Pokrovni usevi

Inace ovo sa pokrinim usevom slabo rade i ameri to je neka prelazna varijanta koliko vidim na yu tube svelo se na No til bez obrade samo setva prskanje zetva ili strip til obrada u trake gde se prvo podrije samo gde ide red pa posle sejalica useje.
 
Moze se proci i jeftinije dosta sa sejalicom,ako se kupuje nova,eto irtem feronia je no till,teska je,vucna ,sa subvencijom bi izasla ispod 20k eura.A bilo je i po oglasima one John Deer no till sejalice 6 redi,mislim da su isle po oko 10-12k eura,ima i drugih marki nadje se ponekad ....A mozda bi mogla i obicna diskosna klasicna sejalica da seje kao no till ali sigurno bi se morao otezati setveni aparat da bi mogla sejati u svim uslovima,ne samo u nekoj mekanijoj zemlji,plus izmena tockova za zatvaranje semena,turbo diska napred i mozda cistaca ispred diska ulagaca.I obavezno svaka sejalica da ima kutije za djubrivo i pozeljni diskosni ulagac istog.
 
Imaju i oni razne savremene mehanizacije. Recimo kod Laure sam video mašinu za uništavanje džombi
 
IvanSu,koliko dugo ovo radis obradu na ovaj nacin i kakvi su prinosi npr.kukuruza u odnosu na neku klasicnu obradu. Pokusalo je kod mene par ljudi nesto sa pokrovnim usevima ali su ti usevi izvukli odredjeni deo vlage i u nedostatku padavina naredni usev je jako loše prošao. Mišljenja sam da je dobar i ovaj nacin obrade ali da nije za moje podneblje obzirom na sve veći manjak i nedostatak padavina. Interesuje me kakvo je kod tebe stanje obzirom da si na severu i na peskovitijem terenu.
 
Imam tri žetve iza sebe u ovakvom sistemu. Prinosi se drže na nivou kao i ostali, tu nije bilo značajnih odskakanja. Nešto što se prošle godine napravila razlika jeste da je moj kukuruz ostao mnogo duže zelen što je meni kao stočaru bilo značajno jer sam uspeo da dočekam da zrno dospe u voštanu zrelost a da masa nije presuva za silažu. Inače, prinos je bio u proseku 2,2 t/ha. Mada ova info će biti značajna samo onima koji su upoznati sa proslogodisnjim rezultatima u subotičkom ataru.

Nešto čime se ja vodim u pogledu rezerve vlage jeste da ću vlagu koju potroše biljke kompenzovati sa vlagom koju neću izgubiti svakim prohodom obrade, što ću bolje akumulirati svaku kišicu i rosu i to što će taj malč štititi zemljište od evaporacije.

Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Zbog svakodnevnih kiša i velikog obima posla nisam stizao da obiđem soju sejanu u pokrovni usev i kukuruz posejan na njivi pripremljenoj sa tri vrste oruđa. Konačno stižem da izvršim kontrolu i brojanje sklopa te tako dobijamo prve rezultate sa neobičnih ogleda soje i kukuruza. Kako je to izgledalo, kakva su ova dva useva pogledajte u ovom videu... Hvala što ste pogledali video, za još zanimljivog sadržaja lajkujte video,komentarišite i pretplatite se na moj kanal! Copyright © 2023. youtube.radoslav adamovic - All rights reserved.
 
Još malo slika Slavkove soje u pokrovnom usevu...
IMG-b7e9dd56f6673e3fe8d0b247f6f1d534-V.jpg
IMG-a0e4e3c946b60006c43db888a050899c-V.jpg
IMG-40ad213a122bccafaa1edf190b916bbf-V.jpg
IMG-b7e9dd56f6673e3fe8d0b247f6f1d534-V.jpg
 
Koliko pokrovni usev izvuče vlage iz zemljista a i hrane?
Nekako mi to u suvim godinama ne pije vodu odnosno iskoristi dosta vlage pa usev je u deficitu .
 
Koliko pokrovni usev izvuče vlage iz zemljista a i hrane?
Nekako mi to u suvim godinama ne pije vodu odnosno iskoristi dosta vlage pa usev je u deficitu .
Pije vodu i ujedno štiti od beskorisnog isparavanja vlage iz zemlje, izoluje zelju od visoke temperature. Hrani zemlju svojim ostatcima. Smisao je da posle 5-7 godina se skroz izbaci đubrenje u sistemu CC (samoodrživa poljoprivreda).
 
Poslednja izmena:
Sada sam bio na njivi pokrovnog useva, ispod je zemlja vlažna. A na ostolalim njivama puca zemlja. Presevao sam uslužno pre 5 dana, ne vidim vlagu u setvenom sloju.
 
Ту је проблем сетва немају људи машину и артиљерију за тај посао
 
Istina, ali može da se gleda u koracima. Pokrovi su dostupni, tanjirača plus neki polovan APV i može da se ide sa letnjim i jesenjim smešama. APV može i za veštak u tanjiranju ako je u fert izvedbi, pa ako ti se pokrovi i ne svide imaš koristan dodatak na tanjirači.

Kada uhodaš pokrove u regularnoj obradi ili min-tillu, onda možeš da gledaš šta je sledeće - no-till setva, setva direktno u pokrov, strip-till, kuda već želiš dalje da ideš. Tu treba sa se zanove mašine, ali ne mora odmah na to da se ide. Jeste obeshrabrujuće ako se misli da mora sve od jednom.
 
Ako je vec stvar u tome da se napravi malc koji cuva vlagu , oprskas totalom, povaljas, i sijes u to ako imas odgovarajucu sijacicu , pa jel nije jednostavnije pustiti korove pa od nijh imas pokrov a ne kosta te ?
 
Ako je vec stvar u tome da se napravi malc koji cuva vlagu , oprskas totalom, povaljas, i sijes u to ako imas odgovarajucu sijacicu , pa jel nije jednostavnije pustiti korove pa od nijh imas pokrov a ne kosta te ?
Kolko sam ja svatio posto slovenac radi 2700 hektara u tom sistemu kod nas svaka biljka u toj smesi ima neku namenu. Neke vrste rotkvi vrse namenu kao podrivanje pa neke biljke povecavaju azot i tako dalje.Oni stalno rade eksperimente sa raznim sastavima pokrovnih useva za svaku biljnu kulturu.Ima kad istu parcelu kombajniraju i istovemeno odma iza kobajna seju. Parcela im nikad nije nezasejana dali pokrovnim usevom ili nekim normalnim usevom.
 
Nisam na prvo čitanje razumeo šta @MOMOSARIC piše. Ozbiljan ili zezaš? 🧐

Što se korova kao pokrova tiče, to niko ne preporučuje, ali sam i to pustio (baš kao pokrov, ne iz lenjosti ili nemara). 🤷‍♂️

Prošle godine mi se povratila soja i razvukla do novembra. RWA Vulkan. Skinuli, a pod njom prelep tepih koječega. Nije sve bio čist korov, kao da je nešto zaostalog semena pokrova koje sam preduboko posejao prošle godine tanjirača pred setvu soje digla i da je i to niklo. Bilo kasno za setvu neke smeše, pa sam ostavio taj tepih. Na proleće total i kukuruz direktno u to posle par nedelja.

Eno ga, kukuruz dobar (ako se izuzme šteta što su vrane napravile), a njiva čista. Adengo uradio svoje, plus jedno špartanje.

"Besplatan" pokrov. Nikako preporuka, nego kad ti godina da limun…
 
Evo dve fotografije letnje smeše pokrovnog useva. Jedna od pre 10 dana i jedna od sinoć.

Nakon žetve ječma i uljane repice posejana smeša heljde, graška, prosa, sudanske trave i lana. Birane kulture kojima je potrebno malo vlage za nicanje i koje imaju kratku vegetaciju. Grašak se baš nije iskazao, trebala bi neka alternativa za njega, neki drugi azotofiksator. U ječmištu je lepo uspelo kao što vidite, a nakon repice slabije zbog jake konkurencije samonika kao posledica štete od nevremena ali zadovoljavajuće u svakom slučaju.

Plan na ovoj parceli je da se uradi malčiranje i direktno poseje uljana repica.

Bavio se neko nečim sličnim ovog leta da iznese svoja iskustva?
77fac5933baab64da6dea22d3fc69110.jpg
79a776c93fd770f4dbf10c8ed4b5bf10.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh