Prihrana voćaka organskim đubrivima

Ja nisam video ali dečko koji je bio kod mene u zasadu a ima sličan u Bosni ,prihranjuje sa pilećim stajnjakom tečnim kaže da je pun pogodak .Podelio je deo koji prihranjuju i deo koji ne . Kaze da je razlika veoma vidljiva. Neznam detalje ali planiram da ga posetim .
 
vocar,da li je pametno sad pustiti tanjiracu par puta pa na jesen djubre koje bi onda i moglo mozda da se izfrezira!
hvala
 
Ja nisam video ali dečko koji je bio kod mene u zasadu a ima sličan u Bosni ,prihranjuje sa pilećim stajnjakom tečnim kaže da je pun pogodak .Podelio je deo koji prihranjuju i deo koji ne . Kaze da je razlika veoma vidljiva. Neznam detalje ali planiram da ga posetim .

Tvrdim da dobro izbalansirano organsko hranivo može potpuno zameniti mineralna đubriva a dugoročno bi prinosi mogli biti i znatno veći.
 
Pitanje je da li bi ikad moglo da nadmaši vještačko (u smislu prinosa). Skoro sam malo diskutovao na jednom dijelu ovog foruma koliko je stajnjak bitan, za neke je čak i štetan. :)

mirkem, ne bih nikome savjetovao tanjirače u voćnjaku, ali ako je to jedini način da razbiješ ledinu i ukrotiš korov, može, ali ne preblizu stabala.
 
pretpostavljam da je plug onda tek neprihvatljiv...ne kazem za moju pricu,nego cisto informativno!?
veliko hvala u svakom slucaju
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Vocar,šta uraditi sa ovom travom?da li samo kositi ili još neke mere preporucujes?
naravno i svi ostali mogu izneti svoje misljenje,meni će to veoma značiti.veliki pozdrav
 
Imam ponudu za čist glistenjak, bez zemlje, čist čist, miriše milina :) Traži mi lik 200 dinara po džaku, tačnije to je kesa za đubre ona veća, debela, ne mogu da ocenim koliko tu ima kila ali recimo oko 10.

Jel to OK cena? Ja u principu i ne znam gde bih kod mene u kraju drugo kupio nego kod njega.

Koliko se to baca po voćki? Otprilike me zanima, nisam radio analizu zemljišta, koliko otprilike da bacim na 4godišnje i 6 godišnje trešnje, kao i na ove na jesen posađene? Koliko se stavlja prilikom sadnje kad budem sadio na jesen, da li se stavlja u rupu, meša sa zemljom ili može i čist glistenjak ili je bolje da se stavi odozgo?
 
Ja sam jesenas sadio oko 250 vocaka i u svaku rupu sam stavljao oko 4 lit. humusa ( glistenjaka ) to je otprilike 2 kg .Sve se primilo i super je za sada .
Ja sam plaćao 8 din. litar humusa .Planiram da pravim leje za gliste i samo humusom djubrim voćnjak .Na voće koje je već veliko planiram da bacam od 8 - 10 lit.
Po knjigama 1 kg. humusa menja više kg stajnjaka .
 
Kako to litar merna jedinica, zar nije u čvrstom stanju? Ja ću onda na jesen kad budem sadio u svaku rupu da stavim i glistenjak, da li da posadim samo u glistenjak ili da mešam sa zemljom ili pak glistenjak da stavim odozgo?
 
Ja sam prvo stavio tanak sloj zemlje na zile,nagazio pa onda glistenjak pa opet sloj zemlje i nagazio .Zalio svaku sa 10 lit.vode i zagrnuo zemljom . Svaku voćku koju u buduće budem sadio ovako ću raditi .
Sav je nekako rastresit i vazdušast.I u poljo apotekama se prodaje i vrećama na litre a zašto ne znam .
 
A to misliš pod litre...da, ona zemlja za cveće se prodaje na litre iako je pakovana u džakove, to mu dođe kao koliku zapreminu saksije može da napuni, zato je u litrama...
 
Zemlja za cveće je neki supstrat gde izmedju ostalog ima i humusa dosta . može biti da je zapremina saksije merodavna .
 
Odlična je i ona, ima mikroelemenata i NPK, ali je mnogo skupa za ove potrebe, treba mi ceo džak za jednu voćku a košta do 300 dinara. Ovo za 200 dinara imam za tri voćke.
 
pa meni lično nije skupo ako ima primetne razlike, barem u fazi sadnje, pošto sam sam kalemio sadnice, ne marim da dam i 100 kinti po jednoj za glistenjak ako je primetna razlika, da budem siguran da će prve, najkritičnije godine sve da zabuja :) da mećem onda čist glistenjak samo u rupu?
 
Nazad
Vrh