Pomotehnika u vocnjaku

Odg: povijanje grana povecava rodnost

A kad je prečnik stabla 8-10cm?
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Kako kaže Balašević:" Princip je isti, sve su ostalo nijanse!" :haha: :haha:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Možda će ovo nekom biti od pomoći.
Imao sam plantažni voćnjak jabuka - sistem palmeta kosih grana.
Da bi formirao pravilno uglove grana po spratovima koristio sam uglomer koji se pravi ovako:
Uzmete dve letve dužine 60 cm. i spojite ih ekserom na 1 cm. od početka ( to je tačka A ), zatim na obe letve izmerite po 58 cm. i obeležite sa dva mala ekserčića tačke B i C.
Razmak između tačke B i tačke C je približno željeni ugao (na primer 45 stepeni = 45 cm. ili 60 stepeni = 60 cm.). Isto se može uraditi i na licu mesta pomoću metra i markera.
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Majstor Gera je napisao(la):
...Da bi formirao pravilno uglove grana po spratovima koristio sam uglomer koji se pravi ovako... Isto se može uraditi i na licu mesta pomoću metra i markera.

Daj zezaš? :osmeh: Koristio si uglomjer pri formiranju krošnje? U prvi mah sam mislio da govoriš o pravljenju stubova riblje kosti zbog špalira pod uglom od 45 stepeni za palmetu...ali grane. Bespotrebno. Ako imaš sliku okači je, baš me zanima.

Ja nove zamjenjujuće ljetoraste u sistemu vitkog vretena u maju razvodim čačkalicama, kad su dužine oko 15-20cm, dok su crvene boje i još nisu počeli odrvenjavati. Kad narastu oko 70cm, oni su u obliku srpa, ali je ugao pri stablu 90 stepeni. Mnoge koje stignem uvrnem dok ne "krcnu" i počne da se bora kora. U dosta slučajeva grana djeluje kao slomljena. Na taj način se prekine rast (do neke mjere) a isprovocira formiranje rodnog drveta i generativnih pupoljaka.

U toj fazi, poneke koje su dosta bujne a ne mogu se adekvatno uvrnuti, savijem dodatno i žicom, bez ikakvih guma za zaštitu kore.

Na mjestima uvrtanja, poslije se malko poznaje "ožiljak" koji je u vidu podužnih pukotina, koje su zarasle bez problema i nema smolotočenja. Ta ista grana obraste rodnim grančicama i svijeni se od roda.

Kad prođu 2-3 sezone, ona udeblja i polako ogoli jer rod počne da se pomjera prema periferiji, zato u nekim slučajevima ju podrežem sa donje strane u odstojanju 10tak cm od debla i skratim je na dužinu podčinjenosti. U toku sezone, prekine se kolanje sokova do tog reza i iz spavajućeg pupoljka naraste nova grančica s donje strane za zamjenu. Stara grana iznese rod, a u zimskoj rezidbi se ukloni na partljak, a ostane mlada nova grana tako reći već "razvedena".

Potrudiću se da postavim slike kako to izgleda.

Post je spojen: [time]четвртак, 24. фебруар 2011. 05:53:46 CST[/time]
_________________________________________________

none 73 je napisao(la):
kegde sm video da sa prave mali betonski tegovi ima mala zicica i nju kacis za granu kaze da nema urastanja u granu

U pravu si, ne urastaju u granu ali pri vjetru se njišu i mnogo žuljaju i oštećuju grane. Evo staviću i sliku ranije što sam uslikao. Tegove ne bi nikome preporučio.

dloz6t.jpg
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

@Vocar
Nisam ni ja pravio uglomer, samo sam ponekad proverio metrom, dok nisam stekao iskustvo.
Inače, kod palmete kosih grana je veoma važno da uglovi budu odgovarajući.
Ne znam da li sada neko koristi ovakav sistem gajenja voća. :ppozdrav:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Ne mogu da primjetim da neko gaji palmeta sistemom.
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Video sam kod Subotice jedan takav zasad! Nije nimalo loš. Bujnost je ok, samo starenje grana je posebno izraženo!
 
U februaru je svakako prerano u vreme kretanja sokova i do maja je najbolje a inace jabuka i kruska najbolje prihvataju ovu meru Sljiva na nasu zalost kako kazu strucnjaci najgore
 
Kupio sam ih ja pre neki dan i pokacio na po neko drvo i cine mi se odlicni? Mene je 100 kom izaslo 500 dinara pa ne mislim da se bas isplati praviti!
 
Još samo treba naći jeftin materijal, čvrst, da je dugotrajan i otporan na Sunce.
 
Evo javlja mi se bolje resenje, Eureka!

Drvene, kod stolara smao u okviru ovih dimenzija uzeti gredicu koja poklapa ove dimenzije i profalcovati je u dva ova kanala jedan veci jedna manji, jedan gore jedan dole kontra, tj. na popresnom preseku slovo-S, i istu tu gredicu posle samo rezeati na testeru poprecno jel, i samo sipaju gotovi komadi...eto kolega vocar samo trazi jedan ovaj uzorak i trci stoalru :D
 
Dragojlo je napisao(la):
Evo javlja mi se bolje resenje, Eureka!

Drvene, kod stolara smao u okviru ovih dimenzija uzeti gredicu koja poklapa ove dimenzije i profalcovati je u dva ova kanala jedan veci jedna manji, jedan gore jedan dole kontra, tj. na popresnom preseku slovo-S, i istu tu gredicu posle samo rezeati na testeru poprecno jel, i samo sipaju gotovi komadi...eto kolega vocar samo trazi jedan ovaj uzorak i trci stoalru :D

DragoooOoojlooOoo !
A posle kiše i sunca sakupljaš komade po voćnjaku pa ih lepiš :haha: :haha: :haha:
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh