Podizanje višegodišnjih zasada

Što bi reko naš narod:"Mož' da bidne, al ne mora da znači"...
Što se mene tiče, priroda je najbitnija...znači realistički, bitan je rasad, tjt dobar korenov sistem, potom dobra zemlja i dovoljno vode...i eto prijema...ali isto tako i biodinamika koristi prirodne zakone...a i sam mesec i njegovo kretanje i faze uopšte su prirodni fenomen...
Kad nešto uspe , sve moguće je doprinelo tom uspehu...a kad nešto ne uspe...pojedini traže uzroke u raznim stvarima, pa su tako nastala razna verovanja i istinite teorije i slične stvari...kojih se trebalo pridržavati da bi bio siguran uspeh...
Al opet kažem i takva razmišljanja su prirodan sled....
 
Da bi se kvalitetno razbio maler moras da nadjes mladu cigancicu max 20god staru i da je odvedes do vocnjaka :haha: Prvo moras da je prosetas 3 kruga oko vocnjaka, ali pazi puna 3 kruga i to u smeru kazaljki na satu :haha: Kad zavrsite sa setnjom, vikendica u sklopu vocnjaka moze da bude od koristi :haha: ako nemas vikendicu morate da se odvezete do nekog drugog objekta :haha: ali u drugom objektu moras da obavis posao minimum 3 puta da bi maler bio u potpunosti razbijen :haha:
U slucaju da se maler pojavi, postupak ponoviti samo setnju oko vocnjaka promeniti u suprotni smer od kazaljki na satu :haha:

Napomena: Kompletan postupak razbijanja malera morate obaviti u strogoj tajnosti od zene
zena.gif
inace stvar je propala :haha:




Salu na stranu, mani se sujeverja ne gubi godinu. :ppozdrav:

Matora je ta ciganka od 20 godina. Treba neka mladja...
 
Evo sad jedno interesantno (a možda i nije) pitanje:
Kako se razmnožava šljiva ranka? Naravno iz izdanka. A dobio sam pojašnjenje da se teško razmnožava na taj način, kažu slabo se ukorenjava. Da li je to tačno? Kakva su vaša iskustva? U planu mi je (prva petoletka) da zasadim par ranki i par požegača bez obzira što su osetljive.
 
Evo sad jedno interesantno (a možda i nije) pitanje:
Kako se razmnožava šljiva ranka? Naravno iz izdanka. A dobio sam pojašnjenje da se teško razmnožava na taj način, kažu slabo se ukorenjava. Da li je to tačno? Kakva su vaša iskustva? U planu mi je (prva petoletka) da zasadim par ranki i par požegača bez obzira što su osetljive.

Ko kaze da se tesko razmnozava? Ja sam svoje Ranke posadio iz izdanaka i primile se 100% iduce godine planiram prvu rakiju da ispecem od njih (ako prorode). Nadjes izdanak sa dobrim korenom, posadis po propisu, odrzavas po propisu, zalivas kad je susa i nema greske :ppozdrav:
 
Evo sad jedno interesantno (a možda i nije) pitanje:
Kako se razmnožava šljiva ranka? Naravno iz izdanka. A dobio sam pojašnjenje da se teško razmnožava na taj način, kažu slabo se ukorenjava. Da li je to tačno? Kakva su vaša iskustva? U planu mi je (prva petoletka) da zasadim par ranki i par požegača bez obzira što su osetljive.


Vidi, kako sam ja radio...Navadiš više nego što ti treba pa posle , natenane zagledaš svaki koren ponaosob...i izabiraš po tvome koji će se primiti...Kad ideš da vadiš obavezno ponesi dve alatke: ašov i budak ( kramp)...ako je plitko možeš i budakom , ako je malo dublje moraš podići ispod ašovom ili kombinacija...
Najčešći izdanci su od žila majke-biljke, a ti biraš one koji imaju više malih i mladih žilica pored one žile koja potiče od majke-biljke...One koje imaju samo tu žilu, možeš odbaciti, mada i ona može da se primi ako zalivaš češće, ili je posadiš sad u jesen i ona do proleća , postoji mogućnost, da se primi...A ako slučajno naiđeš da izdanak ima samo centralnu , vertikalnu žilu, naišo si na sejanac , odnosno iz koštice...Samo takve moraš mnoogo duboko da iskopaš da bi imao koliko-toliko pristojan korenčić.
Ja sam sad navadio neku količinu izdanaka, ali se razmišljam da to stavim kod kuće u "rastilo i da negujem ( zalivam , plevim , đubrim i dr. šta treba) pa tek najesen da presadim na stalno mesto...Sve u cilju da u rastilu napravi lepi korenov sistem, da ne patim muke kao ranije , pa na neka mesta presađivao po nekoliko puta, i na kraju morao da pomerim mesto sadnje...A može da se desi da neke u rastilu i prekalemim u međuvremenu...
A u principu ranki ništa ne fali...ja imam kompletan šljivar sa rankom i proporkom i dve madžarke te jedna belošljiva... za sopstvene potrebe za malo rakije, bez nervoze da li si na vreme oprskao ili ne...ona ionako nekad rodi nekad ne , bez obzira na agrotehniku....tek sam prošle godine počeo da dodajem stenli, pa kajsiju, te neku jabuku ...ali to je druga priča...
 
Da li je problem da skratim sadnice na 1m ili 1,2m zbog transporta i granice? Da li utiče na sadnicu? U pitanju je kajsija...
 
Da li mi neko moze reci ko se od kolega sa foruma bavi proizvodnjom sadnica ? Bilo je slika ,ali sad ne mogu da se setim ni da nadjem..
Treba mi 15kom santa marije na sejancu , moze i preporuka za rasadnik sa kojim ste zadovoljni
I kakva su vam iskustva sa slanjem sadnog materijala brzom postom ?
 
-Od kolega sa foruma bavi se miroljubceful . (nismo poslovali)

-Za preporuku je nekako nezahvalno, lično sam godinama kupovao od različitih rasadničara i imao svakojaka iskustva.

-Kurirska služba takođe relativna za preporuku. Meni je prošle godine (AKS-om) 70 sadnica iz Trstenika putovalo tri dana, uz izgovor da je pošiljka morala još jedanput prenoćiti u centralnom magacinu, jer nije imalo mesta u kombiju ...:sta:
Ostalu robu poručujem postexpres-om, jer kod mene imaju najmanje posla, pa najbrže isporučuju.
... :ppozdrav: ...
 
Poslednja izmena:
Od kolega sa foruma miroljubceful i mutavdzic1.
Brze pošte to je posebna priča. Strašno me nervira neažurnost, netačnost i bahatost tih vozača. Ali svi su oni preko neke veze pa su tako svi 'naši'. Naručivanje pošiljke je takođe priča za sebe. Povremeno ih menjam zbog loše usluge pa tako u krug.
Obično ti rasadničar pošalje po brzoj pošti sa kojom on sarađuje. Ja nisam imao većih problema. Ponekad malo oguljena po neka sadnica ali ništa stašno.
 
Nazad
Vrh