Pioneer hibridi

Nije, al opet nasli nacin da nas sto vise oderu!
Nisi u pravu,kada saberes i oduzmes sta si dobio(vrecu semena) i izgubio(lose nicanje,nejednakost,moguce presejavanje-sto je sa gratisom i bilo slucajeva)i sa tim sto nosi duple troskove,a o gubitku vremena i prolazenje optimalnih rokova setve...seme je u celom procesu novcano najmanja stavka.Ove godine No1 i gratisi su nam odmogli samo tako...tako da HVALA IM sto su ukinuli gratise.
 
I dalje ce skart seme zauzimati neki procenat u normalnim vrecama koje su skuplje od 5000 din. Nisu valjda ludi da uniste to seme! Na kraju krajeva gde mi zivimo?! I dalje sam pristalica da svako seme koje se pakuje van zemlje je mnogo kvalitetnije od onog sto se pakuje kod nas! Zao mi je ali to je istina! Dakazati patriotizam, kao neki kroz licnu stetu, nesto ne bih prihvatio!
 
Zao mi je al i ja sam tako mislio i 100% bio siguran kao ti sad, kad proletos 50 vreca Pako Francuz (nikako nisam hteo Srbina), uvaljeno jako lose seme, bilo je dosta polomljeno, kasnije jako sareno nicanje sa dosta slabom energijom i na kraju rod los, reper mu je bio DKC i razlika u rodu od 1000-2000kg/kj, na vise lokaliteta...Lepo pucanje od 3-4 vagona na tih 50 vreca...

- - - - - - - - - -

Vrhunac svega da su klipovi tako nisko bili postavljeni da sam muku mucio pokupiti to, to je jos jedan dokaz da seme nije bilo valjano jer Pako tako ne izgleda a sejao sam ga mnogo godina...

Izvinjavam se na off al sam se nadovezao na stransko seme i kvalitet istog koji stize u Srbiji!
 
Ja sam imao 2011 Helika stranca koji je bio odlican, a imao sam ga i 2012 sa prinosom od 500 kg/kj Ali te godine rok setve i susa je ucinilo svoje. Nicanje i sklop je bio neverovatno dobar isto i biljka ali samo do 20 Juna, posle toga puko je skroz!
 
Ove godine sam imao P0216 iz Mađarske, a kvalitet dorade užas, i loma, i slaba energija klijanja ::lose::.
Šta mislite da je seme izuzetak, sve što se prodaje za Srbiju, je najgoreg kvaliteta, jer se kod nas uvek nađe neko ko se tu "ugradi", pa može da se valja i to što nigde u svetu niko neće, a od pravne države nema ni ono "P"!
Bilo domaće ili strano, to je lutrija, pa šta izvučeš...
 
E pa gospodo teško je posejati preko zime tojest kad se nabavi seme 50-tak zrna od svake sorte i lepo pratiš šta nikne i za koje vreme pa ako ti se nesviđa zameniš i kraj.
 
Zamenis sledecu godinu :osmeh: Jos kada bi imala neka dostojna zamena za B23 bilo bi lepo, meni je sa njim bilo super...
 
Tesla ako pratiš forum i moje postove onda si video prošle zime oglede koje sam postavljao a pošto sejem domaće hibride ja ih zamenim ako primetim neku nepravilnost, konkretno prošle zime sam zamenio hibrid zp 560 pošto kod mene u dva ponavljanja nije prošao test pošto je imao klijavost 83-84% i tu setvenu što sam načeo sam ostavio a ostale vreće sam zamenio i nisam se pokajao pošto kad sam posejao proletos tu setvenu taj procenat je i bio nicanja stim da sam taj hibrid malo češće posejao da ublažim lošiji sklop.Sve što je ispod 94-95% klijavosti nisam zadovoljan pošto sejem možda malo ređe radi sigurnijeg roda pošto mi je to prioritet (nesmem puno da grešim).Prilikom kupovine semena često načnem džak i pogledam seme vizuelno i ako mi se svidi uzimam ako ne kupim tu vreću što sam načeo i kraj, normalno i tražim deklaraciju na uvid te partije semena kakva je energija i klijavost.Isto i soju tako probam, čak nekad ako sumnjam u moj ogled odnesem u PSS Vrbas i urade mi analizu, tako i đubrivo ako mi je sumnjivo.Hoću da znam za čega sam dao pare.
 
To možda prolazi kod ZP-a ali kod ovih teško, jer mi naručimo i platimo seme još u januaru-februaru, a dešavalo se ne jednom, da nam stigne tek pred samu setvu, i nema vremena za bilo kakve testove.
Ako nam se i nešto nesviđa, za zamenu nema šanse, jer do tada ostanu samo hibridi koje niko nije hteo (zastareli hibridi), što ispade još mnogo gore!
 
Neznam kako je kod vas ali ako kupuješ za keš ovde imaš seme u slobodnoj prodaji stranih sorti u februaru tako da ima vremena da se proveri, ako neće da zamene uradiš analizu klijavosti i energije u PSS i ako tad neće da zamene onda pripretiš sa reklamom i završiš saradnju sa njima, dao bog pa ima 35-36 semenskih kuća registrovanih u našoj zemlji pa biraj, svake proleći čitam iste komentare oko lošeg semena kod pionira a vi ih i dalje sejete kao da su bogom dani, kad idete na ta zimska predavanja jel neko skrene pažnju tim pionirovim promoterima na problem sa semenom ili samo se ide na krkanje i pijenje, pre dve godine sam u NS prodajnom centru tako digao galamu da su svi dežurni profesori, promoteri sišli dole da vide o čemu se radi, kritikovao sam ih za njihovo dobro, još jedan kolega poljoprivrednik koji je bio tamo (mislim da je iz Kisača) isto osuo paljbu a prodajni centar pun, da vidiš reklamu i posle oma druga priča, ljudi oni žive od nas, ako nismo zaslužili malo poštovanja a znamo da je seme ozbiljna stavka u našoj proizvodnji i ostavljamo im lepe sume novca i oni to neznaju da cene onda ih treba kazniti i kraj.Izvinte malo davim ali ja im ne ćutim, ono što platim hoću i da dobijem a godina prođe i nikad se nevrati.
 
Pa i ja sam osuo paljbu za NS seme, još pre 5-6 godina, i od tada ih nesejem, a častim i ove iz Pioneera na predeavanjima, ali dok nenađem adekvatnu (bolju) zamenu, moram da progutam i to loše dorađeno seme ::sramota::.
Činjenica da su kod mene i ovi Pioneerovi loše dorađeni hibridi uvek bolji od konkurencije.
 
E pa zato kod mene ove godine Pionir verovatno neće ni ići... Ja sam Žiki (predstavniku za Srem) cele godine govorio kako za semenom nešto nije u redu i kako neće biti to to, a on meni kao mi je žičar pojeo seme, i samo spominje kako mi u Krčedinu nesejemo pionir... E pa kako stvari stoje ove godine će se kod nas još manje sejati, a oni nek se pitaju zašto nama dvojici trojici iz sela neće prodati više 150 vreća nego možda 10... Što kaže sale ima semenskih kuća koliko oćes, a prinosno su svi tu, tako da će se semenari sve više češati narednih godina.
 
Nazad
Vrh