Predsetvena priprema zemlje

5 m bi mu bila teška ona bas teška drljača sa debelim klinovima, ali 5 m lagana sa pačjim nogama ili tako nešto, to ide bez problema.
 
moj drugar tera tupanjac tesku drljacu 4.5m sa 1025 i kaze mu je knap,ponekad mu je i tesko zbog propadanja!za 1221 ta od 4.5m bi bila taman!
 
Bolja je zato što radi isto što i sjetvospremač samo što manje izbacuje zemlju iz dubljeg sloja na površinu.
To važi za setvospremač sa onim "krivim " S oprugama(da ih tako nazovemo sad),koje znaju da izvuku prilično vlage a i grudve, ali da li je bolja od setvospremača sa ravnim S oprugama?
 
S tim nisam radio , trebalo bi da je bolji po tom pitanju .
Moj cilj u pripremi zemlje za sledeću godinu će biti (ne znam se drugačije izraziti) : "da zemlju što dublje obradim i nadjubrim , a da je što manje prevrćem".
Šta mislite o tome i kako izvesti? Malo ću probati sa plitkim oranjem (ili tanjirajnem) i podrivanjem.
Pala mi je na pamet i jedna glupost , i probao sam ali na maloj površini , duboko oranje s plugom sa skinutom daskom , samo raonik i prednji dio daske.
 
I dobio si jako rastrešenu zemlju, koja se ponaša bolje nego ona što je orana. Zar ne?
 
Ma da Branko , samo to treba doraditi , nismo baš opremljeni za to , uglavnom naše sijačice se teško snalaze sa svim ostacima od prošlogodišnjih usjeva i korova , ali ima tu nešto.
 
Gledao sam u radu IMT 577 DV sa 24 diska tanjiracom vucenom. Fantazija kako je dobro uradio zemljiste. Ne znam kojom je brzinom isao, ali je bilo dovoljno brzo i solidno duboko. Da li moze i vecu da vuce? Verovatno moze, ali to nije pos'o.
 
Pitanje. Koja bi teska tanjiraca odgovarala za Imt 577 isljucivo na oranje ili tanjiranje za zito u jesen?

Ja sam po oranju vukao 1. brzom V28 tanjiracu ali na tockovima tj. na granicniku spustanja tockova jer je zemlja zaustavljala baterije kada sam probao da podignem tockove. Dubina rada je bila solidna. U spremanju za setvu psenice sam u zavisnosti od stanja vukao istu tanjiracu 1. ili 2. brzom ali je mogla da ide i sa podignutim tockovima. Slika ima u temi Tanjirace i postavljene su pre nekih 13-14 meseci.
 
Ja sam pogresno napisao.Mislio sam na tesku drljacu pijana posla napisao tanjiraca.Izvinjavam se ljudima koji su se trudili da odgovore,vec sa kupio tanjiracu od 28 diska nosenu.
 
Ovo je parcela koja je godinu dana bila pod vodom,danas je napokon kako tako posejana.Biće nejednako nicanje ako ne padne kiša uskoro_Ovo će biti ogledna parcela pošto je sejano dva hibrida kukuruza .Jedan je BC 418 , koji smo dobili kao socijalu za poplavljene parcele a pored je AS 54.
P5040124.JPG

P5040127.JPG

P5040129.JPG

Da napomenem da je u ovom delu atara obradjeno i posejano možda 10-ak procenata površina.
Sutra ima da posejemo 6 kj i za ovu godinu će zvanična setva biti gotova.
Ako se u dogledno vreme povuče voda iz nekih depresija usejaćemo nešto a ako ne može ostaće 2-4 kj na 4 parcele.
 
Prilikom obilaska parcela malo sam gledao stanje vlage.Gornji sloj je izuzetno suv i grub (dubina oko 4-5 cm).Parcela je dugo bila pod vodom ,tanjirano 3 puta ,posejano ,podrljano i ošpartano izgleda ovako.
P6010073.JPG

Sloj od 7-8 cm je nabijen ali ima vlage iako je palo malo kiše posle povlačenja vode.
P6010080.JPG

Dublje je zemlja mekša i ima dosta vlage
P6010081.JPG
 
Teska drljaca je prava stvar za pripremu,ali najbitnije je zatvoriti zimsko oranje.
Najkvalitetniju drljacu zasad radi tupanjac,dobar ram,dobri rotori..
 
Nazad
Vrh