Plug - osnovna tema

Ja mislim da nema boljeg jednobraznog pluga od IMT610.10. Imam ga godinama, i ore kako god zelis..
 
Druze, ti si stvarno neverovatan. Mogu samo da zamislim kako prosipas pamet po svom selu sa svih svojih 60 godina, kada ovde ovako pises. Pises da imas Posavca koji lepo ore, pa onda kada ja izbacim slike originalnog Posavca, kazes kako to nije taj plug koji ti imas i kako ovaj nece da ore? Plus znas da nece da ore a nikada ovaj plug nisi zakacio na traktor?? Imas li onda pojma koji plug uopste i imas?
Plug ore super i lepo razbija ledinu. Ovo pisem zbog drugih da ne pomisle da plug ne valja, a tebi ne vredi pisati bilo sta.



Ovo za mene nije oranje...a tvoj i moj plug nisu isti...

- - - - - - - - - -

Evo ti pa gledaj sta je jdenobrazni plug
 
imam dva ovakva jednobrazna pluga, jedan je OLT, i ima tanji ovaj dio što drži dasku, što je savijen kao i cjela konstrukcija pluga, a drugi na oko isti je lemind, tako piše na pločici, i sve je nešto deblje, i na oba pluga idu potpuno isti raonici sa 4 rupe kao na imt plug jednobrazni ili 757 dvobrazni, svašta se prije pravilo za fergusone, kod mene su 2 godine orala 2 fergusona sa tim jednobraznima, jedan je sada na prodaju i tražim simboličnih 100€ za njega, a drugi isto mogu prodati za 200€, ili si ga ostaviti za oranje bašći

a što se tiče nove mehanika, pokupili su dosta stvari od stranih plugova, što je provjereno i to sebi ubacili na plugove, kako bi se mogli probiti na tržištu

neznam koja je cjena za HR, i kako ga dostaviti kod nas, jer neznam jel kod nas uopće ima uvoznika za njih







 
Kolege,
zamolio bih Vas da mi pomognete u odabiru pluga. Ako neko od iskusnijih kolega može malo da pregleda domaće sajtove (polovni automobili, moj auto, kupujem prodajem itd) i sugeriše mi na neki dobar plug. Zanima me plug KVERNELAND obavezno obrtač 3 brazde. Išao bih sledeće nedelje da kupim plug ali mi treba pomoć koji otići i gledati? Plug bi vukao IMT 5106. Ima nekoliko plugova po oglasima ali ne mogu da se odlučim koji je korektan. Šta treba pogledati pri kupovini pluga i ostalo...svaka sugestija pomoć dobro došla.
 
Kupovao polovni pa mogu iznjeti neka moja zapazanja za plugove okretace. Kod mene nisu na cijeni kverneland, malo ih je i traze za polovne manje nego za lemken. Mogu ti reci da solidan plug lemken ovdje neces naci ispod 6000E , 3 brazde ili 3+1, govorim o opal seriji. Novija serija europal je jos skuplja ako nije poderan.

Alternativa je kupiti sa poderanim daskama i raonicima i onda izmjenjati potrosene djelove i opet dodjes na gornju svotu novca. Ovo vazi za lemken. Recimo gasner, potinger , kuhn, vogel ,rabe, kverneland ovdje mozes naci u puno boljem stanju od lemken za isti novac ali ovdje su i manje trazena roba, recimo od ovog trgovca koji uvozi iz njemacke kad sam ja uzeo lemken imao je jos 3 prodata u dvoristu a imao je i vogela ,kuhn i gasner i on sam kaze da prije nekoliko godina su svi trazili zamo vogela sad kaze za njih niko i ne pita sad samo traze lemken. Ali isto vazi plug u boljem stanju je skuplji.

Imas sad tu i malo fizike, daske i prednjica daski su termicki obradjeni metali , gornji sloj im je jako otporan na habanje dok u sredini moraju biti zilaviji automatski meksi, dok su novi trose se sporije kad potrose taj tvrdi sloj trosenje je sve brze tako da ne vazi ostalo je 50% materijala pa ce raditi jos kao 50% nova daska.

Plug ne smje biti popucan, vidjao na rabe da im je nosac prve glave pucao i ponovo zavarivan , tesko da mogu vise dobiti tvornicku cvrstocu , takva ostecenja na prvoj glavi se mogu vidjeti kod plugova koji se malo komplikovanije namjestaju pa jaci traktor i preveliki zahvat prvog pluznog tijela i vremenom dodje do pucanja.

Svi su plugovi dobro zafarbani pa je tesko vidjeti ako ima nekih problema , cak i daske izgledaju bolje ako su ofarbane, uzmi original novi vijak koji drzi daske i usporedi ga sa onima na plugu, usporedi velicinu kruga kovi vidis na dasci , tu ces vidjeti koliko su raonici i daske poderani jer su im i glave vijaka poderane. Gledaj sa zadnje bocne strane u kojem su stanje daske i koliko su poderane. Raonici nekad izgledaju ok ali kad stavis novi onda vidis da na ovom nedostaje 2-3 cm ostrice.

Tesko mozes vidjeti na slici koliko su daske poderane moras otici vidjeti.

Svi su plugovi naspricani sa uljem da se vise sijaju , izgledaju novije.

Pogledaj vijke za stelovanje ili sta vec imaju da li su zapekli korodirali , nekad ih je tesko ili nemoguce razraditi a bez njih neces namjestiti plug, ovi iz uvoza nekad godinama stajali kod vlasnika ili trgovaca vani.

Ako se odlucis za neki najbolje ako mozes da probas plug u njivi ili vlasnik da ti pokaze kako radi.

Neznam da li ti je nesto pomoglo ovo moje pisanje, ali ja sto sam isao gledati 10-tak plugova jedan je mozda vrijedili ici pogledati.

Skoro zaboravio na hidraulici cilindar , gledaj ove novije sa dvoradnim cilindrom i upravljackim ventilom unutra, takvi imaju 2 crijeva, ovaj tip sa jednim crijevom i oprugom bolje zaobidji odmah, takodje prije kupovine pogledaj kataloske brojeve dasaka da li mozes da nabavis iste i koja je cijena da poslije ne bude da su potrosni dijelovi egzotika. Cilindar koji okrece plug nije jeftin jer ima dva hoda kod svakog okretanja pluga pa je pametnije da ti demonstrira da li radi , ali ni to ne znaci da je sve u redu jer ako cilindar pusta plug ce ti se odbraviti u oranju i neces moci orati.
 
Poslednja izmena:
Odlican post:bravo:jedino ovo za cilindar mislim da je sa oprugama naj jednostavnija varijanta i naj prostija sto se tice odrzavanja,a u radu nema nikakve razlike tj okrecanju pluga bar sto se mene tiče...
 
Opruge vremenom oslabe i pocinju problemi , postoji alternativa zamjena cilindara ali vec sam rekao novi su skupi.
 
ima kolega s oprugama vogela pa kad na jednoj daski ostane zemlje (ljepljiva zuta zemlja) okrenut ces ga malo morgen. okrene se u 99% slucajeva ako je plug cist ali ako se na jednu "nogu" nahvata kukuruzovine npr ili neke trave, blata, tu krecu problemi i okretanje pluga postaje zajebancija dok kod dvoradnog cilindra moze s jedne strane faliti i cjelo pluzno tjelo on ce ga okrenuti bez problema.
 
Kad se vec govori o plugovima obrtacima, kakvo misljenje imate o ovom plugu, izbor plugova u Bosni je jako los pa nemam puno opcija.
http://www.olx.ba/artikal/22666279/plug-traktorski/

Vukao bih ga sa Imt 577 dv.
Razlog zbog kojeg bih kupio ovakav plug je mogucnost nastavljanja radnog zahvata, bar je tako prodavac rekao.
Jos jedna stvar me zanima, kava su vam iskustva sa plugovima obrtacima u brdovitom terenu, ovde kod mene niko ne koristi obrtac, jedan je kupio i skinuo jednu stranu, valjda ga nije mogao/znao ustimati.
 
Zaboravio sam najvaznije , tip daske, imas zapadnih plugova sa jako puno tipova daske , ako je kod tebe lagana zemlja a kupis neki sa tipom daske za tesku glinovitu zemlju , jako lose, pogledaj koji tipovi daske za kv rade dobro kod tebe, vecinom sa "pogresnom" daskom su jeftiniji jer vlasnici vide da taj plug ne radi dobro, informaciju koji ti tip daske odgovara mozes naci kod prodavaca novih plugova koji te interesuju, odes kod njih pitas ili pogledas sta pise na poledjini dasaka na plugovima koje prodaju.


Ovaj sa linka vogel, ima ih ovdje ali sa drugacijim tipom dasaka , ovaj bi bio pretpostavljam za glinovitu zemlju, kazu da mozda imaju malo losiji materijal od drugih poznatih proizvodjaca ali ima ih dosta i ovdje su vecinom UN i WY daske koliko ja znam i dobro rade.
 
Poslednja izmena:
Kad se vec govori o plugovima obrtacima, kakvo misljenje imate o ovom plugu, izbor plugova u Bosni je jako los pa nemam puno opcija.
http://www.olx.ba/artikal/22666279/plug-traktorski/

Vukao bih ga sa Imt 577 dv.
Razlog zbog kojeg bih kupio ovakav plug je mogucnost nastavljanja radnog zahvata, bar je tako prodavac rekao.
Jos jedna stvar me zanima, kava su vam iskustva sa plugovima obrtacima u brdovitom terenu, ovde kod mene niko ne koristi obrtac, jedan je kupio i skinuo jednu stranu, valjda ga nije mogao/znao ustimati.

Imam isti takav jos imam i pretpluznjake i vucem ga sa 577dv bez problema. Moja preporuka za takav plug. Samo koliko vidim,ovde fali topling za stelovanje finoce oranja.
 
Video sam kod nekih modela da imaju topling sa strane a neki ih nemaju, e sad da li se radi o drugacijem tipu pluga ili je to dodatna oprema.
Evo recimo ni ova dva nemaju toplink
http://www.olx.ba/artikal/19185224/plug-vogel-noot-obrtac/
http://www.olx.ba/artikal/21198867/plug-wogel/

Onaj prvi link sa prijasnjeg posta i ovaj prvi a vjerojatno i drugi ima taj "toplink" kako ga zovete ali iza i ima "paralelogram" koji taj topling namjesta , namjestanje prve brazde. 15 centimetara prije crtala na prvoj slici na gredi pluga. A ima i drugi link , samo se nevidi jer je podbocio sa nekim drvetom nosac crtala, kut slikanja nije najbolji pa se nevidi.

Bez toga ne bi mogao da namjesti pravilno zahvat prve brazde.
 
Ovaj ima rupe za podešavane širine traktora i colažu pluga, a ima i vintu za podešavanje smijera.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Kako se namjestaju predpluznjaci? Po uputstvu lemkena treba da budu izbaceni 1-2cm u neorano i od 5 cm dubine tamo do max 10cm duboko. Da li ovako rade najbolje , radi se o opal 110 plugu sa onim krivim nosacima predpluznjaka koji mogu da se namjestaju svakako u odnosu na ove nove koji imaju samo namjestanje dubine.
 
Ako moze neko iskusan da mi da odgovor:eek:d kako sam kupio plug 757.20 i kad ga stavim na ravno onaj zadnji plaz mi ne lezi na zemlji celom svojom duzinom nego je poprilicno podignut zadnji kraj,da li to pravi problem kod oranja ili ne,da li je to tako normalno?Moje misljenje je da nije i mozeli se sta prepraviti po tom pitanju?
 
To je normalno. Da plaz dodiruje zemlju u parkiranom stanju plug ne bi isao u zemlju. Kad ga pustis u zemlju sve ce ti biti jasno. Ako plug nije nigdje smotan, mora orati ravno kao strijela.
 
Nazad
Vrh