Pneumatske sejalice za kukuruz

Aj nemoj lupetati da ti se neko smeje.

2013. godine prosek prinosa kukuruza mi je bio 4450 kg po jutru, a 2014. preko 6,5 tona. Jedino u čemu je bilo razlike je u sejalici. A ako neko želi da se smeje slobodno nek se smeje nemam ništa protiv, bolje da se smeju nego da plaču....
 
mixer kać a šta je sa padavinama???? Imali smo slične prinose u istim godinama. Kod mene je bila ista sejalica u pitanju...
 
Mixer ne lupaj to možeš da uporediš jedino ako iste godine na istoj parceli poseješ sa obe sejalice uz istu obradu pa da imaš neki približan rezultat nekažem da je isti prinos bolji jeste ali 30 % sigurno nije ja imam beker i sejem sve sa njom prinos mi je kao i kod ostalih u selu jedino što je sa tom sejalicom teže raditi
 
a to sto je kukuruz imao 2x vise padavina ne utice na rod? , verovatno je do sejalice bolji prinos . Eto kum prosle god sejao oltovom i imao na nekim njivama i preko 80 metara po jutru , jel to znaci sad sa gaspardom da ce imati preko vagon po jutru ?

a mogu potpisati dobro ustelovan olt ce bolji raspored imati nego gaspardo diskosna, gaspardo sa raonikom ce isto bolje posejati nego gaspardo diskosna

ne mozete porediti kad seme pada sa 10 cm visine i kad pada sa 40 cm i vise , ja kazem samo sta vidim na njivi kad nikne , a gledao sam raznih diskosnih sejalica kad olt udje u solidno spremljenu njivu i da ima vlage shije sve te diskosne u rasporedu biljaka ko nista , diskosna je nuzno zlo

spustali smo i noz da ide dublje gaspardo onda dobijete da zrno ne pada na dno kanala jer noz ide dublje od diska, suva zemlja posle noza upadne u kanal pa disk predje plice i dobije se zrno na suvoj rastresitoj zemlji, noz da u jako tvrdo gde se nede obrusavati zemlja pre diska
 
mixer kać a šta je sa padavinama???? Imali smo slične prinose u istim godinama. Kod mene je bila ista sejalica u pitanju...

Znam, razlika u prinosu je 50 % a ja sam napisao 30 baš zbog povoljne godine za kukuruz. Poslednjih 30 godina koliko je sejala bekerica smo samo jedne godine imali na 3 jutra nešto manje od 20 tona zrna, ćale se krstio i nije verovao. Kad smo imali prinos oko 5 do 5,5 tona to je bilo extra dobro, dok prve godine sa gaspardom smo imali već pomenuti prinos.... Ne mora da je do sejalice, ali kažem jedino šta se promenilo je ona, isto seme, ista količina đubreta, ista zaštita i krajnji rezultat je takav...
 
Mixeru pre ce biti da niste znali podesiti masinu.

2012. kad smo počeli setvu sa bekericom, ćale napuni koševe i poseje 3 jutra i izađe da proveri seme kad u tri baterije ispod polovine a u četvrtoj skoro puna. Tu prekinemo setvu i zovemo servisera koji je odrzavao od kad je kupljena i tad je sredio i namestio, što bi trebalo da znači da je za 2013-u bila sređena.

- - - - - - - - - -

Danas izbijaju prvomajske mudrolije na površinu. :haha:

Inače za prvi maj sam sejao od 7 ujutru do 6 uveče...
 
Trebalo bi da je sejala tad kako treba ?Cekaj polako cale ti godinama ima tu masinu,ako ti je to iz nika 87 godiste i hoces da kazes da niste sami znali kontrolisati masinu,podesiti i odrzavati ??
 
Trebalo bi da je sejala tad kako treba ?Cekaj polako cale ti godinama ima tu masinu,ako ti je to iz nika 87 godiste i hoces da kazes da niste sami znali kontrolisati masinu,podesiti i odrzavati ??
Ćale je sa njom radio 25 godina bez problema i nikad nije otvarao setveni aparat, ispalo je na kraju da je ta jedna baterija imala lufta na ploči pa nekad promeni ugao pa onda izduva svo seme i zato nije sejala...
 
Ja se smejem, pošto sam 80-tih godina imao veći prinos, sejano sa OLT mehaničkom sejačicom, nego 2012. sejano sa pneumatskim!
Naravoučenije: bolja je mehanička sejačica.... ma ajde....

Pa u tome je i suština svega! Kad budem imao gaspardo 5-6-7-8 godina ja cu napisati koji je bio prosek za tih osam godina. Bekerica je bila kod nas 30 godina i za tih 30 godina je bio prosek oko 5 tona po jutru, a koliko će biti gaspardu za 30 godina to će se ako bog da videti. Za ovu jednu godinu je tako kako sam napisao pa kome je smešno nek se smeje, pišem ono što znam i što sam video...
 
a to sto je kukuruz imao 2x vise padavina ne utice na rod? , verovatno je do sejalice bolji prinos . Eto kum prosle god sejao oltovom i imao na nekim njivama i preko 80 metara po jutru , jel to znaci sad sa gaspardom da ce imati preko vagon po jutru ?

a mogu potpisati dobro ustelovan olt ce bolji raspored imati nego gaspardo diskosna, gaspardo sa raonikom ce isto bolje posejati nego gaspardo diskosna

ne mozete porediti kad seme pada sa 10 cm visine i kad pada sa 40 cm i vise , ja kazem samo sta vidim na njivi kad nikne , a gledao sam raznih diskosnih sejalica kad olt udje u solidno spremljenu njivu i da ima vlage shije sve te diskosne u rasporedu biljaka ko nista , diskosna je nuzno zlo

spustali smo i noz da ide dublje gaspardo onda dobijete da zrno ne pada na dno kanala jer noz ide dublje od diska, suva zemlja posle noza upadne u kanal pa disk predje plice i dobije se zrno na suvoj rastresitoj zemlji, noz da u jako tvrdo gde se nede obrusavati zemlja pre diska
Al su zafrkli coveka ccc, bolje da prodaje tu Gaspardovku na vreme dok je jos nova i kupi olt :cao:
 
Pa u tome je i suština svega! Kad budem imao gaspardo 5-6-7-8 godina ja cu napisati koji je bio prosek za tih osam godina. Bekerica je bila kod nas 30 godina i za tih 30 godina je bio prosek oko 5 tona po jutru, a koliko će biti gaspardu za 30 godina to će se ako bog da videti. Za ovu jednu godinu je tako kako sam napisao pa kome je smešno nek se smeje, pišem ono što znam i što sam video...

E tako je već jasnije. Za 2014. g. si imao 30% veći prinos, nego prosek od 30 godina!
Interesantno, i ja sam imao veči prinos lane, iako nisam sejao Gaspardom. Nemoj me pogrešno shvatiti, ne kažem da nisu dobre mašine, naprotiv, nego 2014. je bila ekstra godina, pa makar da si sejao mehaničkom!
 
E tako je već jasnije. Za 2014. g. si imao 30% veći prinos, nego prosek od 30 godina!
Interesantno, i ja sam imao veči prinos lane, iako nisam sejao Gaspardom. Nemoj me pogrešno shvatiti, ne kažem da nisu dobre mašine, naprotiv, nego 2014. je bila ekstra godina, pa makar da si sejao mehaničkom!

Nekudim ja ni jednu mašinu niti dobijam pare da reklamiram gaspardo, ja samo iznosim svoja iskustva, a kako će biti ove i sledećih godina, Bože zdravlja pisaćemo... :ppozdrav:
 
Ova izjava je slicna onoj kada je neko na forumu izjavio da je sa obrtacem plugom prinos veci za 20% od ravnjaka!Jedna godina nije merodavna i da bi se uporedile te dve sejalice morao bi ogled da se odradi u jednoj parceli sa istom agrotehnikom ovako sve ispada smesno i neozbiljno!
 
Samo nek to moje NUŽNO ZLO poseje i bude prinos od 6 do preko 8 tona po jutru kao što je bilo prošle godine pa i nek sam se zaj..bo što nisam kupio olt.. :ppozdrav:
Pricam o dubini setve, rasporedu zrna ... za prinos nemam komentar, najvise od godine do godine, primenjene agrotehnike zavisi ali opet ako mozes s nekom sejalicom da postignes jednaciju dubinu setve i samim tim jednacije nicanje ( da ne cekas kisu) sto je po meni i bitnije nego od nekog rasporeda sto ce na pojedninim nestima biti + - 2, 3 cm od zrna do zrna vec si u prednosti ... ja koristim visoki setveni aparat 3 godine i diskosni ulagac kod nas na zemljistu i nisam primetio nista lose pa nemogu da podrzim price nekog sto kaze da je nuzno zlo, al opet svako ima svoju teoriju a ima i razlicitih zemljista gde se mozda taj sistem nije dobro pokazao, razlicita su iskustava
 
Da mi ta bekerica nije bila viška i da mi nisu trebale pare za ratu ja bih napravio ozbiljniji i manje smešan ogled, a ovako je tako kako je, nekom smešno, nekom neozbiljno, ali najbitnije je da je meni dobro...

- - - - - - - - - -

Pricam o dubini setve, rasporedu zrna ... za prinos nemam komentar, najvise od godine do godine, primenjene agrotehnike zavisi ali opet ako mozes s nekom sejalicom da postignes jednaciju dubinu setve i samim tim jednacije nicanje ( da ne cekas kisu) sto je po meni i bitnije nego od nekog rasporeda sto ce na pojedninim nestima biti + - 2, 3 cm od zrna do zrna vec si u prednosti ... ja koristim visoki setveni aparat 3 godine i diskosni ulagac kod nas na zemljistu i nisam primetio nista lose pa nemogu da podrzim price nekog sto kaze da je nuzno zlo, al opet svako ima svoju teoriju a ima i razlicitih zemljista gde se mozda taj sistem nije dobro pokazao, razlicita su iskustava
E baš tako, tebi se pokazalo dobro, a onom što se pokazalo loše nisi mu pisao da ćuti da mu se neko ne bi smejao i da ne priča gluposti?? Svako ima svoja iskustva i mišljenje i ako je čovek izneće ih kako jeste kao što sam i ja izneo svoja iskustva...
 
Nazad
Vrh