Pomotehnika u vocnjaku

Odg: povijanje grana povecava rodnost

Uff...u pravu si, bolje da sam odmah dao link, dobio sam 10 pp :ppozdrav:

A nisam saznao one cijene što smo pričali, ne znaju ni oni :haha:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

malo je off ali nema veze.
Cene su 30% jeftinije nego moje, jedino sto nema nigde da se kupi po tim cenama :haha:
ko razume shvatice.

Ja sam prodavao ovde povijace po 5 din., a toliko je i kod vas u firmi, manje-vise.
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Poručio sam povijače, sutra ili prekosutra bi trebali da stignu :D, cena je 5e za pakovanje od 100 kom
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Koliko sezona se mogu koristiti ti plastični savijači (ako ih neko već koristi)?
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

pozdrav @vocar,po meni sudeci po izgledu trebalo bi da traju vise sezona jedino ako ne dodje do fizickog ostecenja ili ti lomljenja,jedino je cena malo mozda veca u pogledu velicine vocnjaka ali verovatno da postoji dogovor oko iste za vece kolicine,moje je misljenje da ni jedno stablo ne bi trebalo da ima manje od 5-6 povijaca puta broj stabala i eto ti matematike ali ako je efikasno u povecanju roda onda cilj opravdava sredsvo :D :ppozdrav:
 
s5jrif.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
pozdrav @vocar,po meni sudeci po izgledu trebalo bi da traju vise sezona jedino ako ne dodje do fizickog ostecenja ili ti lomljenja,jedino je cena malo mozda veca u pogledu velicine vocnjaka ali verovatno da postoji dogovor oko iste za vece kolicine,moje je misljenje da ni jedno stablo ne bi trebalo da ima manje od 5-6 povijaca puta broj stabala i eto ti matematike ali ako je efikasno u povecanju roda onda cilj opravdava sredsvo :D :ppozdrav:

Jeste sve je to fino ali bi trebalo na hiljade komada. Može se uzeti i određeni broj pa premještati povremeno.

@Djansla, jel ovo jabuka ili šljiva? Kakava su tvoja iskustva sa ovim plastičnim povijačima, da li se vremenom krive, deformišu i da li na bilo koji način u toku sezone kad se stave, treba vršiti neka pomjeranja do njihovog skidanja?
 
Prof. Ognjanov mi je pričao da se uvrtanjem grana takođe može smanjiti bujnost i povećati rodnost, mada nisam imao priliku praktično to da vidim, nažalost! Ako neko ima iskustva sa tim, nek podeli sa nama isto! :D :bravo:

daklem, uvrće se mladar pre nego što odrveni, lagano, od osnove ka periferiji na par mesta, zavisi koliko je dugačak, uvijaš polako dok ne čuješ zvuk kore da se cepa, onda pomeriš par cm dalje i to je to... grana sama pada dole..
 
Ja sam mislio da se povijanje i uvrtanje koristi samo u formiranju vocnjaka ali izgleda da nije tako:ideja:
 
Kod mene još ništa. Bio sam počeo 2-3 reda pa odustao kad sam vidio neglo divljanje nakon reza. Čekam da se smiri malo vegetacija, prvo odstraniti šta treba pa saviti šta se ostavi. Radiš li ti štogod ili su ispiti još u toku?
 
Položio sve ispite, kuckam diplomski, a bome i radim.....sutra mislim da ću ići sa ekipicom u jedan zasad da posavijamo grane. A kod mene na okućnici završio sam sa zelenom rezidbom, knip sadnice dobro napreduju, pojedine imaju problema sa hlorozom zbog nedostatka gvožđa, al za vikend i to rešavam! Za uvrtanje grana, sad je kasno, više ne mogu da se uvrnu kako treba.....kasjija i šljiva perfektno reaguju na tu meru......a čuo sam i trešnja, mada kod nje nisam radio to.... verovatno ću dogodine!
 
@FruitBoy
Sve cestitke za sve polozene ispite prijatelju, a sada diplomski pa i to da cestitamo.:ppozdrav:
 
Sve čestitke Fruitboy!:ppozdrav:

Što se tiče uvrtanja grana, ne znam zašto je kasno? Ja uvijek uvrćem grane (mladare) koje su
odrvenile, tj. prošle "crvenu" fazu rasta. Mlade i zelene veoma pucaju. Kad bi imao vremena, sve i
jednu granu na voćnjaku bi uvrnuo koliko je zahvalna ta vrsta pomotehnike što se prinosa tiče i
sprječavanja bujnosti.

@Djansla,

Uzeo sam jednu vreću tih plastičnih savijača i mogu ti reći da nisam zadovoljan. Grane pucaju, a
savijači su dosta maleni pa se oštra krivina mora raditi s granom. Čini mi se da žicom to mnogo
brže i bezbolnije ide.

Za 10tak dana počinjem sa zelenom rezidbom i razvođenjem onog što treba ostati. Slikaću i savijače i
žice i sve drugo pa ćemo svi utvrđivati gradivo u ovoj temi što se tiče tog dijela pomotehnike. :)

----
Zaboravi reći, da za lakše uvrtanje grana uvijek je dobro koristiti lagane platnene rukavice
sa gumenom presvlakom na dijelu "rukohvata" i to ne one gumirane tačkasto, nego skroz.
Nema žuljeva, a duplo manje snage treba za uvrtanje. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh