Pneumatske sejalice za kukuruz

Da li je neko menjao skidace semena na bekerici?
Nije bas nesto dobro sejala, pa sumnjamo na njih, bas su istroseni.
Kako sam gledao i shvatio i oni su jako bitni za preciznu setvu, a neki me ubedjuju, da nema veze sa njima, nego da bude dobro zadihtovana.
 
Ako ti je seme farbano a nije dobro osušeno oće da se zalepi zrno u ploči pa ako su čistači loši onda ti ne izbacuju seme iz ploče...
 
Koliko sam razumeo iz price na forumima a i privatno,kao i od komsije koji ima bekericu kod te sejalice postoje XXXX faktora da ne seje precizno.Zasto neznam,nisam hteo da ulazim u problematiku....
 
I proveri da ti ploče nemaju lufta u osovini. To je kod mene bio problem, čim se ploča malo mrdne ne stoji pod dobrim uglom i oduva svo seme iz rupe...
 
Najbolje seje kad je prodas. :osmeh:
Kad bi setveni aparat stavili u bateriju bekerice bila bi to No1 masina. Bekerica zeznuta za odrzavanje,olt-nodet kao bicikli lagana i puna zupcenja-stelovanja,maja neprecizna...svaka ima svoje mane i nedostatke.
 
To za ploce cu proveriti, dobro si mi rekao.
Nije bekerica toliko losa, nego uvek treba paziti sa njom.
Moja je posejala oko 100ha do ove sezone, samo sa jednim zamenjenim lancem.
Pretpostavljao sam da ce ove godine biti problema i dogovorio sa majstorom da je rasklopi proveri, jos od nove godine i on nije mogao da stigne i sada muke. Jos mi covek od koga sam kupio sejalicu dao 4 nova skidaca tada.
Sada poceo otac da menja te skidace, odma se vidi razlika u kukuruzu, seje perfektno.
A u suncokretu nije bilo nikakvih problema.
 
Ja nikako da nadjem vremena, stričevi malo nadogradili Magicu.
3eb9b1376e96578cc4184c536274f80d.jpg
 
Dal netko razumije ovu tabelu za gnojivo,sijačica je Monosem 4 redna..
Nije mi jasno zašto ima tako puno različitih količina semena u jednom redu:
33591.jpg
 
Hurli, sve ovisi kakvo gnojivo koristis, kakva je granulacija jer ne cure sva gnojiva jednako.

Prebacis ju na pocetno podesenje (A1) i okreces kotace na sijacici za neku zadanu povrsinu (koliko mi je poznato da se uzima stoti dio hektara). Kad ti se potrefi jedna vrijednost iz reda A1, onda pratis taj stupac za vecu kolicinu gnojiva koju zelis baciti.


PRIMJER:

Ako za povrsinu od 100m2 (ovisno o sirini sijacice i obujmu kotaca koji pokrece meanizam) tebi na podesenju A1 izbaci 1.2kg gnojiva na sva 4 ulagaca to znaci da na tom podesenju ide 120kg/ha gnojiva. Ako zelis bacati vise ides okomito prema dolje dok ne dodjes do zeljene kolicine gnojiva po ha koju zelis koristiti. Ako je to u ovom primjeru 210-220kg/ha podesavas mehanizam na D1 gdje prema tablici ide 215kg/ha gnojiva.

Za svako gnojivo koje koristis bi trebao raditi ovo "tariranje" mehanizma jer kako sam napomenuo, ne cure sva gnojiva jednako.



Sistem prema kojem se podesava svaka zitna sijacica, kultivator, deponator gnojiva...
 
Izmeris prednji trap od sredine jednog tocka do sredine drugog tocka. Podelis dobiju vrednost sa 2, marker podesis da bude od reda na vrednosti 140cm (pola zahvata sejalice)-pola sirine traktora + pola reda 35cm. 140-x (pola sirine tvog traktora) + 35cm.
Na 560 sa kojim radimo ovako ispada. 146cm sirina prednjeg trapa, polovina od toga je 73cm. 6 redi sejalica 210cm (pola zahvata od 6x70cm) - 73 + 35cm (pola reda) = 172cm. Kad teras ides sredinom tocka tacno, ako si navikao da ides unutrasnjom ivicom onda podesis markir sire za pola sirine gume prednje.

Mi smo ovako ustalili i sva trojica koji sejemo tako teramo i onda nema greske na sastavima.
 
za cetvorednu. 350- razmak prednjih tockova, i sve to /2, razmak od krajnje baterije do markera u cm
 
jel ima neko sto zna sta moze da bude problem na pneumatsku sealicu radi se oko vakuma te. vakum mislim da je solidan drzi zrno na plocama i pri najmali obrtaja tresem kucam ono ne pada ali tu se javlj drugi problem ne hvata zrna na sve rupe na plocu (disku). e sada me interesira sta je problem jel trebaju nove diskove ili sta god?
 
Proveri skidace zrna. Ako je krupan kukuruz npr. Tu moras da drzis veci gas i vece obrtaje turbine.
 
Nazad
Vrh