Pokrovni usevi

Nije kasno. Nador Bor iz Mola
Iz Ade je Nandor. Nema trenutno kod njega semena.
Možda najjednostavnija varijanta sada je pronaći FarmCommerc-ovu prodavnicu u okolini, poručiti par komponenata za smešu i sam zamešati.

Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Kako se završilo oko uvoza mešavina ? Našao sam mu broj telefona iz ministarstva i nudio pomoć. Nije se posle javljao.
 
Ja sam sijem stočni grašak u kombinaciji sa ječmom, dobra kombinacija koja daje masu, guši korove i veže dušik.
Medutim ove godine je taman pala kiša poslije sjetve krajem 7. mjeseca, i od onda smo imali jednom malo padavine a sve ostalo temperature preko 40 na suncu, najjači i najduži toplinski val ove godine, tako da usjev i nije u nekom stanju, ali šta je tu je. Ovi što su sijali kasnije sad imaju samo korove, općenito su pokrovni usjevi loši ove godine.

 
Imam okućnicu (bašću) oko 0,25 ha. Na njoj uzgajam malo raznog povrća, a na preostalom dijelu (cca 0,22 ha) bundeve za ulje i kukuruz. Zemlja je lagana i nije problem ako je izorem na proljeće, a moj kraj (barem za sada) ima dovoljno padalina. Postoji li nešto korisno za ručno posijati početkom 10. mjeseca s namjenom zaoravanja na proljeće, ili je navedeni termin prekasan. Uvjet je da sjeme nije preskupo.
 
Jedva dočekao vlagu, sve bilo prašina do pre neki dan. Seje se raž na većinu njiva. Imam seme, znam kako da je uništim, nije azotofiksator, ali će skupiti sav azot koji nađe (zgodno iza soje), pa je sigurna i jeftina stvar.

Dobio sam i par smeša iz Mađarske za probu, nadam se da će nabaciti neku masu pošto je vreme setve 26. septembar. Videćemo.
 
Pozdrav drugari 🙋‍♂️, nov sam u ovim stvarima, nov sam uopšte u poljoprivredi ali želim da uradim jedan ogled. Da na parceli od 5ha sledece godine posejem kukuruz. Na parcelu je bacen GO2 u kolicini od 200kg/ha, razbacan je stajnjak (bar na delu gde ce ici pokrovni usev).

Na jednom delu planiram da uradim direktnu setvu u pokrovni usev, na drugom delu pre setve tu zelenu masu istanjiram i zatim zasejem a dok treci deo ostavim sa golom zemljom pa da vidim ima li razlike a i nije loše za vežbanje.

Nego treba mi vaša pomoć, ne znam šta da zasejem kao pokrovni usev, mislio sam da napravim mešavinu neke žitarice, stočnog graška možda grahorice, da li sam zakasnio za slačicu? To mi je dostupno od semena ostalo ne znam gde se može kupiti.

Vidim da svi koristite raž ali se plašim toga što raž koristi dosta vlage, imate li nekakav predlog? I da, koliko je norma po ha, jer vidim da norma dosta rastegnuta od 35-50 pa do 85. Šta mislite?
 
U osnovi se može koristiti i mešavina za pokrovni usev, nešto oko tga je pisao i Ilija Studen, evo dole linkova


blog - https://ilijastuden.com/regenerativna-poljoprivreda

Twitter - https://twitter.com/ilijastuden

Mada je i one tek početo sa primenom okopokrovnih useva, a piše i neke druge stvari oko poljoprivrede, mnogo češće na Twitteru nego na blogu.
 
Pozdrav drugari 🙋‍♂️, nov sam u ovim stvarima, nov sam uopšte u poljoprivredi ali želim da uradim jedan ogled. Da na parceli od 5ha sledece godine posejem kukuruz. Na parcelu je bacen GO2 u kolicini od 200kg/ha, razbacan je stajnjak (bar na delu gde ce ici pokrovni usev).

Na jednom delu planiram da uradim direktnu setvu u pokrovni usev, na drugom delu pre setve tu zelenu masu istanjiram i zatim zasejem a dok treci deo ostavim sa golom zemljom pa da vidim ima li razlike a i nije loše za vežbanje.

Nego treba mi vaša pomoć, ne znam šta da zasejem kao pokrovni usev, mislio sam da napravim mešavinu neke žitarice, stočnog graška možda grahorice, da li sam zakasnio za slačicu? To mi je dostupno od semena ostalo ne znam gde se može kupiti.

Vidim da svi koristite raž ali se plašim toga što raž koristi dosta vlage, imate li nekakav predlog? I da, koliko je norma po ha, jer vidim da norma dosta rastegnuta od 35-50 pa do 85. Šta mislite?
Zašto si upotrebio GO2, sa kojim ciljem ?
 
Voleo bih da ovde neko napiše svoja iskustva sa tim GeO2. OK TV i reklama je jedno a iskustvo stvarno nečije je drugo. Da li to stvarno ima efekta? Negde sam čuo da u tom GeO2 ima dosta kreča (kalcijuma). Pa ako nekoga ima da je koristio bar dve godine neka nam napiše ovde kakvi su utisci.
 
@Giorgio

Raž ne bi smela praviti problem sa vlagom ako se uništi dovoljno rano (npr. 15 dana pre planirane setve). Ako ostaviš sloj na zemlji, imaćeš sporije zagrevanje (odlaže setvu), ali i manji gubitak vlage.

Ljudi su imali uspeha sa smešama raži, ozimog graška i grahorice, u sopstvenoj režiji. Iskustvo iz Budisave, sa smešom 4:2:1:


Moje skromno iskustvo je takvo da treba ići na proste stvari, pa lagano komplikovati. Prve godine ići na to da ti pokrovni usev uspe, s pojednostvljanom setvom (sve pod tanjiraču na primer). Kako se gradi iskustvo, tako dodavati komponente - direktnu setvu, združene useve itd. Probao sam da uradim svašta u kratkom roku, uz pomešane rezultate. Bolje korak po korak.
 
Voleo bih da ovde neko napiše svoja iskustva sa tim GeO2. OK TV i reklama je jedno a iskustvo stvarno nečije je drugo. Da li to stvarno ima efekta? Negde sam čuo da u tom GeO2 ima dosta kreča (kalcijuma). Pa ako nekoga ima da je koristio bar dve godine neka nam napiše ovde kakvi su utisci.
Bez analize zemljišta je besmislena bilo kakva diskusija. GO2 je samo dobra reklama, Timak Agro ima duplo jeftinije od GO2 sa istim sasavom.
Unošenje bilo čega u zemlju bez analize može biti kontraproduktivno.
 
Zašto si upotrebio GO2, sa kojim ciljem ?

Nisam se nigde prestavio ali ću ovde uraditi. Đorđe Kovačević (42) iz Donjeg Tovarnika, opština Pećinci, Bavim se proizvodnjom mleka i preradom, sad sam počeo i da se interesujem za ratarstvo. Zemlja koji imam je lošijeg kvaliteta, sadržaj humusa oko 2% (posledica paljenja strnjika, malo stajnjaka,.... dosta stvari rađenjih pogrešno), u pitanju je barska crnica (minutna zemlja). Poslednja analiza je rađena 2016 koja je pokazala da na vecini parcela imam sadržaj fosfora i kalijuma preko 40 mg/100g ima par i parcela sa dosta manjim sadržajem. Zemlja teška za obradu, slaba propusnost vode i vazduha, zadrzavanje vode nikakvo, prinosi prosek, ispod proseka i doslo je vreme da se nešto preduzme.

Na GO2 me je navela reklama, svidela mi se ta prica i reko da probam a sama Olmix grupa mi deluje kao ozbiljna firma, nije neki rizik, finasiski to mogu podneti i više bi se kajao da nisam (to je jedna stvar koju sam naučio u životu da treba reagovati iz stomaka). GO2 bacam na sve parcele jer nemam svoj rasturivač, pa da nema cimanja kada mi prijatelj radi uslugu, ovako je prostije.

Sad imam jedno pitanje, gledao sam snimak gde ste sejali soju i u jednom kadru se pojavljuje momak sa sondom za uzorkovanje zemlje, prvo pitanje je gde ste nabavili sondu a drugo da li je to pravo vreme za analizu uvek sam mislio da se ona radi posle skidanja useva?

Spominješ da ti trakror sa sečkom napred vuče u jednu stranu, da li je to do navigacije ili imas poprečnu silu?


Ljudi su imali uspeha sa smešama raži, ozimog graška i grahorice, u sopstvenoj režiji. Iskustvo iz Budisave, sa smešom 4:2:1:
Kolika je norma po ha?
 
Kolika je norma po ha?

Ne znam koliko su oni tačno sejali, nije moj video, ali matematika nije teška. NS Seme prepruke za njihova semena u monokulturi su:

  1. Raž - 160-180kg/ha
  2. Ozimi grašak - 140-150kg/ha
  3. Ozima grahorica - 100kg/ha

Pošto smeša 4:2:1 ima 7 delova, za takvu smešu ti treba:

  1. 4/7 * 180kg = 103kg/ha raži
  2. 2/7 * 150kg = 43kg/ha graška
  3. 1/7 * 100kg = 14kg/ha grahorice
 
Giorgio ja sam prošle godine kupio sondu za uzorkovanje. Možeš se javiti na pp pa ću ti dati podatke. Čisto da ne bude ovde da reklamiram.
Generalno ne postoji neki poseban termin za vađenje uzoraka. Odnosno uzimaš pre zasnivanja neke nove kulture. A može i u toku vegetacije. Ja to radim pre prihrane u proleće da bih znao koliko treba azota i zato radim N-min analizu. Samo što nju radim sa dva uzorka 0-30 i 30-60 cm, a ovu osnovnu radim samo za 0-30cm.
 
Nazad
Vrh