Pneumatske sejalice za kukuruz

Zavisi od uslova sta je bolje. Ako disk treba da presece grudvu onda nisi dobro uradio pripremu.
 
Po meni je disk bolji i tu nema price, podesis dubinu i kraj, dva diska ostri kao zilet plus tezina baterije, otvara brazdicu i u putu bez problema (letnjem,njivskom) naravno, ne asfaltnom! To je ono sto sam ja video!
 
Po meni je disk bolji i tu nema price, podesis dubinu i kraj, dva diska ostri kao zilet plus tezina baterije, otvara brazdicu i u putu bez problema (letnjem,njivskom) naravno, ne asfaltnom! To je ono sto sam ja video!

sa diskom su bolje,ALI, nisu diskovi ti koji određuju dubinu,nego kopirni točkovi (uz disk) i ako nije dobra predsetvena priprema baterija će preskakati preko grubvi i samim tim neće biti ujednačena dubina, a i željeno rastojanje u redu (sto dovodi do neujednačenog nicanja,posle problema pri zaštiti...itd)... da se neko ne zavara, nije ta sejalica svemoguća ... i treba u svakom slučaju predsetvenu pripremu uraditi na vreme i što je bolje moguće...ako se to ne uradi nema te sejalice koja će to ispeglati...
 
kum je kupio novu diskosnu sestorednu gaspardo 16000 eur dao, svaka baterija preko 100 kg ima , dva covaka trebaju da je odignu , uterali smo je u mekanu zemlju gde je bilo oko 5 cm suvog sloja pa onda vlaga, ustelovali smo da razgrne tu suvu zemlju i u vlagu poseje, razgrnula ona to sve lepo al preko 3cm dubine ici nema sanse,stelovali sa serviserom almexa ceo dan i nece , u tvrdo sto moze posejati ne sporim disk sve sece al u mekano gde je vlaga nize dublje ce posejati moja imt , kad stavimo gaspardo na beton i spustimo baterije da disk stane na beton , od diska do tockova koji odredjuju dubinu kad su skroz dignuti ima 7 cm. ona fizicki ne moze preko 7 cm dubine sejati , i + kad naidje koja grudva to bude i manje. po meni mana trebali su napraviti te tockove da se jos mogu dignuti. raspored biljaka nikad ali nikad kod diskosne ne moze biti bolji jer zrno pada sa vece visine i samim tim je neprecizno. gledam sve te nove sejalice po selu nista bolji sklop nego moja imt nemaju cak i gori.ali u jako tvrdu zemlju diskosna ce bolje posejati sigurno ,samo gledao sam i u tvrdoj , disk usece baci seme ali kanal ostane otvoren jer nema zemlje iza da je zetrpa .Malo je to i razocarenje dati tolike pare za sejalicu a ona ko olt seje i nista bolje video je to i kum al sad je gotovo

dobra je to sejalica ali toliki novac ne opravdava .Ne znam mozda sam ja previse ocekivao od te novije tehnologije , bolji sklop u odnosu na ove stare ali nista to nije napredovalo po pitanju rasporeda biljaka, dobro ustelovan olt ce isto ako ne i bolje posejati mogu potpisati !
 
Daner to nije sejalica za sejanje u mekanom zemljištu,tu posao ona neće raditi. Njena namena je isključivo za oštrija zemljišta da proseče grdudevito i položi seme, kanal će ti ostati otvoren ali seme će otići gde treba neće biti napolju.
 
To za dubinu, više je stvar konseukcije podesavanja dubine... mislim da je max 10cm...a i sta se seje toliko duboko?...ako je idealno spremljeno zemljište i sve podešeno kako treba i poštuje se brzina setve - OBE će posejati skoro indentično, u svakom drugom slučaju prednost dajem setvenim baterijama sa diskovima... imao sam i nodet-olt, majevica,i sad matermacc... dal opravdava cenu?! to je već druga priča... ja računam da će bolje posejati za oko 5% ... na nekih 100kj i preko se sigurno isplati i to vrlo brzo ( + usluge)...
 
Iskustvo iz prakse. Gde se radi teskim drljacama i vecim traktorima i gde je brazda jos jesenas zatvorena diskosna uradi idealno. Svako zrno je u vlazno ma koliko bilo tvrdo. Agrija tesko moze da postigne tu dubinu. Gde se spremilo u prolece obe useju dobro, ali je zemlja redja i nicanje zavisi od kise.
 
@daner

Kod mene se pokazalo da Gaspardo sejalica trazi dobro nastelovan noz koji ide ispred diskova. Kada baterije ne mogu da postignu zeljenu dubinu zbog pripreme, vlaznosti i kvaliteta zemljista onda se pribegava dodavanju dodatnih opruga koje pritiskaju bateriju ili pak opruge koja ima mogucnost stelovanja pritiska baterije na podlogu. To sve lepo stoji u prirucniku za tu sejalicu.

Sto se diskova tice, vlazna i lepljiva zemlja hoce da se lepi za njih i ponekad je potrevno nositi spaklu na njivu radi ciscenja ali to je jako redak slucaj.
 
@daner

Kod mene se pokazalo da Gaspardo sejalica trazi dobro nastelovan noz koji ide ispred diskova. Kada baterije ne mogu da postignu zeljenu dubinu zbog pripreme, vlaznosti i kvaliteta zemljista onda se pribegava dodavanju dodatnih opruga koje pritiskaju bateriju ili pak opruge koja ima mogucnost stelovanja pritiska baterije na podlogu. To sve lepo stoji u prirucniku za tu sejalicu.

Sto se diskova tice, vlazna i lepljiva zemlja hoce da se lepi za njih i ponekad je potrevno nositi spaklu na njivu radi ciscenja ali to je jako redak slucaj.

To kaže i moj komšija. Bez tog noža diskovi nisu svemoćni, a sa njim ide gde god hoćeš.
 
Kanal ostane otvoren zato sto ta sejacica nema zagrtace semena koji dodju odma iza diskova pre nagaznih tockova, kad to kum stavi, feder za pritisak baterije stavi na jace nema teorija da nece u zemlju, pod uslovom da uradi iole solidnu predsetvenu pripremu. Kod nas ima zemlje od najlakse do najteze i kad dobro podesis nije bilo nikakvih problema sa dubinom setve gde god da odes. Raspored, kukuruza, po meni kod visokih setvenih aparata najvise zavisi od dorade-kalibracije zrna ...
2z8oy04.jpg

Ovo je raspored pri brzini 7,5 km/h
27zl1ex.jpg
 
Ja znam samo jedno, a to je, da smo pre gaspardo imali bekericu, sa gaspardom nam se prinos povećao i do 30 %...
 
Zagrtaci semena i stelujuca opruga za pritisak su dodatna oprema kod Gasparda a uvoznik uglavnom prodaje sejalice sa stanja tako da to mora posebno da se porucuje.

U tvrdoj zemlji treba malo vise naspanovati oprugu od nagaznih tockova da mogu da zatvore brazdicu.
 
Nazad
Vrh