Pokrovni usevi

Ne znam koliko su oni tačno sejali, nije moj video, ali matematika nije teška. NS Seme prepruke za njihova semena u monokulturi su:

  1. Raž - 160-180kg/ha
  2. Ozimi grašak - 140-150kg/ha
  3. Ozima grahorica - 100kg/ha

Pošto smeša 4:2:1 ima 7 delova, za takvu smešu ti treba:

  1. 4/7 * 180kg = 103kg/ha raži
  2. 2/7 * 150kg = 43kg/ha graška
  3. 1/7 * 100kg = 14kg/ha grahorice
Mislim da ti računica nije dobra. Norma im je bila
10 kg grahorice
20 kg graška
40 kg raži po kj ali su uvideli da je to malo pa su povećali na ukupno 100 kg/kj smeše.
Na početku snimka ne rade uzorkovanje zemljišta, već mere sabijenost penetrometrom. Ima da se uzme na više mesta, u Novom Sadu između ostalog (oko 300€ plus PDV je bio početkom godine ako se dobro sećam): https://www.metrongroup.eu/single.php?lang=en&cat=6|0|0&uid=62.
Može da se napravi penetrometar. Svetlo vučeni matrerijal f12 i glava f13 i f19. Umesto sata koristiš svoj osećaj.
 
Nestao pokrovni usjev kod kolege u 3dana..

2cde9f1677735162a96bae8a150b0035.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tokom cele godine smo pratili soju posejanu u pokrovnom usevu i sada je došlo vreme da se uradi žetva iste i da vidimo rezultate ovakve obrade zemljišta. Žetvu smo obavili sa kombajnom CLAAS TUCANO 430 , prinos je bio dobar a kako je sve to opširnije izgledalo, pogledajte u videu...
Hvala što ste pogledali video, za još zanimljivog sadržaja lajkujte video,komentarišite i pretplatite se na moj kanal!


Copyright © 2023. youtube.radoslav adamovic - All rights reserved.
 
Odgledao sam sva tri Radoslavova klipa na ovu temu, ali nisam primetio da je negde spomenut raspored i količina padavina. Po mom mišljenu je to jako bitno, pogotovo ako će se više godina pratiti i porediti rezultati pri ovakvoj i konvencionalnoj obradi zemljišta.
 
Odgledao sam sva tri Radoslavova klipa na ovu temu, ali nisam primetio da je negde spomenut raspored i količina padavina. Po mom mišljenu je to jako bitno, pogotovo ako će se više godina pratiti i porediti rezultati pri ovakvoj i konvencionalnoj obradi zemljišta.
naravno

u kacu su ove godine svi imali prinose-psenica,soja,kukuruz
jasno ti je razlog

pricao sa ljudima pre nepune 2 nedelje iz Gospodjinaca,nisu bili ni pipli kukuruz jer je bio jak oko 20% a ovi sto su vrli sa 15,5 vlage skoro pa 6t/kj
i to ti je jasno razlog
 
Teško je to izmeriti. Morao bih imati meteo stanicu na njivi. Ako je palo na njivi ne znači da je palo u selu i obrnuto. Sve u svemu u mom ataru nije baš dobra godina za kasnu setvu jer nije bilo kiše avgust-septembar.
 
Teško je to izmeriti. Morao bih imati meteo stanicu na njivi. Ako je palo na njivi ne znači da je palo u selu i obrnuto. Sve u svemu u mom ataru nije baš dobra godina za kasnu setvu jer nije bilo kiše avgust-septembar.
ja sam imao jedno godinu i pol, tj dok nisu svi 'nestali' s oranica, na većim parcelama kišomjere i redovno pratio količinu padalina, i uvijek je u selu palo par litara (3-5l) više (osim uz parcelu do šume) a često ovako pričajući s ljudima iz drugih sela i po njima kao da u selu/gradu padne uvijek nešto više kiše, umjesto da je obrnuto i da pada više tamo di treba tj na polja naša 😂

Pitanje za sve: Jel i kod vas ova godina jako loša za pokrovne (ljetne) usjeve?
 
Miševe pravilno trovati (usuti otrov i začepiti rupu), insekte prkati, a može i ekološki sa privlačenjem ptica. Što se padavina tiče možemo zalivati ali ja sam protiv zalivanja. Možemo uticati čuvanjem vlage, setvom adekvatnih pokrovnih useva koji troše malo vode i adekvatnih u smislu da imaju kratku vegetaciju, da ih uništi zima ili pravovremenom terminacijom (mesec-dva pre setve gajene kulture ako se pokaže potreba zbog nedostatka padavina). Smisao pokrovnih useva je da pokrivaju zemlju i sprečavaju isparavanje, povećavaju humus koji vezuje vlagu i td.
Moja soja na pokrovnom usevu je izgedala možda i bolje od redovne setve ali nije imala dovoljan sklop zbog male energije klijanja semena i otežanih uslova za nicanje (predebeo sloj pokrovnog useva i hladno vreme).
Ni na jedan vid proizvodnje nisam bacao veštačko đubrivo i njive mi nisu vrhunskog kvaliteta.
 
Ajmo ispočetka...

Ove godine nažalost kasnije posejan pokrovni usev, sredinom septembra u suvo a nikao tek nakon kiša.

Problem je predstavljala i nabavka semena gde smo u poslednjem momentu saznali da neće biti dostupno ništa od gotovih smeša pa smo u svojoj režiji nabavljali šta nam je došlo pod ruku, u često ograničenim količinama i sa nekolicine različitih mesta. Tako smo završili sa 11 različitih vrsta u smeši, što mi se čak i sviđa jer mislim da toga ne može biti previše.

Samo neka malo toplija jesen posluži i biće tu lep usev. Kao i kod drugih, gde je predusev ulj. repica nameće se problem sa glodarima ove godine koji rešavamo laganim popodnevnim šetnjama i cinkfosfidom. Videćemo...
01294b1bd38d55d0fb556bf3372e4421.jpg
9348bd2bcd1681f031537f95f38d4c04.jpg
7f9deb160b30fe31967a7c4a9e92f880.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Raž lagano zatvara. 220kg na hektar, diretktna setva u sojište. Moje seme, mešano sa Bio Gnezdom (0,5l na hektarsku normu seme). Trebaće se ići u miševe, počinju kolo da vode:


Mešavine se muče bez vlage. Em su kasno sejane zbog nedostatka vlage, em nakon te jedne kiše kada su sejane opet nije nedeljama bilo ni kapi. Na slici je mešavina bele slačice i uljane rotkve:

 
Tanjirao sam sojište na pokrovnom usevu, pokrovni usev je bio prebujan u vreme terminacije. Stvara mi probleme, guši mi Rubin 10 😡😡😡.
 
Nazad
Vrh