Podizanje novog zasada vinograda

Takve slicne smo namestali u jedan deo vinograda isto se dobro pokazalo al komplikovano nije lepa cetvrtka i moras kombinirkama da okrenes..
I onda resio kupio ove gripple i klesta.. S tim klestima bi trebalo opet dogodine da se dotegne https://postimg.cc/B8fHgbcc][/url]
 
A kako je dotezes dogodine ? Ja imam ovakve i zadovoljan sam:
images
Imaju iste takve sa malom ručicom sa strane za zatezanje zice. Sa njom se veoma lako zateže žica.
 
Takve slicne smo namestali u jedan deo vinograda isto se dobro pokazalo al komplikovano nije lepa cetvrtka i moras kombinirkama da okrenes..
I onda resio kupio ove gripple i klesta.. S tim klestima bi trebalo opet dogodine da se dotegne https://postimg.cc/B8fHgbcc][/url]
Ja imam parce lima debljine 3mm koje u sebi ima izrezan kvadrat koji taman uhvati lepo ovo sa strane i sa tim zatezem. Prilicno lako ide , dobio sam to parce lima sa zatezacima kad sam ih kupio, dodje kao kljuc za zatezanje.
 
Ja sam pre par godina nasao bili su na vecu kolicinu 65din al ta cetvrtka nije ista sve nesto ukrivo zavareno svaka za sebe pa nemoz napraviti nikakav kljuc da odgovara za svaku.. A ovo jednostavno i stvarno je lako za rukovanje.. Sad videcemi dogodine kako ce se pokazati za sad pozitivno
 
Odlicno, nisam vidjao ovakve do sad. Ja za malu povrsinu nisam morao ni da stavljam zatezace nego samo da uvijam zicu kao sto su ranije radili :D
 
Ja koristim parce gvozdja duzine nekih 30tak cm probusim rupu na sredini da moze da se protne zica i savije se sa obe strane po 5 cm pod pravim uglom da lici kao slov z samo pod pravim uglom i naravno i stub mora da bude probusen. Jako jednostavno i efikasno.
 
Ja imam te sa ručicom, plastificirane i poprilično sam zadovoljan, nema šta tu da se zezne...
 
Pozdrav svima. Kupio sam lozne kalemove parafinisane one sto pravi grof od Milutovac. na biljnom pasosu pise da je starost sadnice/kalema 1 god. posadio sam negde polovinom marta jedno 30 kalema. Pitao bih kako sad da gajim u prvoj godini nakon sadnje. Na svakoj je izbilo po nekoliko lastara e sad dali da ostavim samo jedan i da sledece godine u februaru kad bude bila rezidba da taj jedan prerezem do prve zice i to da mi bude stablo. ILI kako vidim da neki rade na jutjubu izvrsim rezidbu na jedno vidljivo okce tako reci da je privedem osnovi da bi se koren razvijao bolje. Pa tek u trecoj godini da izvrsim rezidbu do zice i onda formiram uzgojni oblik. Inace oblik koji hocu je jednogubi giot i kordon.
 
Ajde jacu da probam, posto sam na ovom forumu zahvaljujuci dobrim i ljudima i strucnjacima dosta naucio.
Ove prve godine ostavi dva lastara da rastu , ako izbije jos koji skini ga. Moze da se razvije i samo jedan lastar i on ce rastiti.
Odmah postavi kolac i vezi ih da rastu pravo. Ja sam vezivao na dva mesta uz kolac.
U februaru ili prvoj polovini marta 2024 , vidi koji je od ta dva lastar bolji, deblji , praviji i jaci i njega prekrati na dva okca. To se vinogradarski kaze, reze se u gkavu. Drugi lastar odrezi skoz.

U drugoj godini iz njih ce se razviti dva lastara. Pri dnu stabla skidaj sve lastare sto rastu , plevi, ostavi samo dva lastara koja su ispod prve zice i koji ce rasti.
E cujemo se u jesen 2024 ili u februaru 2025 ....
 
Loza prošle godine posađena, ovo proleće orezana na 2-3 pupa, sad izraslo iz svake 3-4-5 lastara iz svake... pitanje... dali sve lastare sačuvati neka se razvju ili odabrati jedan ili dva a ostale ukloniti...
 
Ja bih ostavio iz svakog po dva najjaca lastara i njih bih negovao ove godine. Takodje odbaci sve grozdove ove godine. Neka se razvija koren ove godine sto vise moze.
 
Danas sam morao da oprskam lozu jer cele iduce nedelje prognozira se kisa a za subotu prognoza je da ce pasti posle podne.

Pre toga sam povezivao i sredjivao lastare. Uoci sam kod dva cokota neku situaciju pa da pitam. Mozda je detalj ali me interesuje.

Sve je skolski dvogodisnji luk nisi ovogodisnje rodne lastare i to je ok.
Ispod imam reznik na dva okca i tu su se lepo razvila dva latara za zamenu za iducu zimu . E na stablu cokota sa druge
strane od reznika razvio se jako lep jalovak.
I pitanje je sledece. Na zimu sledece godine da li je bolje da rezem na kratak kondir sa dva okca donji lastar sa ovogodisnjeg kondira ili da to uradim na ovogodisnjem jalovaku koji je iz stabla cokota. Kvalitet tih lastara i polozaj su prakticno isti kod oba . Znaci nema nekih drugih faktora koji uticu na izbor .
 
Ben roj rezes na dva okca ovogodisnji jalovak :
1, Ako trebas malo spustiti glavu , pod uslovom da kompletna za 2 okca za zamenu sa sve lastarima izbacis tj odseces do osnove da nesmetaju
2, Ako mu je zgodnija pozicija u odnosu na zicu ili pravac u redu
3, Ako su lastara is tog reznika losa, zakrzljala , ne rasu da bude zgodno za dalju rezidbu ili ti se jednostavno ne svidjaju
To ces proceniti kad budes orezivao bolje se vidi, ostavis takvo kakvo je
 
Loza prošle godine posađena, ovo proleće orezana na 2-3 pupa, sad izraslo iz svake 3-4-5 lastara iz svake... pitanje... dali sve lastare sačuvati neka se razvju ili odabrati jedan ili dva a ostale ukloniti...
Ostavi dva lastara koji su ti najaci a i ujedno zgodni da se do njih napravi panj. U toku ove sezone obavezno skidaj zaperke do 1 zice i pobodi kolac pored cokota i privezi lastare za njega.
Sledece zime kad orezujes ostavljas samo jednu bolju lepsu i zgodnijiu granu- kondir od za panj i skracujes je do 1 zice
Ovo do 1 zice se odnosi kad je spalir u pitanju ili vinjaga
 
Zahvaljujem Kadli.
Jasno si objasnio.

Ove godine sam plevio mnogo bolje i smislenije nego proslih godina. Pored razvijenosti lastara, odmah sam gledao kako cu zimus rezati tj sta ce biti kondir za zamenu a sta noseca grana za rodne lastare, a posebno sam gledao da polozaj lastara bude pogodan...
Iskustvo znaci i jos kad se uoce greske onda se najbolje uci.
 
Nazad
Vrh