zemlji, jos ako je prethodno pre oranja dobro podjubreno stajnjakom...bingo! :)

Pozz zupa100 ::vino::
 
Opet vise mi ima smisla ova moja opcija podrivanjem se zemlja rastrese na dubinu, a oranje odraditi do dubine do koje ima smisla (ajd izbaciti 10-ak cm zute nije problem, ali vise od toga za mene nema smisla), a opet koji je procenat korenja loze na 50cm a koji je na 20-30cm?
 
Trazim nekoga ko ima rigolator sa traktorom 4x4 za obradu zemlje u S. Karlovcima. Da li ko zna nekoga sa rigolatorom?
 
Jeste pravilo orati sto dublje, dobro nadjubriti itd. Ponekad se zapitam, cemu oranje na 70-80cm i silno djubrenje stajnjakom, kad vinova loza uspeva na najgoroj mogucoj zemlji u naj susnijoj zemlji, ma bukvalno na kamenjaru moze da raste :sta:
 
Nazad
Vrh