Predsetvena priprema zemlje

Ja koristim glatki valjak od 3 metra (punjen vodom) za pritiskanje zemlje i nikada nisam imao problema sa pokoricom.
Ovog proleća se pokazao odlično.
 
Ne bi znao da kazem razliku izmedju prvog koji se sastoji od glatkih diskova i druga 2 kembridza. Moj brat kojisti isti kao onaj sa prve slike. I stvarno nemam reci o tom valjku. Od kad ga imamo od tad je brat poceo sve da valja. Kukuzuz , zitarice i sve ostalo. Posle njegove primene bolje i herbicidi uspevaju. Josuvek ni je poceo da valja psenicu u prolece , a video sam da to svajcarci rade. Oni obavezno u prolece valjaju psenicu , kazu da bolje bokori i da zatvore zemlju posle mraza koji je bio tokom zime. Kembridz sa srednje slike. Sem sto je preskup za nase novcanike , to je i novija generacija kembrudz baljka . On se koristi da se njime valja oranje , a za njim ide RD i za sve ostalo kao i ovi valjci.
 
Za moju zemlju, koja je sada tanjirana ,nema potrebe za valjanjem.Treba sejalica za direktnu setvu .Ispod grudvica je sloj vlažne zemlje ali je tvrda pa klasična sejalica nemože da otvori brazdu.Ako je i otvori nema sitne zemlje da prekrije seme .Problem u svemu ovome je ne izmrzla zemlja koja je dugo bila pod vodom .
Videli ste slike tragova od kombajna,sada su oni zatrpani grudvama, Šta tu valjak pomaže ?
Rešenje po meni je ,otvoriti setveni sloj da se suši,sačekati kišu,preći spremačem i tada sejati.
 
Ako imas nekog u selu koji ima slican valjak , slobodno probaj da ga iznajmis od njega. Pa ces videti razliku. Valjak je tezak 1000kg na 3m svoje sirine. On ostavlja tragove po dvoristu u sred letra kad je najveca susa. Sto onda ne bi mogao da sitni grudve.
 
potreban je traktor 539, a i za sve ostale moze 539. Nisam probao da radim sa onim od 3m , jer su mu klinovi veci , pa ne mogu da ga kacim , a li sam prosle godine imao isti od 2,3m i njega je brat sa lakocom nosio sa 539. Znaci 2.3m dvoredni.
 
Ako imas nekog u selu koji ima slican valjak , slobodno probaj da ga iznajmis od njega. Pa ces videti razliku. Valjak je tezak 1000kg na 3m svoje sirine. On ostavlja tragove po dvoristu u sred letra kad je najveca susa. Sto onda ne bi mogao da sitni grudve.
Slažem se sa tim da razbija grudve ali problem je što ne mogu da posejem,ustvari mogu ja da prodjem sa sejalicom ali to je bacanje semena.
 
E to je vec problem. Jer sejalice za direknu setvu su stvarno redke. Ustvari tvoja njiva je idealna za nekog proizvodjaca sejalica. Bas u takvu njivu on bi trebao da nam pokaze kako radi sejalica , a ne u lakim i peskovitim njivama.
 
Većinu prezentacija, poljoprivredne tehnike koje sam posetio su organizovane u Bačkoj.Jedan od razloga zašto se prikaz mašina u radu ne organizuje u Banatu je udaljenost od sedišta uvoznika (troškovi transporta ) a drugi ,verovatno bi se razočarali u sopstvene mašine.
Imam nekoliko parcela koje bi im ponudio da ih kvalitetno zaseju.:sta:
 
ja imam valjak kao sa poslednje slike dragana82!zahvat 2.2-2.3m,nosim ga sa 539 bez problema!valjak sa njegove prve slike je stari model valjka a ovi drugi su noviji i oni imaju ravne i nazubljene diskove!ravni diskovi nalezu na osovinu dok nazubljeni imaju dosta lufta oko osovine tako da setaju!
5lup9c.jpg
 
Imam ja valjak sa prve slike kao sto je clan dragana82 postavio.
Samo sto je od 4m i placen je 140e pre 4-5godina da clan KishRobert ne kaze da kosta 5000e :)
 
Nazad
Vrh