Plug - osnovna tema

Ja sam razbijao te ledine, kao i delove gde je radio bager gde je ostalo sitnih panjeva, i koristio ovaj plug sto imam tj OLT Posavac 1.40. Nista mu ne fali iako sam isao sa njim i gde je trebalo i gde nije. I nemoj da se iznenadis ako ne budes mogao da ga potopis duboko. Jedna brazda jeste jedna, ali ipak dubina je dubina.
Ovaj plug moze fabricki da radi na 38cm a u praksi i malo vise ali ledinu na toj dubini da izores, to vec moras dosta ks u traktoru da imas.

free photo hosting
 
Za sadnju vocnjaka sam najprije poslije zetve psenice cjelu njicu razorao duboko, sto sma dublje mogao s tadasnjim 755.20 i 539. U medjuvremenu je kupljen 549 pa je on jednobraznjakom sorao za sadnju voca u jesen. Plug sam vukao IMT 610.10 koji sam namjestio da hvata nekih 12" ALI dubina 50cm. Ljudi iz sela nisu vjerovali pa su dolazili mjeriti da se uvjere. Hektar i pol dva dana i jos malo treci dan uz krace pauze. Koliko se sjecam da sam potrosio oko 200l goriva tad... Mogao sam to tako odraditi samo zato jer je poslije zetve poorano na sigurnih 25cm pa sam sad morao ici efektivno samo 25cm u dubinu jer se ova gornja zemlja nije stigla slegnuti kako treba.

Malo je reci da je zemlja "kipjela" preko pluga ali se ona sarena zemlja odozdola digla gore a ova hranjiva sa stajnjakom je osla dolje u jarak.

Tad smo to MORALI raditi jer su davali neke lude poticaje za sadnju voca. Sad mi ne pada na pamet za voce orati dublje od 35, mozda je i to puno...
 
Bobo, nije to puno za voce.
Drug je konkurisao i dobio novac za podizanje autohtonih zasada jabuje i kruske. Trszila je jedna profesorka na poljoprivrednom fakultetu da kopamo rupe oko ...ako se secam...60cm dubine i 80 sirine ili tako nesto.
mi kopali kao ludi i na kraju kopali duplo menje rupe samo da sto pre zavrsimo posao. I posle 2-3 godine ogromna je razlika gde smo kopali rupe kako je trebalo. Biljka je imala veliki rezervoar vode i hrane. Izgledsla je na oko kao da je dve godine starija od ove biljke gde smo kopali male rupe.
 
Ma ja mislio da orem do 30-35cm max, kod nas na vecim dubinama ima kamena, lako se pokrivi nesto. A traktor je dovoljno jak, 45 ili 55ks sa prednjom vucom, dovoljno po meni.
 
ja raonike uzimam u kovackoj radionici cantavir kao i motike za spartace. cena-kvalitet zadovoljavajuci.. rade i po uzorku i daske i plazove. cak imaju po pracenju mana i nedostataka na ostalim plugovima proizveli su i svoj plug za koji garantuju da ispunjava ocekivanja.
 
Onda bilo koji jednobrazni plug. Koji god nadjes. Pa ja isto imam 756.25 i mogu da izorem sa njim dubinu od 30-32cm.

Ma ore ovaj 756.25 dobro i duboko ali bi ga 100% iskriivo , opet je jednobrazdni malo jaci i visi a i njega ne bi toliko zalio da ga iskrivim. Vidim ovoh imta ima najvise ali su i najskuplji, ovih ostalih ima od 70e pa na gore.
 
Jedno pitanje, koji jednobrazdni plug bi mi preporucili za razoravanje ledina, tj ako je neko probao koji najbolje radi u tim uslovima. Imam 756.25 ali orao bih nesto za voca na vecu dubinu i jednu krcenu parcelu gde ima dosta zila, pa mislim da bi ovaj bio bolja opcija, jer bi ovaj moj sigurno gusio i verovatno bi ga iskrivio. Ja sam gledao po oglasima se vrte imt. olt i lemind, sad sta uzeti od ta 3 vi recite. Vise bih voleo da mogu sa tog jednobraznog da prebacim kolenastu osovinu na ovaj moj imt jer sam je lomio jednom pa ako pukne kojim slucajem da imam rezervu.
Evo moje preporuke...Jednobrazni plug 14" Batuje Fuzinar...Distribuira ga Boljevac..

- - - - - - - - - -

Podseca na Olt posavac jenobrazni i po rami..i po dasci sa promenjivim prsima

- - - - - - - - - -

 
Rade ja sam mislio na polovan plug, da kupujem nov za ovaj posao sto sam isplanirao stvarno nemam racuna. Ali hvala na preporuci.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Uzmi OLT-a, jednobražnjaka, nekog matorog iz serije Alkar, 16", robusni i iznenađujuće kvalitetni, minimum 30 godina stari, imam jedan takav kupljen isključivo za namenu za koju ga i ti Alene hoćeš, izoravanje krčevine šume Bagrema, sa puno velikih žila, i poneki zaostali panj...
Pošto je preživeo i nije se iskrivio, služi za oranje jednog jutra njive i bašte od 10-ak ari, i jedini je plug u domaćinstvu...
Malo se teže vuče, ali kod tebe potrebna snaga ne manjka, jer imaš jači traktor (plus prednja vuča)...
Povremeno pozajmljujem jednobražnjaka IMT-a od komšije, i primetno se lakše vuče i lepo zaorava...
Ti OLT jednobrazni su neopravdano (po mom mišljenju) dosta jeftiniji od IMT-a pa će ti poslužiti (i odraditi) posao...
E da, zaboravih da kažem nabavnu cenu te 2014. kada sam ga kupio za celih i okruglih 20 eura, gazda(rica) je jedva dočekao-la da se reši te zarđale gvožđurije iz dvorišta, koja, "neće da ore" od prvog dana kako je kupljen, pa samo zauzima prostor...
 
Kod mene je bilo prestizno ako neko kupi Olt proizvode...bili to plugovi,kosacice, sejalice mehanicke za kukuruz,tanjiracu...Ako kupis Olt kosacicu,kupio si je za ceo zivot...tako i plugovi....Ja sa mojim jednobraznim Olt posavcem orem ovu nasu zemlju pored morave...nije ni laka a ni previse teska.Orem za kukuruz i gde treba dublje sa jednobraznim ..za psenici i ostalo imam dvobrazni. Zelim da kazem da je poznato da se plug IMT 754 vuce lako ..lakse od svih ostalih plugova....zelim da kazem da se Olt posavac jednobrazni vuce jos lakse od IMt-a 754 .. to stoji a mogu i da dokazem..Jednobrazni plug IMT 752 ima kracu dasku od OLT-a kracu za 10 cm Garantujem da Olt bolje zaorava i moze dublje u zemlju od Imt. Moj OLT posavac nosi dasku,grudi i raonik od Olt Ratara 2x35...14" .To je plug namenjen za laksu zemlju. Naj jaci jednobrazni plug je Leskovacki zeleni...ne postoji jaci ali trebas imati jak traktor...Ferguson ga nemoze vuci. Kvalitet materijala je najbolji na OLT plugu a da nije tako nebi ga Slovenci prekopirali i prave svoj jednobrazni samo su ga modernizovali....Pozdrav forumasi.
 
Ima i tih oltova vise vrsta, po oglasima ima pnim koji dosta loce na leskovacki, i ovi sa ruckom koji lice na imt, pratici oglase pa ako naleti neki dobar sa crtalom kupujem :)
 
Evo mog OLT a, vec decenijama stoji i samo ga premestamo s mesta na raskrsce. 1973. god. jako malo koriscen. Sa njim bastu orem.

835de215b0cb60a87a38e4be17f35d5f.jpg
 
To je OLT Alkar 16 cola...
Ima dve vrste, s krivom gredom izjedna, i ovakav...
Svi su iz 70.-ih godina prošloga veka...
Mojem je oznaka Olt Alkar 1A godina proizvodnje 1974. samo nemam fabrički točak a ni deflektor kao što ima stefli​...
 
Kolega je imao alkara neku medjuseriju valjda. Ram i dvodjelna glava kao sa slike ali je imao novi tip osovine i rucku na osovini za podesavanje zabrazda...

Jako dobar plug, izdrzljiv. Molio sam i kumio da mi ga proda posto mu je samo stajao u basci i nije htio. Plug bio jako malo koristen. Kad sam kupio jednobrazni IMT on taj plug baci na otpad.
 
Bobo, čini mi se da si ti jedared pisao o ovim Olt plugovima, da su u fabrici imali nekakav poseban sistem izrade dasaka, i uopšte delova pluga, pa su tako dugotrajni?
 
Nazad
Vrh