Plug - osnovna tema

5gTR5VO.jpg

95xgPDr.jpg


Sent from mTalk
 
Napisao si da nista niej dirano i radjeno po plugu ali se jos na slici gdje je na prikolici vidjelo da je nosac pre brazde crveniji od ostatka ali sam mislio da je to sunce obasjalo malo drugacije ali se ovdje bas vidi da je farbano? Valjda nije nista strasno bilo?

Plug izgleda prva liga.
 
Napisao si da nista niej dirano i radjeno po plugu ali se jos na slici gdje je na prikolici vidjelo da je nosac pre brazde crveniji od ostatka ali sam mislio da je to sunce obasjalo malo drugacije ali se ovdje bas vidi da je farbano? Valjda nije nista strasno bilo?

Plug izgleda prva liga.
Jeste nosac prve brazde crveniji ali ne vidim prelaze farbe da je naknadno farbano,i na jos par mesta ima gde je farba crvenija ali nema ni vara ni pucije niti se poznaje da je zbog necega imalo razloga da se naknadno farba... Deluje mi kao da je pri prvom farbanju farban sa farbama razlicitih kvaliteta,i ova prva brazda ima na sebi samo jednu farbu,vidim gde je izguljena da nema više slojeva farbe... Cak i ovde gde je tamniji kad dobro istrljam farbu pocinje da se crveni,imao je po sebi bas dosta onog matiranog sloja kao prah...bilo mi je bitno samo da nije lomljen i da je prav... Bice snimaka za par dana iz rada...

Sent from mTalk
 
Imam novo imt crtalo od 757 VK,ali je pukao vrat... Zna li neko gde se moze naci polovan drugi vrat? ili ima li neko da prodaje tako nesto...

Sent from mTalk
 
Moze li mi neko objasniti sistem rada "kocke" ventila za okretanje pluga?
Koliko znam trebalo bi da dotera klipnjacu u jedan krajnji polozaj a zatim da preusmeri ulje tako da klipnjaca ode u kontra krajnji polozaj?
 
Kolko sam ja svatio funkcija mu je da sačuva razvodnik traktora jer kad počneš da okrećeš plug klip se skuplja do položaja kad je plug na sredini i tad preusmeri kocka ulje na drugu stranu da opet izgura klip, inače bi to trebao traktorskim razvodnikom raditi da započeti okretanje pa kad plug stigne u središnji položaj dok je još u zaletu dati komandu da izgura klip.
 
Funkcija kocke na plugu je ta da olaksa okretanje pluga. nema veze sa cuvanjem razvodnika. Tko je ikad okretao plug s jednim hidraulicnim crijevom i federima zna o cemu pricam. Te plugove moras "hvatati" na razvodniku sto nakon dva dana kredje u rutinu i okrece se kao i ovaj s dva crijeva i kockom ALI ako ostane blata na nekoj glavi, onda okretanje moze ne uspjeti pa ajmo jovo nanovo.

Kocke su prije bile mehanicke i spojene na kraj cilindra, tj. bile su sastavni dio cilindra na plugu kad se klipnjaca skroz uvuce ona je ta koja je prabacivala ventil u kocki da se krene cilindar izvlaciti i tako se okrece plug iz jednog poteza. Modernije kocke to rade automatski vjerujem preko razlike u pritisku ulja tako da i obican cilindar odgovarajuce duzine mozete namontirati na plug, na njega ovu kocku i teraj dalje. lakse je zamjeniti i samu kosku ako se pokida jer su sad vise-manje univerzalne sto prije nije bio slucaj.
 
Kako ne čuva razvodnik kad umesto kocke cimaš ručku za hidro izvod čas vamo čas tamo i uvek treba da cimneš dok je još plug u pokretu inače na koju stranu mu je lakše na tu okrene. A sa kockom samo pritisneš ručku i sam okrene plug pa vrati ručku u neutral. Imao sam prilike raditi tako bez kocke jer se odlomila poluga koja prebacuje kocku (jer je mehanička) pa sam se upoznao time kako se okreće bez kocke.
 
Razvodnik ce u svakom slucaju osim na ruskim traktorima nadzivjeti sam traktor koliko god ga cimao tako da cuvanje razvodnika nije primarna uloga kocke nego komfor u radu - smanjivanje umora vozaca...
 
Video sam semu i po oznakama hidraulicnih komponenti sam nekako skontao kako funkcionise. Ima pilot ventil koji pri odredjenom pritisku preusmerava ulje u drugu komoru. Ok je to.
E sad malo laicko pitanje, ako se to nakaci na dvosmernu hidrauliku da li onda isto ide jedan polozaj < pa ventil ogranicenja vrati rucicu u neutral i onda za kontra okret ide rucica >
Ili sve to ide sa jednim polozajem > ?
Odnosno da li se u isti polozaj komanda hidraulike vuce ili gure ili kako?
Logicno je da treba dvosmerna hidraulika pa zato mislim da je prvi slucaj ispravniji scenario zbog povrata ulja.
 
Koliko znam da mozes i ovako i onako ali radi kako ti je komfornije i to je to. Vozio sam se u traktoru gdje majstor na jednom kraju nive gura rucku a na drugom kraju njive vuce...
 
Nazad
Vrh