Pomotehnika u vocnjaku

Ne znam koja je ovo šljiva u pitanju, ali meni je se više šljiva sorte Stenlej osušilo baš zbog predebelih rezova. :ppozdrav:
 
Na slikama i jeste Stenlej. Šljiva veoma dobro reaguje na rezanje, samo treba je oprezno i pravilno rezati.
Post je spojen: [time]1299251677[/time]
_________________________________________________
Prošle godine nije dovoljno orezana, nije se stiglo, pa su grane dosta udebljale. Ovom sad rezidbom se popravljaju stvari.
 
Vocar je napisao(la):
Na slikama i jeste Stenlej. Šljiva veoma dobro reaguje na rezanje, samo treba je oprezno i pravilno rezati.
Post je spojen: [time]1299226477[/time]
_________________________________________________
Prošle godine nije dovoljno orezana, nije se stiglo, pa su grane dosta udebljale. Ovom sad rezidbom se popravljaju stvari.
Ove godine jaca rezidba pa samim tim i jaci prirast, a onda se taj jaci prirast mora ukloniti dakle opet jaca rezidba. A opet ce ostati neka grana koja ce dogodine napraviti veliku ranu zanci opet jaci prirast i tako u krug. Biljka trosi energiju na prirast koji cemo svake godine bacati dakle bacacemo energiju i rad. Svo to granje koje se sad baca je izraslo tako sto je biljka iz zemljista apsorbovala hraniva koja smo mi platili. Placamo da bismo bacali. I ne znamo dokle ce biljka izdrzati tu borbu niti ko ce u njoj pobediti.
To je kog gustog sklopa bujnih biljaka neizbezno. U situaciji kad se ide direktno protiv genetike negativni efekti su neminovni.
 
Majstor Gera je napisao(la):
@Ironman
Ovo je tako lepo napisano da nemam ništa da dodam. ::svaka cast::
Hvala ti Majstor Gero.
Ma vocar i ja smo se vec glozili oko gustog sklopa sljive na dzenarici.
To je tehnologija koja je naprasno proglasena dobrom bez ikakvih vidljivih razloga. Naprasno je postala moderna.
A priroda bas i ne ferma proglasavanja i modu, ona tera po svom ma sta se mi dogovorili.
Da se moze gajiti bujna biljka u gustom sklopu ne bi nikakve potrebe bilo za krzljavim podlogama drugih vrsta. Sve bi se kalemilo na sejancu i samo seci.
A ovi sad proglasise da samo sljiva moze onako kako ostale vrste ne mogu, a nikako da kazu sto to samo sljiva moze a jabuka npr ne.
Problem gustog sklopa sljive je problem podloge a ne nacina rezidbe a kod nas se nista ne radi na krzljavim podlogama vec se samo kaze- seci.
 
Nije to problem ako je rezidba redovna i pravilna svake godine. Takve se stvari onda ne dešavaju. Al krenućemo opet u krug ::namigivanje::
 
Zato je neophodno imati dobro formiranje sa lepo razvedenim granama. Na taj nacin ce se izbeci nepotrebni problemi.
Poseban akcenat staviti na zelene operacije.
@Majstor Gera
Nista me ne pitaj, radim to jer nema ko da odradi a da zadovoljava moje ukuse i stil. Inace, imao bih jos jedno 50 ha da rezem, al situacija je takva da ne mogu okupiti adekvatnu ekipu koja ce to kvalitetno odraditi i imati dobar ucinak. Pocetnika i studenta 3. i 4. godine imam kolko ti volja, al ni na koga ne mogu da se oslonim kao pouzdanog.
Nemam pojma ni sam sta da radim u svemu ovom sad.
A to za obuzdavanje zicom sam cuo, al nikad nisam radio. Rovasenje je isto dobra i jeftina mera kojom se moze potenciarati porast na zeljenom mestu!
 
Postovani,

Evo,jednog,vrlo, jednostovnag pitanja:Da li se "Rovašenje i/ili prstenovanje" moze primeni na tek zasedjenim kruskama (nebitna je sorta), ili da se ceka da se prime..Ako je to mogocu, onda bih vec unapred odredio rast mladih grana, a samim tim i raspored rasta grana, i naravno uzgojni oblik itd ....

S postovanjem Vas Misa i :ppozdrav:
 
FruitBoy je napisao(la):
Zato je neophodno imati dobro formiranje sa lepo razvedenim granama. Na taj nacin ce se izbeci nepotrebni problemi.
Poseban akcenat staviti na zelene operacije.
@Majstor Gera
Nista me ne pitaj, radim to jer nema ko da odradi a da zadovoljava moje ukuse i stil. Inace, imao bih jos jedno 50 ha da rezem, al situacija je takva da ne mogu okupiti adekvatnu ekipu koja ce to
kvalitetno odraditi i imati dobar ucinak. Pocetnika i studenta 3. i 4. godine imam kolko ti volja, al ni na koga ne mogu da se oslonim kao pouzdanog.
Nemam pojma ni sam sta da radim u svemu ovom sad.
A to za obuzdavanje zicom sam cuo, al nikad nisam radio. Rovasenje je isto dobra i jeftina mera kojom se moze potenciarati porast na zeljenom mestu!


Miki dobro sad znam da sam ti ja nepouzdan.........!
 
Pajseru jedan, pa ti si zaposlen u firmi po celu nedelju!
Obavestiću te, biće uskoro nešto!
 
dfiskal je napisao(la):
Postovani,

Evo,jednog,vrlo, jednostovnag pitanja:Da li se "Rovašenje i/ili prstenovanje" moze primeni na tek zasedjenim kruskama (nebitna je sorta), ili da se ceka da se prime..Ako je to mogocu, onda bih vec unapred odredio rast mladih grana, a samim tim i raspored rasta grana, i naravno uzgojni oblik itd ....

S postovanjem Vas Misa i :ppozdrav:

Može ali zašto bi to radio? Pusti da drvo samo probudi pupoljke, bar prvu godinu.
 
Postovani Vocar
U svakom slucaju hvala na odgovoru , a zasto bi to radio,to sam i napiso u postu , pa da ponovim "Ako je to mogocu, onda bih vec unapred odredio rast mladih grana, a samim tim i raspored rasta grana, i naravno uzgojni oblik itd ...."

S postovanjem Misa i :ppozdrav:
 
Pa dobar i lep porast bi trebalo i inače da imaš, samo moraš dobro da prekratiš sadnicu.
U junu odaberi 3-4 mladara koje ćeš negovati i koji će ti poslužiti za formiranje prvog reda grana. Obavezno ih savij, najlakše je čačkalicama. Ubaciš samo čačkalicu između vodilice i bočne grane, ovu drugu postaviš pod ugao 60-65 stepeni i to ti je to. Ostale bočne grane koje misliš da ti neće trebati ukloni ili pinsiraj. A ako imaš adekvatno pripremljeno zemljište sigurno je da ćeš imati dosta dobrog porasta! :D
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

aremane je napisao(la):
u BiH

jedan tip to radi na veliko, mada moze i svaki nas plasticar u pazovi ili indjiji da napravi

da li može neki kontakt nekoga ko to pravi u Srbiji ?
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

nisam jos cuo da je neko napravio u srbiji, ali ima da se kupi u apotekama u vocarskim krajevima

5 din/kom
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Video sam da si napisao da može da napravi plastičar u Inđiji i Pazovi, pa sam mislio da znaš nekoga, ok, pogledaću sutra kod nas u NS..... :D :ppozdrav:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Ajde, koga interesuju povijači neka se javi na PP...da ne reklamiram firmu u Bgd koja distribuira povijače.
Nije problem napraviti kalup, samo je skup, oko 2-3000 evra za ove plastike.
A da bi to radili potrebno je da imate prodaju, bar 500 000 - 750 000 godišnje.
U zemlji u kojoj je svako "pametan", to je nemoguće.
Uglavnom znam ko ih prodaje u BiH, Hrvatskoj i Srbiji...Pozdrav!
dze461.jpg

x0xn2g.jpg

id83kk.jpg

25qurty.jpg

1060oix.jpg
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

kad ja tebe reklamiram mozes i ti tu u Bg,

nije moja moja u svakom slucaju :haha:

Sinisac je napisao(la):
Ajde, koga interesuju povijači neka se javi na PP...da ne reklamiram firmu u Bgd koja distribuira povijače.
Nije problem napraviti kalup, samo je skup, oko 2-3000 evra za ove plastike.
A da bi to radili potrebno je da imate prodaju, bar 500 000 - 750 000 godišnje.
U zemlji u kojoj je svako "pametan", to je nemoguće.
Uglavnom znam ko ih prodaje u BiH, Hrvatskoj i Srbiji...Pozdrav!
dze461.jpg

x0xn2g.jpg

id83kk.jpg

25qurty.jpg

1060oix.jpg
 
Nazad
Vrh