Predsetvena priprema zemlje

ajoj ja sam imao sedam puknuti i njih sam vario 5x ukupno 35 uglavnom prvi i drugi red zemlja kao beton tvrda
 
Onu ne uzoranu parcelu ,koju sam probao spremačem raditi pa nije išlo,juče dva puta potanjirao.Moglo bi se sejati ali opet pošto idem suncokret nije to to.Sutra ću ranom zorom preći setvospremačem i kako god bude ide setva suncokreta pa valjanje pa prskanje ukoliko bude kiše u najavi.Ako ne najave kišu neću ići zemljišno već ću kupiti pulsar i ići dvokratno po 0,7+0,5L/ha.
 
Pa zato što će na izvaljanom mnogo bolje odraditi zemljišna hemija ,a i zatvori kanaliće ukoliko ostanu otvoreni posle sejalice.E sad pljusak: da bi se stvorila pokorica pljusak mora da bude na već prethodno nakvašenu i mokru zemlju.Sa tim ću se kockati ,a nek samo bude kiše i biće super.
 
Momci,znam da je lakše ići tanjiračom nego plugom,ali za strnjike može a za suncokret i kukuruz ipak treba da se prevrne zemlja,malo izdigne,kodnas je jedan moj prijatelj prošlegodine tanjirao i kukuruz je bio loš i pored toliko padavina.
Ja sam jedne godine parcelu gde mi je do skoro stajala voda isto orao u proleće u skoro nemogućim uslovima,santalo se samo tako,pade malo kiše i preteram 2-3 puta grablje i 1 spremač i grablje posle setve kukuruza-grudava bilo koliko hoćeš da se seme videlo na površini (trebao sam sejati secerkom)-malo je sporije nikao i nikao redovno i prinos je bio oko 2 trotonke na 2 jutra a da sam sejao secerkom sigurno bi rod bio bolji-Moj savet je da se na prolećna oranja i ne uzmrzla zimska obavezno ide secerkama ili teškim pneumatskim sejalicama u zavisnosti od mogućnosti
 
Taj tvoj prijatelj,verujem da nije bacio ni zrno djubreta.Samo da on dobije kisu,nicice i na beton.
 
Obrada zemlje zavisi i od korovske vrste na njivama.Ako ores ima vise travnih korova a manje sirokolisnih ako tanjiras ili podrivas vise ce biti sirokolisnih a manje travnih.Barem je tako u mom kraju.Po tome stimujes kakva ce obrada da bude na toj parceli.Zato ljudi kazu za suncokret je najbolje oranje jer nece biti mnogo stireva,gorusica,tatule i dr. gov....rija od korova.
 
Ma Srđane korov ide bez obzira na pripremu,njemu su uslovi uvek idealni.
Slažem se sa Kišom.ako bude dovoljno tvog prezimena neće nas boleti glava ali ako bude sušnija godina onda će se pokazati.Ti mora da ne prestaješ da štucaš,jednima treba kiša drugima ne a svi spominju
 
Ja sam pripremio za setvu Turskim setvospremacem Uzel od 4.5 metra koji je zdravo tezak ali je Claas lepo izasao na kraj sa njime. Ucinak u tabli je 6kj/h pri brzini od 10km/h. Tacnu potrosnju nisam izmerio ali koliko sam zapazio iznosi izmedju 3 i 3.5l/kj ED-a sa mnogo vozanja.

 
Evo šta uraditi sa neoranim repištem i sojištem, a posejati kukuruz u lepo pripremljenu zemlju.
Traktor je Kejs od 240 KS a priključak Horsh Terrano zahvata tri metra, vlasništvo ZZ Agroprom.
aynhvk.jpg

33katqd.jpg

Naravno, setva ide odmah iza toga.
 
Poslednja izmena:
Kod nas u ataru radi jedan nov Štajer sa takvom mašinom, ali nisam lično video kako izgleda kad predje, čuo sam da vadi grudve.
 
Da nije to od vrablovcica?Ako jeste,to nije ista masina kao ova na slici sto je branko postavio!
 
Nije tačno da vadi grudve.
U ovom slučaju je obrada plitka, ali taman dovoljna da seme dospe u vlažnu i rastresitu zemlju.
 
Njihov je. Video sam kad je prošao putem, ali sam bio malo daleko, a on je proleteo. Kako izgleda taj njihov gruber?
 
Nazad
Vrh