Pneumatske sejalice za kukuruz

Takodje sejem na jednu stranu,špicevi su jedne godine do jednog druge do drugog komšije,ako ima više špiceva preteram po ceo prohod okolo i na jednu stranu dalje pa u špartanju ispravim ili ostavim,ne ostane ni usko ni siroko nigde...
 
Sve sejem na jednu stranu....
izuzev ako je baš veliki špic a kukuruz će se brati ili silirati
onda sejem okolo jer kratke vrste dođu u sredinu i ima dosta mesta za manervisanje i manje praznog hoda
 
Takodje sejem na jednu stranu,a uvratine ne sejem,samo izlazim na pravo dokle mogu,ionako cu prilikom spartanja sve pogaziti.Kod nas vecina praktikuje da poseje uvratine dva prolaza 8 vrsta.
 
Ja sam po savetu ovog sto mi sejao dugi niz godina usluzno, sejao na jednu stranu. Tj jedan prohod sa obe strane i uvratine, i posle krenem sa leve ili desna strane gde mi vise odgovora i sejalice do sejalice. Tako mi je sejao i pre i nije bilo problema ni prilikom prskanja ni prilikom spartanja, a imam dosta njiva koje su nepravilnog oblika.
 
Napravite krug-dva i onda sejete na jednu stranu. Ja sam se mucio do prosle godine,kad me komsija naucio kako se seje njegova njiva u obliku slova D u komadu 5-6 jutara,prvo smo napravili 3 kruga i onda samo slazemo prohod do prohoda.
 
Evo jedna malo neobična sejalica za naše uslove

2hedp8i.jpg

wfp3.jpg

j80dpv.jpg
 
Sejanje u dva reda sa naizmenicnim rasporedom biljaka i sklopom vecim za 15-20 %, ali to samo za zemlju prve klase i pravilnim rasporedom padavina ,kao i povecanom ishranom tih istih biljaka, , kod nas se taj sistem bas i nije pokazao .....
 
Nemora da bude uopšte povećan sklop biljaka , a nije se praktično pokazala neka razlika , važan je ukupan sklop po ha , a dal on bio na 70 , 50 ili duplim redovima u većini slučajeva je svejedno . To je u suštini uvedeno ponegdje u Americi u vezi nekih drugih stvari : jeftinijih i jednostavnijih adaptera na kombajnima , jednostavnije i manje ugažavanja zemlje prilikom sijanja , prskanja , prihrane jer ima više mjesta za točak itd , ali to ide onda komplet nova mehanizacija i nije nešto mnogo zaživjelo ni kod njih .
 
Malo unapredjenja stare olt...izgleda prosto,ali ukrajanja,uklapanja i sklapanja je bilo nepunih nedelju dana do ovakvog izgleda.
sazi9k.jpg
 
Maticu taj nosac,iako je gadan poprilicno-stoji tu od kada je kupljena(30tak godina)...fakticki protiv uroka-navikli vec,tako da se to ne dira...
 
Nazad
Vrh