Predsetvena priprema zemlje

Cici...kako polomio...opruge ili ceo ram?koji ti to setvospremac?

Opruga kad se polomi i ne racunam u lom. Setvospremac je neke strane proizvodnje, kupili smo ga polovnog pre 4 godine i nije nesto preterano jak. On bi bez problema posluzio u nekoj "pitomijoj" zemlji ali tretman u nasoj zemlji ne moze da izdrzi. Lomio sam ga svugde pa cak i ram koji je 9 x 9 cm debljina materijala 6mm.

Za sledece prolece cemo morati da nabavimo nov setvospremac ali tu nastaje najveci problem. Koji kupiti? Ovi domaci jako lepo i masivno isgledaju ovako na oko ali kvalitet materijala je nula. Kolega je ovog proleca kupio noseni germinator ( od jednog domaceg privatnog proizvodjaca ) od 7 metara i covek se uplasi od njega kad ga vidi koliko je masivan i jak ( ali nije bas tako). Vuce ga sa traktorom od 175 ks i ne moze da ide sa njim brze od nekih 9 km/h jer traktor ne moze da ga vuce brze a ipak ga je izlomio na milion mesta. Rupa u koju se kaci toplink je vec elipsastog oblika, polomio je "piramidu" koja nosi ceo spremac, otkinuo i iskrivo je skoro svaku sekciju rotora. Ono sto je krivio bez ikakvog napora se ispravlja sa nekoliko udaraca cekica. Taj germinator ima 4 tocka iako bi se germinator trebao vuci bez tockova ( na prednjim i zadnjim rotorima). Kada podigne skroz tockove da ide na rotorima onda se obavezno negde iskrivi ili odlomi neki rotor. Decko koji radi sa tim germinatorom stvarno ga pazi i cuva koliko je moguce ali ne pomaze. Rekao mi je da planira prvi dan da ide na sajam i da poprica sa proizvodjacem jer je dobio garanciju od 2 godine i ako mu ne priznaju sledeci dan ce da parkira germinator ispred ulaza na sajam da svi vide. Koriste se materijali koji su malo kvalitetniji nego da je napravljen spremac od pekmeza. Znam da cete reci kako ovaj ili onaj domaci proizvodjac ima kvalitetne setvospremace. Tako je, ali to sve vazi do sirine od 4 - 4.5 metara. Posle te sirine nastaju problemi jer obicno gvozdje od koga se pravi ne moze da izdrzi otpor teske zemlje koje dolazi sa vecom sirinom setvospremaca. Resenje su poznati svetski proizvodjaci ( Lemken, Gaspardo, Kverneland ) ali oni kostaju kao pola mog NH-a a ja ne radim toliko zemlje da mi se to isplati a i ne mogu da isfinansiram da dam toliko novca za obicnu prikljucnu masinu..... neznam sta da radim. Ima neko neku pametnu ideju sta kupiti?





@Diklofen........zaboravio si da dodas i nas pacenike iz opstine Plandiste :)
 
Poslednja izmena:
Te Rd kod mene u tesku smonicu nebi imale klinove posle 200h, i to ako bi mogao neki traktor da vuce.

I ja sam mislio da ce tako biti ali to je napravljeno od kaljenog materijala a ne od gvozdja tako da izdrze. Neko je vec postavljao ovaj snimak ali cu morati da ponovim. Kada ga budes pogledao promenices misljenje.

 
Kad sam ja bio pisao da je imt fop bio sila za sve te danasnje suse koje prave spremace,vi ste mi se smejali.
Sad i kurta i murta pravi spremac,a kvalitet izrade je ok,al' kvalitet samog materijala je ravna 0.
 
Prava RD ide u svakakvu zemlju a pod pojmom "prava" RD smatram:Amazone,Lemken,Maschio,Alpego,Pegoraro,Regent,i treba kupit jaču izvedu ili najjaču ako je težak tip zemljišta,i verujem da neče bit problema.


@cici:gledajte malo poznatije proizvođače,i sami ste rekli da su to skupi strojevi ali kod njih je kvalitet neupitam i ti strojevi traju jako dugo vremena..U HR mnogi hvale PECKA,strojeve pa pogledatje i njih.
 
Za klinove nije problem teska zemlja , nego peskovita zemlja. Jer znamo svi da pesak ( minerali ) brzo trose klinove , isti je slucaj i sa plugovima u peskovitim zemljama.

Video sam da postoje ojacani klinovi za Leli RD , ali su 4x skuplji. Pre nekoliko dana sam upoznao seljaka koji ima dve RD leli od po 2.5m i na njima ima razlicite klinove . To je namerno uradio , da bi video kvalitet tih skupljih klinova , i kaze da se isplati postaviti takve klinove.
 
Kad sam ja bio pisao da je imt fop bio sila za sve te danasnje suse koje prave spremace,vi ste mi se smejali.
Sad i kurta i murta pravi spremac,a kvalitet izrade je ok,al' kvalitet samog materijala je ravna 0.

Pre 3 godine kada mi je veliki spremac opet "bio na bolovanju" vukao sam FOP 3.7 sa Fiatom od 180ks i uradio sam 100KJ i nigde ga nije polomio. Veci FOP-ovi spremaci su isto bolovali od loma jer onaj od 6.1 nema mnogo jacu konstrukciju od 3.7.
 
Kanda vi neumete da se obuzdate od dodavanja gasa na tim velikim traktorima,
pa onda nije ni cudo sto sve skrjate..."daj jos malo brze,uf al' ide dobro"....nikad dosta....i onda naravno da ce te i montirac polomiti.
 
Kad sam ja bio pisao da je imt fop bio sila za sve te danasnje suse koje prave spremace,vi ste mi se smejali.
Sad i kurta i murta pravi spremac,a kvalitet izrade je ok,al' kvalitet samog materijala je ravna 0.
u pravu si zato je i imt setvospremac skuplji ali na duze se itekako isplati,a ne privatni pa ih varis posle 20 ha ako i toliko izdrze bez varenja,imt je jedini imao u Srbiji masine za izvlacenje celika pa im je i materijal samim tim bio kvalitet,a ne sada prave setvospremace od cevi,robu koju uzimaju nedobijaju uvek istog kvaliteta svi bi da zakinu ali zato dosta farbe,cena za 40 posto jeftinija i evo prolaska kod nas poljoprivrednika koji nazalost gledamo da se ustedi svaki dinar pa nam kasnije neko drugi kriv
 
Kanda vi neumete da se obuzdate od dodavanja gasa na tim velikim traktorima,
pa onda nije ni cudo sto sve skrjate..."daj jos malo brze,uf al' ide dobro"....nikad dosta....i onda naravno da ce te i montirac polomiti.

U prvom prohodu ne prelazim 10 km/h na 1700 obrtaja jer mi je vec odavno jasno da ovaj moj ne moze da izdrzi. A prijatelj kao sto sam napisao ne moze da ga vuce brze od 9 - 9.5 km/h. To su neke normalne brzine za rad sa setvospremacem, cak i nije neka brzina
 
Kvalitet je uvek kostao tako je bilo i bice,meni kao malom proizvodjacu nije rentabilno da dam 700e na IMT-ov kad sam kupio Majevicin koji me sa prevozom,farbanjem i par opruga kostao bez malo 400e,a kome treba da mu radi ceo dan pun gas nek otvori kesu.
P.S. Imate na sajtovima banaka oduzete sa licitacije pa se tamo nadje strani za nesto manje para.
 
@Diklofen...........Necu te zamoliti za uslugu preko privatne poruke jer se tice ove teme. Video sam u Boki pre par godina da je Valmet od 190 ks vukao Kvernelandov spremac od 6 - 7 metara kod Matijevica. Da li mozda imas nekog poznanika da radi na tom imanju pa da se raspitas kako se pokazao?
 
Da @diklofen , o tome se radi , ove kolege iz nekih dijelova Hrvatske imaju takvu zemlju (i kod nas ima take ponegdje) , koja je laka za obradu , i sad oni hvale RD , a u stvari ta zemlja se sama radi , i što ti kažeš , mogli su odmah da je siju , ja nevidim da je nešto lošija i ispred RD :haha:
Oni ili neznaju šta znači teška zemlja ili se prave ludi.
Skoro sam pripremao zemlju za sjetvu , a preko kanala čova priprema tablu 50-60ha, s nekim Zetorom ,vjerovatno oko 120ks i rotodrljačom. Mili nekom sporom brzinom , mislim da sporije nema , i malo malo staje i nešto šarafa.Kaže ako ide malo brže diže temp. a motor mu dobar.
I dalje mislim daje za tešku zemlju zakon zimski mraz , pana proljeće sjetvospremač ili teška drljača u kombinaciji sa kembridžom ili valjcima.
 
Ja bi preporučio Fop setvospremač.Rođaci imaju od 6.6 i 9.6m i ove godine su se pošteno namučili u spremanju(kasno oranje,ne izmrzlo,tvrdo kao kamen)S opruga sam bog zna koliko su promenili ali ni na jednom ništa nije puklo.Koji setvospremač kod njih izdrži da ne pukne i slomi se,pravi je.Prvi prohod idu bez valjaka na spremaču koliko god može u zemlju(do gredelja)mislim da je to dovoljan test.
 
Nisu ni ti FOP setvospremaci izmedju 5 i 8 metara nesto preterano jaki ali su bolji od 90% setvospremaca domacih firmi. Ovi manji od pomenutih imaju da kazem istu osnovu kao pomenuti pa zato ne stradaju a veci su uglavnom vuceni sa 'kadrom' osnovnom gredom i kvalitetnim materijalom.
U selu kod nas u poslednjih par godina ima kipljena 2 veca setvospremaca FOP mislim da su oko 5 metara oba i znam da dosta rade koliko sam do sada zapazio bez ikakvih gresaka i kvarova. FOP germinatori su prave sprave za spremanje zemlje jedina im je mana sto prave prevelik vucni otpor spram ucinka pa ih mnogi izbegavaju. Na istoj radnoj dubini sam isao istim stepenom prenosa sa germinatorom od 3 metra i setvospremacem Tinaz 4.5 metra i Minav 4.7 metara. Inace, FOP pravi setvospremace i germinatore po licenci Kongskilde koji se i dan danas prave u originalu kao sto su i iz FOPa.
 
E to je prava stvar , planiram tako nešto da kupim najesen ako ikako mognem.Imam sjetvospremač 5.5m ali mislim da je ovakva teška drljača još bolja . Dali postoji kombinacija sa valjkom nazad sličnim kembridžu?
Lalo možda ti znaš jeli lakše ili teže vući takvu drljaču ili sjetvospremač iste širine?
Inače kad se ujesen dobro uzore da bude ravno , možda ako treba odma nečim poravnati ili imati za plugom nešto , i pred sjetvu s teškom drljačom odgovarajućeg zahvata (npr oko 5m za oko 150ks) i piči, ne pada mi napamet da milim sa RD.
 
Uzmes malo uze, teras brze! Ja cu videti da uzmem 4.5 ili 5 metara za 1221. Video sam uzivo kako radi ta drljaca, spremaci joj nisu ni prineti.
 
Nazad
Vrh