Prihranjivanje pšenice

Do kada bi bio neki zadnji rok za prihranu ANom da iskoristi biljka iskoristi sto moguce vise ?? U neke njive pitanje je dal cu moci do Vaskrsa, nema lepog vremena na vidiku a i put je los
 
Ajmo malo nauke al i prakse ....sta se tu desilo?
Sve parcele okolo pokrivene snegom samo ova sa psenicom nije i ovakva situacija je cca 2-3 nedelje tako da sumnjam da joj je prijalo onih -20 od pre neki dan.

dnnbdy.jpg


zo9i7b.jpg

A ovo je slika od pre 10-tak dana....otopio se sneg a ta njiva sva zuta....veoma interesantno :sta:

ru8f2v.jpg
 
Ovih dana trebao bi da prskam psenicu protiv trava i razmisljam neku jeftinu varijantu prihrane.Da li moze kan da se razmuti u vodi i da se sipa u prskalicu.Posto njega vec imam kuci a prskalica vec ide u njivu.Ako moze koliko kg po ha ide?
 
Znam ali zato i pitamza kan.Dal moze ili ne moze,dal je neko koristio kan u prskalicu razmucen ili ne?Ako jeste koji odnos a ako nije koji odnos ide za ureu?
 
Znam ali zato i pitamza kan.Dal moze ili ne moze,dal je neko koristio kan u prskalicu razmucen ili ne?Ako jeste koji odnos a ako nije koji odnos ide za ureu?
................Ako se ne raspolaže sa UREOM nego sa AN-om, doze po jedinici površine se mogu povećati, ali je AN manje praktičan, jer se njegov amonijačni deo jednim delom gubi volatizacijom, a drugi -nitratni se sporije ugrađuje u organske spojeve biljaka................deo teksta koji je objavio inzenjer iz PSS Vrbas
AN i KAN su slicni stim da on ima i karbonatni deo
 
Kan nikako! Krec iz kana sve zivo zapusi.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Podnošljive količine UREE na 100 l vode: pšenica 2,4-96,0 kg, kukuruz 0,6-2.4 kg, šeć. repa, krompir, lucerka 2,4 kg, liv. trave 2,4-96,0 kg, duvan 0,36-1,2 kg,kukuruz šećerac, pasulj, paradajz, paprika 0,48-0,72 kg, mrkva, celer, luk 2,4 kg, krastavci 0,36-0,6 kg, kupus 0,72-1,44 kg, salata 0,5-1,0 kg. To je jedna preporuka! Druga preporuka, koju ja radije uvažavam je: za pšenicu i uljanu repicu 32-65 kg/ha UREE (radije 32 kg), kukuruz sa herbicidima ili insekticidima "na crno"u trake 10- 12 kg/ha UREE, kukuruz kod visine 10-15 cm 15-25 kg/ha UREE na otprilike 250-300 litara vode po hektaru, koliko se obično troši. Kukuruz kod visine 60-70 cm (dok se još uvek kroz njega može ići traktorom) takođe 15-25 kg UREE/ha. Znači da kod primene otopine UREE u kukuruzu sadržaj UREE ne sme biti veći od 10 %. Za pšenicu sam ja preporučivao sa herbicidima i fungicidima po 12- 15 kg UREE po hektaru. Ako je bila žuta ili zaostala u porastu, ta je doza bila i veća.Tu je dolazilo do sinergetičkog dejstva između UREE i pesticida, o čemu nisam imao vremena posebno pisati na portalu , ali je veoma interesantno. Ako se ne raspolaže sa UREOM nego sa AN-om, doze po jedinici površine se mogu povećati, ali je AN manje praktičan, jer se njegov amonijačni deo jednim delom gubi volatizacijom, a drugi -nitratni se sporije ugrađuje u organske spojeve biljaka. Zato je dobro po obavljenoj folijarnoj prihrani ili prihrani otopinom čvrstih azotnih đubriva u trake, odmah obaviti špartanje. To je tako generalno, no stvari ne treba u velikoj meri generalizirati, nego za svaku njivu konsultovati najbližu pokrajinsku poljoprivrednu savetodavnu službu! O folijarnoj prihrani soje otopinom UREE ili AN-a sada ne bi govorio, kao ni lucerke, iako napominjem da je đubrivo primenjeno folijarno, u dozi koja ne izaziva ožegotine na listu, ili čak samo otopljeno, a da ne padne na list, znatno efikasnije nego primena istog u čvrstom stanju u prihrani. No, bez primene đubriva u čvrstom stanju se ne može! Poštovani gospodine kosmark, možda je tekst duži nego što Vi volite gledati, ali imajte na umu da je poljoprivreda veoma složena delatnost! Miroslav Borojević dipl. ing. polj. DP "AGROZAVOD" Vrbas
 
Zna vecina za ovaj tekst,sve je to lepo,a kako rastopiti te kolicine uree lol ?.Pa to ceo dan da se zezas sa time ,da bi na kraju jednu prskalicu imao spremljenu :p.
 
To moze preko sita nekako kuci gde imam pritisak iz vodovoda pa mlaz vode i topi nekako,ali opet ne mogu vise od 20-ak kg da istopim na prskalicu od 400 litara ,jer se ista napuni vodom relativno brzo.A vecinu prskalica na njivi punim iz cisterne,tad nema sanse da topim ureu jer za 2 minuta je prskalica puna,jednostavno ne ide,probao sam i sav sam se ispolivao vodom :sjasi:.
 
To moze preko sita nekako kuci gde imam pritisak iz vodovoda pa mlaz vode i topi nekako,ali opet ne mogu vise od 20-ak kg da istopim na prskalicu od 400 litara ,jer se ista napuni vodom relativno brzo.A vecinu prskalica na njivi punim iz cisterne,tad nema sanse da topim ureu jer za 2 minuta je prskalica puna,jednostavno ne ide,probao sam i sav sam se ispolivao vodom :sjasi:.
Kad punis cisterne kuci sipas i ureu to uradis 2 dana ranije nego sto prskas i bude spremno to jest otopi se samo:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh