Predsetvena priprema zemlje

Poslednjih 3ha spremano za kukuruz.Proljećno oranje ,zapeklo ko sam vrag ,ali spremilo se nekako.

[video]http://youtu.be/1cqX69cIx68[/video]
 
ja sam danas pripremio zadnjih dva jutra (od toga sam jedno i poorao a ovo na slici je orano u subotu) to jos sutra posijem i nadam se da necu vise morati razmisljati o sjetvi kukuruza do slijedece godine.

f6f91c7e.jpg


7b9b3205.jpg


57e9772d.jpg




574590cd.jpg




47036ea7.jpg
 
Danas sam orao ovu zakorovljenu parcelu.Kad sam krenuo obradovalo me kako lepo ide.
Tako je išao deo gde je bio suncokret a gde je bio kukuruz se "cepalo".
P4250081.JPG

Posle podne je bačena urea i 2x tanjirano .
P4250085.JPG
P4250082.JPG

Ako vreme dozvoli prekosutra će biti posejana.
@Dragan 82 parcela je 4,5 kj ili oko 2,5 ha.
 
Parcela je ekstra , a vidim da se solidno oralo. Ipak ne bi bilo lose za iducu godinu da se naoruzas sa jednu RD.
 
Prednosti su ogromne pri upotrebi RD. Jos nisam cuo da se neko sa RD vratio na tanjiracu.
 
Ja sam na RD potrošio Rakovicu 120 ,a da ne pričam još o dve koju su potrošile kolege u firmi gde sam radio.
Pre par dana me zvao stariji veliki poljoprivrednik da mi nudi na prodaju RD od 2,5 m u odličnom stanju.Imala je noževe u super stanju i zadnje kačenje sa izvodom za kardan.Marka je bila peguraro(nešto tako).Mene nije interesovala i on je prodao nakupcima iz srbije za 500 evra.Ponavljam da je bila ispravna i u odličnom stanju,a on je prvi vlasnik.
Eto koliko RD cene i koriste u mom kraju.
 
Ja je nisam nikad imao ali sam gledao kako radi .Bilo je i ove godine situacija kad bi RD bolje uradila poso ali to je zbog lošeg oranja , ili u proljeće ili neravno i sl.
Kad je oranje ravno i dobro promrzlo sjetvospremač i piči Još mi se više svidja teška drljača sa 2 r valjaka ili kembridžem , ako budem u mogućnosti gledaću da je kupim.
 
RD je odlična stvar,ljudi nemoje pričati gluposti.
U mome kraju se masovno koristi i nitko nema nekaj protiv njih,tanjurače niko ne koristi u mom kraju tko se ozbiljnije bavi poljoprivredom.RD ide direkt na brazdu nikakva tanjurača ne mora prije ič jer neče tak ljepo usitnit zemlju.

Moja RD u pripremi tla za setvu kukuruza:
sezona-2011-foto_13023700_17421657_18662320.jpg

sezona-2011-foto_13023700_17421657_18662318.jpg

sezona-2011-foto_13023700_17421657_18662317.jpg


Kod mene je problem što je malo slab traktor samo 85ks,pa ne mogu brže od 4.5km/h da idem,da je traktor 120ks 8km/h bi išao bez problema,jedan prohod i rješeno.
 
Tu gde radim,zemlja je pored Begeja,pa nismo hteli da posejemo zito do begeja jer hoce da izade kad se topi sneg krajem februara i u martu...pa smo ga samo jednom tanjirali sa teskom tanjiracom u jesen.bilo je vode do zita kad se povukla isao sam samo sa RD i dobro ga je uradio..
 
A tako radim i one parcele koje nisu uzorane.Prvo predemo sa teskom tanjiracom pa malo susi pa RD i sejemo.Samo treba jako potrefiti da ne bude zemlja ni jako susna ni vlazna...vidi se to po tanjiranju..
 
Spremio sam sa RD ove godine preko 200 hektara i zadovoljan sam kako radi. Brzina kretanja je zavisila od toga koliko je zemlja bila neravna i iznosila je od 6 - 10.3 km/h ( brze nisam smeo da probam jer sam se plasio da cu polomiti RD ) a bilo je parcela koje nije mogla da spremi jer su bile jako neravne tako da sam presao ispred nje sa setvospremacem da koliko toliko poravna. Potrosnju sam merio jednom i iznosila je 6.3 lit / KJ sa zakacenom sejalicom pri brzini od 9.2 - 9.3 km/h ( setva soje )
 
Imamo RD, drljaču sa pačjim nogama i dva reda valjaka i otkad su ta dva stroja stigla u dvor sjetvospremač je odmah bio na prodaju i još je uvjek a tanjuraču koristimo za uvratine ili tako nešto ako zatreba, eventualno njivu koju istanjurat.

DSC00197.jpg


DSC00260.jpg




 
To kakvu ti zemlju imaš i pripremaš ja ne bi ni pripremao nego odmah sejao.Na ovim zadnjim slikama bi bilo dovoljno da si mesto Rd išao samo sa kembridž valjkom.Efekat bi bio isti.
Očigledno je da većina vas ne zna sa kakvom zemljom se mi(Opštine:Sečanj,Žitište,Kikinda,Bečej,Crnja...) borimo.
 
Nazad
Vrh