Pomotehnika u vocnjaku

Ama *fruit* ti uvrćeš uši na fakultetu da ne uvrneš nekoliko grana. Šta je to za tebe :ppozdrav:
 
@ Vocar,
Imam čačansku ranu u trećoj godini. Mogu li u ovom periodu (ovih dana) da uvrćem lastare na njoj, i koji su to lastari koji bi se eventualno uvrtali?
 
Uvrni samo one koje idu iz provodnice (ako je neki od uzgojnih oblika vretena ili modifikacija njega).
Lastari koji su za uvrtanje podrazumjevaju da su prestali sa rastom, tj. počeli odrvenjavati (crvena boja kore).
Ako krenu pucati, odustani, pa za 15 dana ćeš moći to odraditi bez problema. Vodopije odstrani do osnove kao
i sve lastare iz provodnice koji nemaju povoljan ugao grananja a češći slučaj da su preguste grane, pa da ne
radiš uzaludno dupli posao jer ćeš ih morati "cap-carap" u rano proljeće, a uvrtao si ih. :)

Rana je dosta drugačija od ostalih čačanki. Dosta sliči Najboljoj što se rasta grana tiče, ali opet ima dosta i razlike.
 
@ Vocar, s proleća sam orezao spoljne grane otprilike 40-50 cm od osnove. Sada to izgleda ovako: ono gde su orezane (4 lastara), krenulo je 3-4 lastara koji su duži od metar, a u unutrašnjosti nema ništa ili vrlo malo lastara jer je s proleća sve očišćeno. To sigurno nije vretenasti uzgojni oblik...
 
Kad bi stavio sliku bilo bi najbolje. Po tvom opisu onda nema šta uvrtati, nego samo odstraniti vodopije. Ako možeš postavi sliku.
 
Ne mogu nikako za par dana. Čim budem mogao eto mene. Tebi u svakom slučaju puno hvala. Međutim, pokušao sam nešto sa višnjom. Ona je takođe u trećoj godini, pa sam ja dve krajnje grane, uz pomoć kanapa i kočića, savio na dva kraja. Rezultat toga je da su po celoj dužini krenuli ovogodišnji lastari, Sada je njena širina dva puta veća nego ostalima. Mislim da je ovo takođe dobar način da se napravi brzo i dobro rodno stablo. Šta misliš Voćar, možda je i ovo dobar način uraditi i sa šljivom. Napominjem da mi je razmak red od reda 5 metara, a stablo od stabla 4 metara. :ppozdrav:
 
Može se sa šljivom isto to uraditi, u svakom slučaju svaka vrsta pomotehnike gdje se grana šljive savija, uvija, uvrće pa mogu
reći do neke mjere i "lomi", šljiva jako dobro reaguje i obilno rađa. Kad mogneš postavi sliku.

Što se tiče višnje, mislim da nije to potrebno raditi, jer višnja ima prirodnu tendenciju otvorenosti krošnje, tj. veći ugao grananja
pa nije potrebno savijanje i uvrtanje niti razvođenje, samo treba osnovnu rezidbu oblikovanja željene dimenzije krošnje, vađenje suvih i
smolotočivih grančica i to je to (moje mišljenje).

Evo jednog dobrog primjera šta znači dobra pomotehnika. Grana čija je osnova zaokružena žutim krugom dala je rod dalje od stabla.
Jedan od razloga je loše (nedovoljno) uvrtanje, pa ima oštriji ugao i više pretenduje rastu i jednostavno je kranula da ogolijeva.
Generativni čvorovi, rodne kitice i grančice "bježe" na periferiju (gdje i daje rod). Međutim ta sklonost kod intenzivnog zasada nije
povoljna. Iznad nje, sa desne strane nalazi se grana i grane iste starosti kao ova, ali je dala vrlo dobre rezulate.

Naročito se da primjetiti da vodopija i nema (nije provedena zelena rezidba), jer biljka se crpi u plodonošenje a ne na vegetativni
rast, MEĐUTIM to opet povlači neke druge boljke.

Inače, pokušavam što manje da postavljam slike, jer sam iznapadan od nekih članova foruma jer se navodno "pravim pametan"
međutim, ja nisam agronom po struci niti mi je voćarstvo zanimanje, samo želim da što više saznam od drugih i prenesem
svoja iskustva. :ppozdrav:

2j4seft.jpg
 
Hvala svima na čestitkama! :off_topic:

Pa znaš kako, daleko od toga da je kasno, al sad se mnogo teže ta operacija radi, baš zato što je krenulo odrvenjavanje. Cilj je zapravo uvatiti pravi momenat. Ako se uradi prerano onda vršni deo uvrnute grane opet malo krene na gore da raste, do kraja intenzivnog porasta. Ako se opet sačeka sekundarno debljanje, onda se ta opecija dosta teže radi. Pričao sam sa prof. Ognjanovim i rekao mi je da mladar koji se uvrće mora da krcne i baš mi je napominjao ovu fazu, kraj dužinskog porasta, početak odrvenjavanja! Nije velik problem ako se od ovog roka malo odstupi. Glavno je samo da se operacija uradi. Nisu potrebni nikakvi savijači, kanapi, rafije, bužiri i šta ti ja znam sve. Samo jake ruke i dobra volja! Kada se lepo uvrne, grana bukvalno sama dođe u željeni položaj. U početku pomalo "pati", lišće izgleda kao da je izgubilo turgor, al posle par dana sve funkcije se vraćaju u normalu, a grana ostaje savijena. To je posledica blagog kidanja sprovodnih snopića!
@Vocar

baš mi je drago da ima ljudi koji imaju isto mišljenje kao i ja! :osmeh:

@zupa100

na čije uši misliš? :ppozdrav:
 
Zaboravih da napišem.....ti savijači se ni meni nisu neš svideli. Ako se savijaju jednogodišnje grane, oni tu teško šta mogu da urade, posebno kod stabala koja su bujnija, a grane imaju zatvoreniji ugao grananja. Zato lepo, svake godine dok se ne formira uzgojni oblik uvrneš grane i briga te....posle sve mnogo mnogo lakše....A rukavice? Ma to je čista fizika, veće trenje, manje snage je potrebno, zar ne? :osmeh: :ppozdrav:
 
Ova je rodila za medalju samo kad te "komsija" uhvati da mu se smucas po vocnjaku i slikas bice belaja:haha:
p.s.
sala naravno:ppozdrav:
 
Tenkju fruitboy.Možeš li pobliže da mi objasniš tehniku prstenovanja pošto sam na netu našao dosta metoda pa neznam koji je najbolji.I šta misliš o podlozi kolt?
 
Može. Najpraktičnije ti je da uzmeš komad žice i time obaviješ deblo na nekih 1m od zemljišta. Ne treba ga jako stegnuti da ne bi došlo do usecanja. Povremeno i po potrebi vršiti otpuštanje. Cilj je da zadržiš stvorene organske materije u kruni, i ne dozvoliš im da se spuštaju u stablo. Prsten skinuti početkom juna. Ako su starija stabla u pitanju, prsten se može i duže zadržati!
 
Воћари шта мислите о повијању грана. Ја повијам на 60 до 70 степени гране јер не желим да оду увис, а и више ће цвјетати. Лично мислим да би код бујних воћака требало повијати гране.
 
Komadara, tako je, i što se metle tiče i povijanja grana. Previše razgrnjenja u istoj zoni krošnje. Naravno, izraz "metla" kao brezova npr. :)
"Metličenje" je već neka druga pojava što se može desiti u toku vegetacije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uspeo je da izgubi vreme i pare.
Stajace ovo ovako do prvog ozbiljnijeg vetra, a onda ce sve da pospada.
 
Nazad
Vrh