Plug - osnovna tema

Isto sam i ja pomislio. Ovo je ona varijanta: ako prodje, prodje. Jos ce da bude ljubazan i da spusti cenu za 100e :)
 
Upravo. Ovakav je oko 500.
6eb665000365c7e0aebf79ff993e6d43.jpg
b66b612be888ebc2ddf6ebd7ded08d44.jpg
d457f0f00a5a74df3d1472aa5bda2255.jpg
68ea5db4e4905a1fc1be8e2488ed78ea.jpg
1db667740635bcf110557270b45ba464.jpg
99ac7574b556b3005db8d1fcf7509ce9.jpg
a1f00891cb255e4d554286389a0f2400.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne vidi se cjelokupni dojam pluga ali pretpostavljam da je jednobrazni. Budući da je okretač mora imati podešavanje brazde tako da bi mogao imati isti zahvat u lijevoj i desnoj brazdi. Os u kojoj se okreće plug mora biti u sredini traktora i onda podesiš zahvat na klinu a sa navojem dotjeraš pravac da traktor ide ravno. Teoretski štimaš colažu ali mislim da je osmišljeno više radi prilagođavanja pluga širini traktora.
Plug je dvobrazni al posto me je samo stimanje zanimalo nisam sliko cijeli plug. To sto kazes za prilagođavanje pluga sirini traktora to sam predpostavljo da je za to. Hvalo puno na pomoci:ppozdrav:
 
b66b612be888ebc2ddf6ebd7ded08d44.jpg


Nemojte nikad ovako da orete! Provucite lanac (ili čelično uže tj. sjalu) nekud ispod Rakovice koja nosi plug i privežite ga za što nižu tačku na plugu ali tako da lanac/uže ide ravno od pluga ka traktoru koju vuče gore, ne smije da krivuda. Ovakvo vučenje nije nimalo zdravo za traktor koji nosi plug jer može doći do kidanja, obično na zvonu. Pogledaj ovdje primjer kako se to radi



Jasno je da su kod vas gore u pitanju mali traktori ali imajte na umu da je traktor koji nosi plug izložen stalnim trzajima a to moraju da trpe spojevi naprijed na spoju motora i kolijevke prednjeg mosta, pa na spoju motora i mjenjača...Kad tad to mora da se obije o glavu. Stoga uvijek treba lanac/uže kačati direktno za priključak koji se vuče, u ovom slučaju plug. Na snimcima koje sam stavio se vidi kako je lijepo riješeno da uže ne može pasti pod gume jer je privezano naprijed jednim labavim parčetom lanca.
 
b66b612be888ebc2ddf6ebd7ded08d44.jpg


Nemojte nikad ovako da orete! Provucite lanac (ili čelično uže tj. sjalu) nekud ispod Rakovice koja nosi plug i privežite ga za što nižu tačku na plugu ali tako da lanac/uže ide ravno od pluga ka traktoru koju vuče gore, ne smije da krivuda. Ovakvo vučenje nije nimalo zdravo za traktor koji nosi plug jer može doći do kidanja, obično na zvonu. Pogledaj ovdje primjer kako se to radi



Jasno je da su kod vas gore u pitanju mali traktori ali imajte na umu da je traktor koji nosi plug izložen stalnim trzajima a to moraju da trpe spojevi naprijed na spoju motora i kolijevke prednjeg mosta, pa na spoju motora i mjenjača...Kad tad to mora da se obije o glavu. Stoga uvijek treba lanac/uže kačati direktno za priključak koji se vuče, u ovom slučaju plug. Na snimcima koje sam stavio se vidi kako je lijepo riješeno da uže ne može pasti pod gume jer je privezano naprijed jednim labavim parčetom lanca.
Nije ovde niko nikoga vukao u oranju. Rakovica je sama orala, jedino je par puta nalegla (nasukala se) na zemlju i nije mogla dalje, te sam joj ja s 549 pomogao da nastavi. No, hvala svakako na savetu, ko zna kada će zatrebati.
 
Vrlo moguce da je crtalo podalje od daske.
Kad bih nasao jednu ispravnu kompletnu glavu pa da je rasturim i da isto rasturim moju i da vidim gde je problem. A i nervira me sto u sred sezone ovaj problem imam jbg.
I ja sam imao takav problem pa mi je Mirko rekao sta da uradim sa mojim 754 i sada lepo ore

- - - - - - - - - -

Ne bjezu i stranu, nego nece u dubinu...

Velika je greska sto ljudi misle da plaz MORA butu donjom ivicom u kontaktu sa zemljom i da plaz odredjuje dubinu oranja i nista vise. POGRESNO. Plaz mora biti vislji od spica raonika kako bi plug htio potonuti u zemlju a uloga plaa je ta da kontrora bocne sile koje se desavaju prilikom odgrtanja i okretanja zemlje preko daske pluga (efekt ralice). Kako plug ne bi bjezao u neorano, plazovi se naslanjaju na zid neoranog zemljista i tako drze plug u pravcu. Ako je na ravnoj podlozi plaz u kontaktu sa zemljom, ili su to raonici pojedeni previse ili ti je nesto pomotano na plugu.

Kod mene na 754 su plazovi u zraku kad je plug otkopcan, tako je bilo i na bivsem 755 i to je normalna pojava tako da je kod marka 100% pomotana zadnja "noga" na plugu i zato mu i plug nece u zemlju jer je plaz "stariji" od vrha raonika i plug se "vozi" na plazu a ne bi trebao.
zadnji plaz je taj koji tera raonik u zemlju jer kadda je mnogo pojeden plaz vrhovi raonika idu navise i nema oranja..kada je plaz dobar on pored ostalog ssto si napisao ima ulogu da natera raonik u zemlju
 
Jedno pitanje kako podesavate zahvat pluga npr 12,14,16 coli?Gledano od nazad pluga kako se glave zakrecu prema oranom ili neoranom?Dali posle tog stelovanja stelujete onaj spaner sa strane ili kako vec?
 
Jedno pitanje kako podesavate zahvat pluga npr 12,14,16 coli?Gledano od nazad pluga kako se glave zakrecu prema oranom ili neoranom?Dali posle tog stelovanja stelujete onaj spaner sa strane ili kako vec?

Ako hvataju mnogo, vuces rucicu kolenaste osovine nazad, a ako hvataju malo (sto je retko), onda rucicu guras napred.
 
Ručica nema veze sa colažom nego sa držanjem smijera. Na štelujućima se greda zamakne te se onda sa rupama zavrte glave na gredi da dobijemo smijer a neki imaju dvije paralelne grede i cilindar pa se to odvije automatski.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh