Prihrana voćaka organskim đubrivima

.Kad dodje jesen ući u freziran voćnjak sa ljudima kao i mehanizacijom koja vuče kompresor za orezivanje je katastrofa .
Uh, znam.
I ja sam se zeznuo (jbg tako se namestilo) da sam jedne godine bas kasno u prolece, mislim da je cak neki jun bio, poslednji put prosao tilerom i do kupljenja sljiva se to nije sleglo. Sreca da je bilo relativno suvo vreme pa sam jos i srecno prosao.
Od tada pokusavam ovako i uglavnom uspevam.
U jesen tiler, i tako ostavim da prezimi, cim se malo osusi poravnam to tanjiracom. pa drlajcom a zatim predjem valjkom. Posle u redu herbicid a izmedju malcer (ili tarup, verovatno mislimo na slicnu masinu) Ja sam svoj malcer ("helikopter") sam pravio i savrseno radi. Prolazim njime nekoliko puta i dobijem zaista "park" u vocnjaku kroz koji bez vecih problema idem sa prikolicom punom sljiva npr.

Mali problem je rezidba jer nije bas zgodno ici po povrsini koja je obradjena tilerom ali i nije to neki narociti problem.
 
Opet bezis od teme vec bi o meni ?

Uf uf al smo bitni kolega? Upravo ti bježiš, nego sam te samo pohvalio da si uvidjeo sam kako si lupao tamo, a sad udaraš kontra teoriju. :) Neka, bitno je da učiš. Sad lijepo nastavi i imaš moju podršku.
 
Koren leske je relativno plitak i posle 4 god.ide dosta u sirinu i sam zbun dobija tada mnogo na bujnosti, pa samim tim i freza gubi smisao zbog žila i korena.Tarup ili malčer lepo nabije zemlju ( varijanta sa čekićima ) tako da se moze bez problema koristiti mehanizacija.U jesen proći podrivačem izmedju redova sa jednim ili dva redna tela ,milina .E onda ostaje problem djubrenja u tako nabijenoj zemlji kada treba uneti recimo stajnjak i ufrezirati.
 
U jesen proći podrivačem izmedju redova sa jednim ili dva redna tela ,milina
Cek, a sto ne tilerom, podrivac sa vise radnih tela, (ja koristim sa 9 i vuce ga imt 533, imam negde sliku verovatno cu je naci kasnije da je postavim ovde) moze radi na relativno malim dubinama a pre njega razbacas stajnjak?
Naravno moras da lovis vreme kad pokupis lesnik a pre nego sto bas zakalja.

---------- Poruka napisana u 22:54 ---------- Prethodna poruka je at 22:41 ----------

evo nadjoh sliku

 
Poslednja izmena od urednika:
Ja ne :)
U medjuvremenu sam nasao i postavio sliku.
To je depozitor mineralnih djubriva, fantasticna stvar, samo skupaaaaaaa!
Mada moze da se uradi u homemade varijanti z arelativno male pare.
 
E to, s tim da se radna tela, pacje noge ili koplja, mogu menjati.
Savrsena masina za obradu povrsine u vocnjacima, zapravo za tu namenu i konstruisana.
Ostavlja ravnu povrsinu bez razora ili slogova sto je veliki problem ako se koristi klasican plug.
Losije prevrce zemlju, dakle losije prekriva vecu travu pa se pethodno mora trava ako je ima usitniti, ali u kombinaciji sa malcerom savrsena stvar.
 
I ja imam ovakav sličan kultivator.
Sam sam ga pravio i odlična je stvar, ali u kombinaciji ili sa frezom, ili sa plugovima (malim voćarskim). Kada sam đubrio, bacio sam đubre i onda zakultivirao.
Ne znam kako je kod vas, ali kod mene se uvjek može uhvatiti da se baci đubre i zakultivira.
Samo treba na vrijeme kupiti, spremiti mašinu i čekati povoljasn trenutak (u jesen naravno). Ne kažem možda see i može desiti jednom u 10 godina ali baš svake godine sumnjam.
E sada uvjek ima ljudi koji će naći razlog da pravdaju to što nisu nešto uradili, ali to je već njihov problem.
 
Postoji vrlo bitna faza koju je potrebno uraditi, ako je moguće, pre unosa stajnjaka u zemljište. To je sazrevanje stajnjaka.
Da li ga kao svež unosite ili je on već sazreo ?
 
Poslednja izmena:
Ja sam uvek stavljao ugoreo stajnjak , nikada svež. Imam trenutno neku količinu svežeg koji ću ostaviti do jeseni .Pa ako bude lepo ugoreo bacamo .

Šta kad padne kiša i kad se ne može ući u voćnjak od blata poslije te obrade?

Dešavalo mi se pred prošle godine da izfreziram i bude pod konac .I onda mi kiše nisu dale da udjem dosta dugo , takav sa problem imao sa korovima da je to bilo strašno .Bilo je gorušice( sa žutim cvetovima drvenasta biljka ) po 2 metra visine .
 
pozdrav prijatelji...
imam 100ak stabala sljiva od oko 10ak godina.sticajem zivotnih okolnosti zadnje 3-4 god nisu uopste dobile potrebno vreme,rad i paznju.
dole je neka trava,samonikla...sta predlazete da li da se malo pusti tanjiraca izmedju redova i posto imam neki ovciji stajnjak koji stoji 3-4godine da li valja da se malo baci i kad?
nemojte zameriti ako u pocetku bude nekih laickih pitanja,bavim se drugim stvarima,mlad sam a imam zelju da bar vikend provedem u selu i oko sljiva.
hvala veliko u napred i veliki pozdrav
 
Mikem, bilo bi mnogo bolje da si stajnjak bacio u jesen, pa da je preležao zimu. Međutim, ako se odlučiš da sad pribaciš stajnjak (što se može naravno), bilo bi dobro da ga isfrezaš jer ćeš u suprotnom potaknuti rast korova, te samonikle trave i razvoj raznih štetočina.
 
da,to sam procitao negde u tvom postu...a tesko mi je da ufreziram jer je dole cvrsta podloga,malo je to bilo zapusteno pa sad ja pokusavam da to dovedem u red...
 
Šta mislite o korištenju, kokošijeg đubreta (koji je odstajalo godinu dana) u zasadu višnje u 6 godini?
Naravno mislim na jesenje đubrenje, a ne sada.
 
Od brojlera ili nosilja? Moja iskustva su pozitivna, posebno kod pravljenja tečnog đubriva od živinskog stajnjaka (imamo temu u povrtarstvu). Miks sa kravljim je još bolja prihrana.
 
Nosilja prvenstveno.
Mada blizu mog voćnjaka se nalazi matično jato, i to je jedan poseban način uzgoja koka, podni sistem, ali stelja stoji godinu dana, to đubre mi je skroz blizu i napolju je već godinu dana, djeluje mi kao dobro prerađeno.
Ja sam sipao đubre od koka nosilja u 2 godini i svima bi ga preporučio, ali sad je već 6 i nisam sigutran da ne izazovem bujanje stabala, koje mi ne treba nikako.
 
Nazad
Vrh