Podizanje novog zasada vinograda

Zna li neko koja je ovo sorta vinove loze nikla je sama pored puta mi smo je samo podigli na spalir. Procitao sam da u nekoj kjnizi da se sorte vinove loze prepoznaju po listu, pa ako neko kojim slucajem prepozna super. Neka je crna sorta vinska u pitanju grozdovi su slicnog izgleda kao crna tamnjanika,burgundac,prokupac.
 
Poslednja izmena:
Molim vas za preporuku za stubove, bagremovi ili betonski za ili protiv, visina, koliko u zemlju, na koji razmak,...
Ranije sam koristio betonske ali sam sada pristalica bagremovih stubova. Evo i zbog cega. Bagremov stub bar je dosta jeftiniji a pogotovu ako imate svoj bagrenjak i lakse ga je promeniti kada dotraje a mozete ga iskoristiti za ogrev. Sto se tice dugotrajnosti, ako imaju dobro srce, bez problema 40god. Visina ranije 2.5m ali sada vidim da je to previse mozda negde oko 2.3. U zemlju oko 0,6m.
 
Potrebna mi je konsuktacija.

Hocu vinograd da prosirim na taj nacin sto cu postojeci red malina i kupina da zamenim sa lozom.
Prvo cu da izvadim maline i kupine. I dobro zemlju da izfrezerujem.
Podrazumeva se da cu korenje svo da pograbim.
Prvo potanje treba li zemlju da necim poprskam u smislu dezinfekcije i da li nesto protiv insekata da pobacam.
Drugo pitanje mogu li odmah jesenas zasadim lozu.
 
Po pravilima , zemlja za vinograd se koristi nekih 3-4 god u ratarstvu , pa se moze zanavljati sa novim . Malina i kupina imaju slicne stetočine i bolesti , te iz tog razloga se ovo primenjuje. Dezinfekcija cele povrsine nije nemoguca.. ali je preskupa. Jedini reigsrovan preparat za zemljiste kod nas preparat je Basamid granulat.. koji se po inkorporaciji u zemljiste mora prekriti folijom , zbog otrovnosti i isparavanja na 30 tak dana...
Ima jos nekih načina ali je jos skuplje..
 
Mi smo povadili vinograd razbacili vestaka i sve preorali na 50cm dubine u prolece spremili i sadili nov vinograd.. Sardone nikad bolji prvo dobra godina bila kad se sadilo a i dobri kalemovi se potrefili.. Sve kako treba..
Ako nastave ovakve supermegagiga celijske oluje bagrem ce biti bolji izdrzace udare vetra, al opet dok je relativno nov bagrem njega kad uhvati 10ak godina uvek neki prozukne i otrune na prelazu izmedju zemlje..
 
Bagremov stub će trajati dugi niz godina ali treba ispoštovati neka pravila
- bagrem se seče u vreme mirovanja vegetacije
- stubove obavezno očistiti od kore
-uraditi hidro izolaciju dela stuba koji ide u zemlju ili oprljiti brenerom,može i na otvorenoj vatri
Takav stub će trajati dugo
 
Pa sta mi rekoste , mogu li sa dobrim freziranjem zemlje posle vadjenja kupine i maline da zasadim lozu i da idece godine idem sa kvalitetnom zastitom sa intenzivnijin koriscenjem insekticida i akarcida.
 
Ako mozes ikako da napravis da ti redovi budu u sredini gde su bili redovi kupine, onda ne bi trebalo puno da smeta.. sto vise izvadis starih korenova, to bolej naravno, ali ako je bas stariji zasad, ostace tu dosta...
Kazu da ako je zemljiste lakse (citaj ima vise peska, kakava su generlno vinogradarska zemljista) onda je veci problem sa tom brzom sadnjom odmah nakon dizanja starog zasada.. Ako je zemlja teza, lakse podnese to sve, i budem manje problema...
U sustini problem je sto ni dan danas ne znaju sta je razlog tog slabog rasta novog zasada pri ponovnoj sadnji na stari, bez odmaranja zemlje, nekad basamid ili slicno pomazu, ako su nematode ili nesto slicno bilo u pitanju, ali kazu da je to skup razlicitih stvari, tako da ne mozes 100 posto da bude siguran nikad...
Ako ikako mozes, ostavi zemlju makar godinu dve, obradjuj je samo i pokupi sto vise korenova koji se tom obradom izbace, ne moras nista da sadis, dovoljno je proci podrivacem nekim da se trava unisti i tako vise puta godisnje, to bi trebalo da smanji problem malo ako ti je bas hitno da sto pre sadis... pravilo je sto duze ostavis sa okopavinama, to bolje, svi preporucuju 3-4 gdoine, ali retko ko to ispostuje..
Dosta ce pomoci i ako dobro nadjubris stajnjakom, ako nemas za celu parcelu, onda makar dobro nadjubri metar siroku traku oko cokota, to ce isto puno pomoci... predlazem makar 4-5kg stajnjaka po metru kvadratnom, trebace ti po hektru oko 15tona ako djubris 1m traku oko cokota..
evo kako to izgleda ako se sadi tresnja za tresnjom odmah, bez cekanja, mozes i da vidis razliku izmedju dela gde je bila, i dela u kom nije bila pre toga tresnja...
ako se sadi razlicita kultura, ili cak i ako su makar podloge razlicite, problem je malo manji... neke podloge su osetljivije od drugih na preplant disease...
 
Postavio bagremove stubove i kosnike u vinogradiću (oko 300 kalema), stubovi su spremljeni još prošle godine (odstranjena kora i brenerom tretirani delovi koji će biti u zemlji...




 
Mislim da je ovde prikladno da zatrazim misljenje i informacije.
Kakva je razlika izmedju bele i crvene plemenke. Da li zri u isto vreme.
Da li su ukusi slicni.
 
1.jpg
3.jpg
4.jpg
 
Priprema zemljista za novi zasad.
Ps. Stvarno je komplikovano postaviti sliku na forumu i plus dodati teks posle.
 
Nazad
Vrh